بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۵ تیر

روزنامه های امروز صبح سخت و نفسگیر شدن مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک را مهم ترین خبرهای خود دیده و در مقولاتی به گمانه زنی درباره آینده این مذاکرات پرداخته اند.

اخباری از مجلس و اختلاف اصولگرایان با دولت روحانی که در جلسات و مصوبات مجلس فعلی خود را نشان می دهد از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در اخبار خارجی خود همچنان اهمیت را به موشک باران اسراییل و غزه اختصاص داده و در مقالاتی از حماس به دلیل نپذیرفتن آتش بس پیشنهادی مصر حمایت کرده اند.

ریل و سوزنبان آماده

حق نشر عکس arman
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

زینب اسماعیلی، خبرنگار اعزامی روزنامه شرق به وین گزارش داده: ریل آماده است، سوزنبان و بقیه هم آماده‌اند که قطار به منزل برسد، این روایت جواد ظریف است در سیزدهمین روز مذاکره در وین. اما همتای آمریکایی او این روایت را به‌گونه‌ای در لفافه می‌گوید: اهدافی که داریم غیرقابل دسترسی نیستند... راه‌هایی برای توافق وجود دارد.

به نوشته این گزارشگر: وزیر خارجه ایران در پایان مذاکرات روز سه‌شنبه‌اش با جان کری و کاترین اشتون در وین در نشستی خبری گفت در این مذاکرات به اندازه کافی پیشرفت شده و احتمال تمدید آن وجود دارد. ایران دوست ندارد مذاکرات به بعد از ۲۰ جولای، پنج روز دیگر، کشیده شود اما در صورت لزوم، توصیه خود او تمدید مذاکرات است و او مطمئن است که جان کری نیز چنین پیشنهادی را خواهد کرد.

اعتماد از قول سرمذاکره گر تیم ایران نوشته: موعد نهایی برای دست‌یافتن به توافق، ۲۵نوامبر، چهارم آذر است. اما نمی‌توان تنها بخش مثبت حرف این دو وزیر را که برای سومین روز رودرروی هم نشسته و مذاکره‌کرده‌اند، شنید.

علی بیگدلی در مقاله ای در اعتماد بر اساس نشانه ها و علایمی که از مذاکرات وین می بیند آن را مذاکراتی سخت و نفسگیر خوانده و در عین حال به بیانیه کمیسیون خارجی پارلمان بریتانیا هم اشاره کرده که از دولت دیوید کامرون خواسته به دولت روحانی اعتماد کنند.

این استاد دانشگاه معتقد است بیانیه کمیسیون خارجی مجلس بریتانیا به سه دلیل عمده صادر شده. اول این که چرا تاکنون اقدام به بررسی و احیای روابط دیپلماتیک نشد. دیگر این که چرا در مذاکرات هسته‌یی آنقدر سخت می‌گیرند و دیگر این که آقای روحانی یک شخصیت عمل‌گراست و مصمم است که روابط مکدر گذشته را روشن کند که باید از این موقعیت استفاده شود.

مقاله اعتماد در عین حال تاکید کرده: تغییر وزیر خارجه بریتانیا که او را در پارلمان این کشور متهم به حالت انفعالی کردند، اتفاق مهمی است. در عین حال شواهد و علایمی که به چشم می‌خورد نشان می‌دهد در آخرین روزهای توافق شش ماهه طرفین به یک توافق نسبی دسترسی پیدا کنند. مجموع این وقایع حکایت از این دارد که طرفین به نقطه‌یی می‌رسند که هیچ راهی غیر از نگارش توافقنامه ندارند.

جاوید قربان اوغلی نیز در مقاله ای در آرمان اصول سیاست خارجی بریتانیا در قبال پرونده هسته‌ای ایران را به بحث کشیده و نوشته: با تغییر در کابینه بریتانیا، رفتن ویلیام هیگ و جایگزین شدن فیلیپ‌هاموند تغییر چندانی نمی‌کند. سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در مذاکرات هسته‌ای در سطح وزرای خارجه صورت نمی‌پذیرد. این سیاست کلی کشورهاست که تعیین‌کننده خط‌ مشی آنها در گفت‌وگوهای هسته‌ای است.البته این ادعا بدان معنا نیست که تغییر اشخاص و افراد در روند مذاکرات و اتخاذ سیاست‌ها بی‌تاثیر است.

نویسنده با اشاره به اهمیت پایان ماموریت خانم اشتون و تغییراتی که بعد از پایان ریاست البرادعی در آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن سازمان پدید آمده نوشته: باوجود تمام این مثال‌ها، تعیین‌کننده سیاست‌های خارجی هر کشوری افراد و دیدگاه‌های شخصی آنها نیست؛ افراد می‌توانند با اتخاذ رویکردها و جهت‌گیری‌های جدید روند حرکت دولت‌ها را به سمت اهداف و منافع ملی‌شان تسهیل کنند. بنابراین با جابه‌جایی در دستگاه سیاست خارجی بریتانیا نباید انتظار تغییر کلی در سیاست خارجی این کشور را داشت.

