بررسی روزنامه‌های صبح تهران: ‌‌پنج‌شنبه ۲۶ تیر

حق نشر عکس Shargh

در حالی که روزنامه‌های امروز صبح تهران به نشانه شهادت حضرت علی لگوتایپ‌های خود را سیاه کرده‌اند اما مباحث هسته‌ای ایران یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که به آن پرداخته شده است.

تمدید طناب‌کشی هسته‌ای

زینب اسماعیلی، خبرنگار اعزامی روزنامه شرق به وین در گزارشی نوشته است که هنوز پرواز اختصاصی وزیر خارجه آمریکا در فرودگاه واشنگتن به زمین ننشسته بود که دو موضوع در وین بر سر زبان‌ها افتاد؛ توقف و تمدید مذاکرات.

این گزارش حاکیست که از صبح دیروز خبری به نقل از محمدجواد ظریف دهان به دهان می‌چرخید، این که او خواهان تمدید مذاکرات شده؛ خبری که بعد از نشست خبری عصر دو روز پیش در زیرزمین هتل کوبورگ تیتر برخی رسانه‌های معتبر هم شد. اما آقای ظریف در نشست خبری به صراحت این نکته را نگفته بود.

به گزارش خانم اسماعیلی، برداشت رسانه‌ها در مورد تمدید مذاکرات به استنباط آنان از این جمله وزیر خارجه ایران بازمی‌گشت که گفته بود؛ آنقدر پیشرفت داشته‌ایم که به روسایمان بگوییم، این روند ارزش ادامه دادن دارد. خلاصه این که به نوشته روزنامه شرق، تصمیم نهایی در جلسه امروز آقای ظریف و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اتخاد می‌شود.

آخرین تلاش‌ها در وین ۶

حق نشر عکس Etemaad

علی خرم، کارشناس حقوق بین‌الملل در روزنامه اعتماد نوشته است که نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای ایران که رو به اتمام است دستاورد مهمی است که به رغم همه مشکلات، دارد به نتیجه می‌رسد. به اعتقاد نویسنده مقاله ایران و آمریکا حالا دو مذاکره‌کننده اصلی پرونده هسته‌ای هستند و مهم‌ترین موضوعی که در وین ۶ می‌تواند تکلیف نهایی مذاکرات را روشن کند این است که آمریکا چگونه می‌خواهد تحریم‌ها را لغو کند.

به اعتقاد آقای خرم اگر آمریکا نتواند یک جدول زمانی قابل اعتماد عرضه کند، مذکرات به بن‌بست می‌رسد. اگر دولت آمریکا تنواند با کنگره به توافق برسد، نمی‌تواند هیچ تعهدی در مذاکرات وین ۶ به ایران و گروه پنج بعلاوه یک بدهد. پس نویسنده نتیجه گرفته که بیشترین مشکلات در وین ۶ بردوش هیات آمریکایی است.

در پایان این مقاله نویسنده اشاره کرده است که اعم از این که مذاکره در وین ۶ منتهی به توافقنامه شود یا زمان آن تمدید شود، مساله مهم‌تر این است که برای یک بار ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد پشت میز مذاکره نشستند و یکدیگر را به رسمیت شناختند.

تا دیدن روی ماه فرصت زیاد است

حق نشر عکس Arman

جمشید پژویان، اقتصاددان در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ تنها بخشی از رشد و شکوفایی اقتصاد ایران متاثر از عوامل روانی است و از جمله مهم‌ترین عوامل روانی موثر بر اقتصاد ایران، گفتگوهای وین و نتایج آن است.

به اعتقاد نویسنده مقاله اگر نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک موفقیت‌آمیز باشد ما یک شبه شاهد جهش اقتصاد ایران نخواهیم بود. از سوی دیگر آن بخش از تحریم‌ها که مرتبط با مصوبات سازمان ملل است چند سال زمان می‌برد تا به طور کامل از میان برود.

