'شکایت از مطهری' به‌دلیل انتقاد از حبس خانگی سران مخالفان

حق نشر عکس ISNA
Image caption دلیل شکایت نمایندگان، سخنرانی آقای مطهری در نجف‌آباد اصفهان است که در آن از برخورد حکومت با آیت‌الله منتظری هم انتقاد کرده بود

خبرگزاری مجلس گزارش داده شماری از نمایندگان از علی مطهری، نماینده تهران شکایت کرده‌اند.

روح‌الله حسینیان، نماینده تهران به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران گفته شماری از نمایندگان به‌دلیل اظهارات علی مطهری درباره رفع حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از او به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس شکایت کرده‌اند.

به گفته آقای حسینیان، نمایندگان شاکی، اظهارات و رفتارهای آقای مطهری را "دور از شأن نمایندگی او" می‌دانند.

علی مطهری که از چهره‌های سیاسی منتقد ادامه بازداشت خانگی سران مخالفان جنبش اعتراضی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران است، اوایل تیرماه جاری در مراسمی گفته بود "این غلط است که ما بدون حکم قضایی و تشکیل دادگاه عده‌ای را در حصر بگذاریم و بعد بگوییم به شما لطف کردیم."

این در حالی است که از آیت‌الله علی‌ خامنه‌ای رهبر ایران روایت شده جرم کسانی که حبس خانگی‌ شده‌اند "بزرگ" و حکم‌ آنها "سنگین" خواهد بود و در واقع بر اساس "ملاطفت" محاکمه نشده‌اند. بیشتر اینجا بخوانید.

آقای مطهری در سخنرانی خود "رویه حذف منتقدان انقلاب" را چه در زمان آیت الله خمینی و چه پس از آن "اشتباه" توصیف کرده بود.

شکایت شماری از نمایندگان مجلس "برای بررسی بیشتر به محمدحسن ابوترابی فرد، رییس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس تحویل داده شده است."

تشکیل هیاتی برای نظارت بر نمایندگان، شهریور ۱۳۹۰ در مجلس ایران به تصویب رسید. آن زمان علی مطهری یکی از منتقدان طرح نظارت مجلس بر نمایندگان بود.

آقای مطهری از معدود مقام‌های حکومتی ایران است که به طور علنی از حصر خانگی سران مخالفان در ایران انتقاد می‌کند.