مهلت مذاکرات ایران و ۱+۵ 'احتمالا تمدید می‌شود'

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمدجواد ظریف: بیشتر متن توافقنامه آماده است

چهار روز مانده به پایان مهلت مذاکره‌کنندگان ایران و گروه ۱+۵ برای نهایی کردن متن توافقنامه هسته‌ای، گزارش‌هایی از احتمال تمدید این مهلت منتشر شده است.

مذاکرات هسته‌ای در وین روز چهارشنبه، ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) با گفت‌وگوهای معاونان روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا دنبال شده است و ویلیام برنز، یکی از معاونان وزیر خارجه آمریکا هم با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیدار کرده است.

مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ از روز یازدهم تیر ماه در وین، پایتخت اتریش، در جریان بوده است. تدوین متن توافقنامه جامع هسته‌ای محور اصلی این گفت‌وگوهاست.

طرفین در آذر سال گذشته در ژنو توافق کردند که تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن توافقنامه هسته‌ای با ایران را نهایی کنند. طبق این توافق، فرصت مذاکره‌کنندگان تا شش ماه دیگر هم قابل تمدید است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از این گفته بود که "بیشتر متن" توافقنامه آماده است، هرچند همچنان "اختلافاتی جدی" وجود دارد.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) به نقل از یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران گزارش کرده است که این گفت‌وگوها روز جمعه آینده و سه روز زودتر از موعد ضرب‌الاجل متوقف خواهد شد.

ایرنا اضافه کرده که بناست مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ برای نگارش متن پیش‌نویس توافق جامع برای چند ماه دیگر تمدید شود، ولی هنوز ایران با تمدید مذاکرات موافقت نکرده است.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین می‌گوید که سفر اخیر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و چهار دور مذاکرات او با طرف ایرانی در وین پیش از بازگشتش به آمریکا باعث شده است نوعی جو انتظار به وجود بیاید.

به گفته کسری ناجی، این نظر تقویت شده است که طرفین تا روز یکشنبه آینده که ضرب‌الاجل مذاکرات است، به توافق نمی‌رسند و مهلت گفت‌وگوها تمدید خواهد شد.

او یادآور شد: مذاکره‌کنندگان آمریکایی پیش از این گفته‌اند که موافق تمدید مهلت مذاکرات نیستند، مگر این که امیدی به توافق باشد و ظاهرا این امید وجود دارد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا هم روز چهارشنبه، ۱۶ ژوئیه، در نشستی با جان کری روند مذاکرات هسته‌ای با ایران را بررسی می‌کند. به گفته خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین، نمایندگان رسانه‌های ایران به نقل از مقامات ایرانی می‌گویند که در نشست رئیس‌جمهوری آمریکا و معاونش در واشنگتن، بسته پیشنهادی جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بررسی می‌شود.

هنوز جزئیاتی درباره بسته پیشنهادی ایران منتشر نشده است.

درخواست نمایندگان

مذاکرات هسته‌ای در وین، واکنش نمایندگان مجلس در ایران و آمریکا را به همراه داشته است.

گزارش شده است که چند سناتور در کنگره آمریکا در حال ارسال نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آن کشور هستند که در آن از آمریکا خواسته شده است هر گونه توافقی با ایران، مهلتی ۲۰ ساله داشته باشد و در این مدت، بازرسی‌هایی "دقیق و جستجوگرانه" از تاسیسات هسته‌ای ایران انجام شود. در این نامه خواسته شده است که تحریم‌های ایران هم به تدریج و در یک بازه زمانی طولانی لغو شوند.

همزمان، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش کرده است که "قریب به اتفاق نمایندگان مجلس ایران" با انتشار بیانیه‌ای "انتظارات از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای" را مطرح کرده‌اند. در این بیانیه آمده است که "نیاز پیشروی کشور برای تولید سوخت نیروگاه هسته‌ای، ۱۹۰ هزار سو" است و مذاکره‌کنندگان ایران باید از هر توافق ناقض این میزان "خودداری کنند."

در این بیانیه آمده است که فردو باید به عنوان مرکز غنی‌سازی اورانیوم در ایران حفظ شود و تحریم‌ها نیز "به صورت یکجا" لغو شوند.