این کارشناس سیاست خارجی در مقاله آرمان تاکید کرده: مسائل و مشکلات مطرح شده در طول مذاکرات مسائل لاینحلی محسوب نمی‌شوند. پیام گفت‌وگوهای ایران و ۵ +۱ چیزی نیست جز اراده دو طرف برای رسیدن به یک توافق جامع و کامل. طبعا لازمه گفت‌وگوهای برد- برد که اکنون به‌عنوان شیوه مذاکراتی وین مورد توجه قرار گرفته این است که دو طرف تنازلاتی را در درخواست‌ها و رویکردهای خود دنبال ‌کنند.

تندروی‌های اخیر تبلیغات انتخاباتی است

حق نشر عکس tadol
Image caption تیتر و عکس های صفحه اول تعادل

در روزی که روزنامه های مختلف اشاره کرده اند که نمایندگان مجلس با وجود این که سووالشان از وزیر صنعت و معدن ربطی به این وزارت خانه نداشت و بر اساس قانون ماجرای صندوق بازنشستگی صنایع به وزارت کار منتقل شده، اما به محمد رضا نعمت زاده کارت زرد دادند، یکی از نمایندگان مجلس در مقاله ای در فرهیختگان این گونه نگرش اقلیت مجلس را تقبیح کرده است.

ابراهیم نکو در این مقاله نوشته تبلیغات انتخاباتی، در موضوع استیضاح‌ها هم و با نگاهی به انتخابات آینده دخیل است. گروهی و نه همه استیضاح‌کنندگان، قصد دارند با ممنوع‌البیان کردن خاتمی و استیضاح‌های سیاسی وزرا، برای انتخابات مجلس آینده اعلام موجودیت و ابراز قدرت کنند، بنابراین سایر نمایندگان باید هوشیار باشند و طبق اصل ۸۴ قانون اساسی با اظهارنظر خود جلوی بدعت‌ها و حرکت‌های سیاسی را بگیرند و اجازه ندهند پرده‌دری‌ها تاجایی پیش رود که هرکسی به خود اجازه دهد دیگری را بی‌آبرو و حیثیت وی را لگدمال کند.

نویسنده مقاله احتمال داده: با نزدیک شدن به انتخابات مجلس دهم، بی‌اخلاقی‌ها در مجلس اوج گیرد و اگر برای این رفتار نسنجیده و تخریب شخصیت‌ها چاره‌ای اندیشیده نشود، چه‌بسا موضوعاتی مطرح شود که اعتماد مردم را به وکلایشان در مجلس و مصوبات‌شان مخدوش کند. این‌طور که به نظر می‌رسد این افراد قاعده بازی سیاسی را بلد نیستند، چراکه اگر بلد بودند اینقدر زود و با رفتار تخریبی شروع نمی‌کردند.

مقاله فرهیختگان با اشاره به سوگندی که نمایندگان مجلس به قانون اساسی ادا کرده اند نوشته: در قانون اساسی اصل تفکیک قوا به صراحت بیان شده است. وقتی قانون اساسی وظایف را بین قوا تقسیم کرده، یعنی اینکه هیچ قوه‌ای اجازه دخالت در امور قوه دیگر را ندارد. ولی امروزه برای برخی تشکیل محکمه و رسیدگی به پرونده و صدور حکم به مسائلی شخصی تبدیل شده است و برخی افراد برای خود دادگاه تشکیل می‌دهند و پس از بررسی پرونده طبق میل خود رای صادر می‌کنند، که این اوج قانون‌شکنی است.

امیدها نومید شد

اعتماد گزارش داده که مجلس دیروز تکلیف خیلی‌ها را روشن ساخت؛ همان‌ها که پس از سال ۸۸ قفل تعطیلی بر در احزاب‌شان خورده بود و امید داشتند تا بعد ازروی کارآمدن دولت یازدهم یا بتوانند حزب خود را دوباره احیا کنند یا حزب جدیدی راه بیندازند.

به گزارش این روزنامه: نمایندگان در جریان رسیدگی به طرح «نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» ماده ۵ آن را به تصویب رساندند که بر اساس آن اشخاصی که محکومیت ضد امنیتی داخلی و خارجی دارند یا به موجب احکام قطعی دادگاه‌ها از حقوق اجتماعی محروم شده‌اند یا از اعضای موثر احزاب منحله بوده‌اند، حق تاسیس حزب یا عضویت در آن را ندارند. به این ترتیب بخش مهمی از کنشگران سیاسی ایران از مدار تاسیس یا عضویت در احزاب سیاسی قانونی خارج می‌شوند.