لذا نویسنده این پرسش اساسی و مهم را مطرح کرده که راهکار کارآمدسازی دولت و نظام حکمرانی در اقتصاد ایران و راهکار موفقیت در هماهنگ‌سازی سیاستی چیست و راهکار رفع مشکل ریشه‌ای و اساسی تودرتویی نهادی که منجر به بروز موازی کاری بیش از اندازه و اتلاف منابع و همچنین پاسخگویی و شفافیت ضعیف و فساد مرتبط با آن و بی‌ثباتی ساختارهای سازمانی می‌شود کدام است؟

شکستن رکود با توافق هسته‌ای

حق نشر عکس Jahan Sanat

روزنامه جهان صنعت در گزارشی نوشته است که اقتصاد ایران در حال حاضر با بیماری رکود و تورم دست و پنجه نرم می‌کند، وجود همزمان این دو بیماری شرایط دشوار و پیچیده‌ای پدید می‌آورد که رکود تورمی نامیده ‎می‌شود و درمان ساده‌ای هم ندارد. زیرا این دو با یکدیگر رابطه‌ای معکوس دارند و با کاهش تورم بر میزان رکود افزوده می‌شود و با کاهش رکود نرخ تورم رشد می‌یابد.

این گزارش به نقل از برخی از کارشناسان حاکیست که اقتصاد کشور برای خروج از این وضعیت علاوه بر آن که نیازمند اتخاذ سیاست پولی و مالی مناسب است، از سوی دیگر نیاز به توجه ویژه به بخش تولید دارد، هرچند کارشناسان مورد بحث این موضوع را در بلندمدت قابل تحقق می‌دانند که باید با تاکتیک‎‌های اقتصادی کوتاه مدت همراه با شوک‌های مثتبی در اقتصاد ایجاد شود تا این اقتصاد کم کم از حالت رکود خارج شده و دوباره رونق بگیرد.

۳ هزار میلیارد تومان

روزنامه اعتماد در گزارش اول خود نوشته است که رقم اموال شناسایی شده بابک زنجانی سه هزار میلیارد تومان است. به نوشته گروه اقتصادی این روزنامه چهارمین جلسه هیات دولت در نخستین ماه فصل داغ سال ۹۳ یکی از پرخبرترین جلسات کابینه روحانی بود و مقامات اقتصادی دولت در حاشیه این جلسه در مقابل سوالاتی قرار گرفته که این روزها به جریان‌های خبری رسانه‌ها تبدیل شده است.

یکی از مهم‌ترین سوالات خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت میزان پرداخت بدهی بابک زنجانی بود که به دنبال مهلت یک ماهه به وزارت نفت برای تملیک اموال او مطرح شد. رئیس کل بانک مرکزی هم که به نوشته این گزارش بر اموال آقای زنجانی اشراف کامل دارد گفته که رقمی که تاکنون از اموال او شناسایی شده به سه هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود که ممکن است این رقم افزایش هم پیدا کند.

اصالت حقوق اقتصادی مردم

حق نشر عکس Donya Eghtesad

احمد مجتهد در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ امروزه بر سفره مردم ایران برنج تایلندی، چای هندی، شکر کوبایی، گندم استرالیایی کره نیوزیلندی و غیروه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقررات و قوانین اقتصادی هر کشور باید از طریق تعیین استانداردهای بهداشتی و فنی، مقررات گمرکی جهت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و ایجاد درآمد برای دولت در جهت منافع مردم عمل کند.

نویسنده مقاله با ابراز تاسف نوشته که در تمام این سال‌ها حقوق اقتصادی مصرف‌کنندگان در ایران به راحتی نادیده گرفته شده و به‌رغم وجود قانون در این رابطه به خاطر فشار صاحبان صنایع، کالاهای نامرغوب وبا قیمت زیاد به مردم تحمیل شده است.

به اعتقاد آقای مجتهد حقوق اقتصادی همه افراد جامعه همانند حقوق مدنی، باید در همه قوانین و مقررات مصوب دولت‌ها به خوبی در نظر گرفته شده و از آن حمایت شود. قوانین اقتصادی هر کشور هم باید منافع شهروندان خود را در مقابل دیگر کشورها حفظ کرده و از آن حمایت کند.

مطالب مرتبط