باراک اوباما: در حال بررسی لزوم تمدید مهلت مذاکرات با ایران هستیم

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس‌جمهوری آمریکا گفته به رای‌زنی با کنگره ادامه می‌دهد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، از روند مذاکرات هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران و پای‌بندی تهران به تعهداتش ابراز رضایت کرده و گفته است که واشنگتن در حال بررسی لزوم تمدید مهلت این مذاکرات است.

این مهلت برای رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای با ایران کمتر از چهار روز دیگر در بیستم ژوئیه سر می‌آید.

آقای اوباما بعد از ظهر روز چهارشنبه درباره روند مذاکرات تا کنون گفت: "واضح است که در زمینه‌های مختلفی پیشرفت واقعی داشته‌ایم و یک مسیر قابل اعتماد در پیش داریم."

رئیس‌جمهوری آمریکا که در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می‌گفت، بر "شکاف‌های قابل‌توجه بین ایران و جامعه جهانی" تاکید کرد و در عین حال گفت: "در چند روز آینده همچنان به رای‌زنی با کنگره ادامه می‌دهیم و مذاکره‌کنندگان ما هم به گفت‌وگو با ایران و هم‌پیمانان ما ادامه می‌دهند تا در یابیم که آیا تمدید این مذاکرات ضرورت دارد یا نه."

پیش از سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا، گزارش‌هایی از احتمال تمدید این مهلت منتشر شده است. از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بعد از ظهر سه‌شنبه و بعد از چند دور مذاکره با همتای آمریکایی‌اش در وین گفته بود که در طرف‌های مذاکره این تمایل را می‌بیند که صرف زمان بیشتر برای گفت‌وگوها "شاید مفید و لازم باشد".

باراک اوباما پس از آن سخن می‌گفت که با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، دیدار کرد.

آقای کری در این جلسه درباره مذاکرات وین بین ایران و قدرت‌های جهان به رئیس‌جمهوری آمریکا گزارش داده است.

برخی ناظران این سخنان آقای اوباما را به چراغ سبز آمریکا برای تمدید مهلت مذاکرات تعبیر کرده‌اند.

'امید به توافق'

حق نشر عکس Reuters
Image caption منابع ایرانی می‌گویند قرار بوده جان کری، پیشنهاد ایران را با باراک اوباما در میان بگذارد

نمایندگان رسانه‌های ایران در وین به نقل از مقام‌های ایرانی گفته بودند که در نشست باراک اوباما با جان کری در واشنگتن، بسته پیشنهادی ایران بررسی می‌شود.

هنوز جزئیاتی درباره این پیشنهاد منتشر نشده است.

به گفته کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل این مذاکرات، این نظر تقویت شده است که طرفین مذاکرات تا پایان مهلت به توافق نهایی نمی‌رسند و این مهلت تمدید خواهد شد.

کسری ناجی می‌گوید: مذاکره‌کنندگان آمریکایی پیش از این گفته‌اند که موافق تمدید مهلت مذاکرات نیستند، مگر این که امیدی به توافق باشد و ظاهرا این امید وجود دارد.

ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان) در آذر سال گذشته در ژنو توافق کردند که تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن توافق‌نامه هسته‌ای با ایران را نهایی کنند.

طبق این توافق، فرصت مذاکره‌کنندگان برای شش ماه دیگر هم قابل تمدید است.

مذاکرات هسته‌ای در وین یک هفته پیش با گفت‌وگوهای معاونان روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا دنبال شده است.

در جریان این مذاکرات، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با هم‌تای ایرانی خود محمدجواد ظریف دیدار کرده است.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، از یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران نقل کرده است که این گفت‌وگوها روز جمعه، دو روز زودتر از پایان مهلت، متوقف خواهد شد.

ایرنا اضافه کرده که قرار است مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ برای نگارش متن پیش‌نویس توافق جامع برای چند ماه دیگر تمدید شود ولی هنوز ایران با تمدید مذاکرات موافقت نکرده است.

موضع‌گیری قانون‌گذاران دو کشور

حق نشر عکس AP
Image caption کنگره آمریکا موضعی سرسخت‌تر از دولت در قبال برنامه هسته‌ای ایران دارد

هم‌زمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، قانون‌گذاران در ایران و آمریکا در این باره موضع گرفته‌اند.

گزارش شده است که چند سناتور در کنگره آمریکا در حال تنظیم نامه‌ای خطاب به باراک اوباما هستند که در آن از آمریکا خواسته شده است هر گونه توافقی با ایران، مهلتی ۲۰ ساله داشته باشد و در این مدت، بازرسی‌هایی "دقیق و موشکافانه" از تاسیسات هسته‌ای ایران انجام شود. در این نامه خواسته شده است که تحریم‌های ایران هم به‌تدریج و در یک بازه زمانی طولانی لغو شوند.

کنگره آمریکا موضعی سرسخت در قبال برنامه هسته‌ای ایران داشته است و برخی از اعضای آن، در ماه‌های گذشته بارها از سیاست باراک اوباما در مذاکره با ایران انتقاد کرده‌اند.

منابع خبری در ایران هم گزارش داده‌اند که "تقریبا همه" نمایندگان مجلس با انتشار بیانیه‌ای انتظارات خود از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای را مطرح کرده‌اند و از جمله با اشاره به این سخن اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران که "نیاز پیش روی کشور برای تولید سوخت نیروگاه هسته‌ای، ۱۹۰ هزار سو است"، گفته‌اند مذاکره‌کنندگان ایران باید از هر توافق که این میزان را نقض کند، خودداری کنند.

در این بیانیه آمده است که تحریم‌ها باید "یک‌جا" لغو شوند.

مطالب مرتبط