گزارش روزنامه اعتماد تاکید دارد: مصوبه دیروز مجلس از آن رو می‌تواند یک بحث جدی باشد که پس از حوادث سال ۸۸، گروه چشمگیری از کنشگران برجسته و تاثیرگذار جریان اصلاحات با احکام قضایی از سوی دادگاه مواجه و همچنین دو مجموعه تاثیرگذار اصلاح‌طلب به نام‌های جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب منحل اعلام شدند.

عیب قانون نویسی فرهنگی

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

شایان ربیعی در سرمقاله ابتکار به قانون نویسی در مقولات فرهنگی اشاره کرده و نوشته: طرح‌های ارائه شده از سوی برخی نمایندگان مجلس در مسایلی مانند نشر کتاب و چندرسانه‌ای، برگزاری کنسرت‌های موسیقی، فعالیت برخی چهره‌های فرهنگی و هنری، پوشش ساپورت و حتی برخی طرح‌های شتابزده برای تبیین اصل افزایش جمعیت بدون توجه به الگوی اعتماد محور فرهنگی تصویب شده ا‌ند.

نویسنده تاکید کرده مردم کمترین رغبت را به پایبندی به این قوانین دستوری و سلبی نشان می‌دهند. نمایندگان باید توجه داشته باشند که واکنش شوخ‌طبعانه مردم به طرح‌های مجلس برای جلوگیری از وازکتومی، ساپورت پوشی پیام مهمی برای آنان دارد؛ مردم به جای رعایت این قوانین با آنها شوخی می‌کنند، از آنها کاریکاتور می‌کشند و جوک می سازند.

سرمقاله ابتکار در پایان نوشته: بهتر است که نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون فرهنگی، به جای نشستن در آن پژو پارس‌ها و ترددهای مدام از این جلسه به آن نشست و از این همایش به آن میزگرد هر از گاه سری به داخل تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها، متروها، صف‌های نان، قهوه‌خانه‌ها، کنسرت‌ها، نمایشگاه‌ها، سینماها بزنند و سعی کنند به مردمی که درباره وضعیت زندگی‌شان حرف‌ می‌زنند گوش کنند و به آنها اعتماد داشته باشند.

قاچاق داعش در عراق

شهروند در گزارشی با تاکید بر خروج شصت هزار لیتر بنزین از کشور با قاطر نوشته سود قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به عراق هزار و هشتصد تومان است.

به گزارش این روزنامه بالا گرفتن بحران تروریستی داعش در عراق، اندک‌اندک تاثیر‌هایش را بر اقتصاد منطقه روشن‌تر نشان می‌دهد و آن‌طور که انتظار می‌رود، کاهش امنیت کشور عراق تحولات اقتصادی را هم به بیراهه هدایت کرده است. تشدید بحران این کشور می‌تواند تبعات بدتر اقتصادی را در پی داشته باشد.

به نوشته شهروند: انتشار خبر صادرات نخستین محموله نفتی توسط این گروه تروریستی از ناحیه «عجیل» نشان داد که خطر تسلط «داعشی»‌ها بر میدان‌های نفتی عراق که شاهرگ حیاتی اقتصاد آن کشور محسوب می‌شوند هر روز درحال افزایش است. و همین میزان قاچاق بنزین از ایران به آن کشور نفت خیز را افزایش داده است

کدام عضو هنرمندان بیمه می‌شود؟

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احسان گنجی، اعتماد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به خبری در این مورد که اعضای هنری بدن هنرمندان بیمه می شود صحنه ای را توصیف کرده که عده ای در صف ایستاده اند. پرسیدم: صف چیه؟

بعد نگاه کردم دیدم همه از دم هنرمندند و آمدند اعضای هنری‌شان را بیمه کنند. گفتم شماها آمدید کدام عضوتان را بیمه کنید؟ شریفی‌نیا گفت: من یک عکس باحالی در برزیل گرفته‌ام، آمدم آن عکسم را بیمه کنم.

یک آقایی هم آن‌ورتر ایستاده بود و گفت: من کار خاصی نمی‌کنم اما خودم عضو همه انجمن‌های هنری و میهمانی‌های هنری هستم. برای همین می‌خواستم خودم را به‌عنوان عضو بیمه کنم.

امین حیایی هم بدو‌بدو آمد زنبیل گذاشت و بدو‌بدو رفت و گفت: من یک صف دیگر هم ایستادم، بروم ببینم چی می‌دهند.

در ادامه گزارش طنز شرق آمده: مسعود فراستی هم گفت: این صف مثل خودصفی‌کردن است.

یکی هم آمد و گفت: من هنرم چیدن بادمجان دور قاب هنرمندان است و برایشان رپرتاژ در‌می‌آورم. اگر بشود می‌خواهم عضو هنری‌ام را بیمه کنم.

مطالب مرتبط