روحانی:لازم باشد، مهلت مذاکرات هسته‌ای را تمدید می‌کنیم

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسن روحانی: لازم باشد مهلت مذاکرات هسته‌ای را تمدید می‌کنیم

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته است که اگر مشخص شود طرف‌های مذاکرات هسته‌ای با احترام در برابر آن کشور عمل می‌کنند، این گفت‌وگوها ادامه می‌یابند و "اگر ضروری باشد"، مهلت آن تمدید می‌شود.

آقای روحانی در جمع خبرنگاران گفت: "اگر برای ما روشن شود که طرف مقابل ما در برابر حقوق ملت و نظرات ملت در چارچوب و موازین بین‌المللی احترام خود را می‌گذارد، ما هم به مذاکره ادامه می‌دهیم و خواهیم داد."

مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ از روز یازدهم تیر ماه در وین، پایتخت اتریش، در جریان بوده است. تدوین متن توافقنامه جامع هسته‌ای محور اصلی این گفت‌وگوهاست. طرفین در آذر سال گذشته در ژنو توافق کردند که تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن پیش‌نویس این توافقنامه را نهایی کنند.

طبق توافقنامه ژنو فرصت مذاکره‌کنندگان برای نهایی کردن این متن، برای شش ماه دیگر قابل تمدید است.

'تنگنای زمانی'

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت‌وگوهای اخیر در وین را "دشوار" توصیف کرده و گفته است: "آنچه می‌شد بدون توافق‌های سیاسی و دستیابی به فهم مشترک تدوین کرد، انجام شده و حالا نیاز به آن فهم مشترک است و شاید به همین دلیل است که نیاز به تمدید مذاکرات باشد."

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) به نقل از آقای ظریف گزارش کرده است که مذاکره‌کنندگان ایران و ۱+۵ "در همه زمینه‌ها" گفت‌وگو کرده‌اند، ولی هنوز به نتیجه "قطعی و نهایی" نرسیده‌اند.

او این گفت‌وگوها را دشوار خواند و گفت: "کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، بسیار سخت است و می‌خواهیم یک راه ۱۰ ساله را در دوره‌ای که دنیا به دنبال فشار آوردن به ایران بوده است، تغییر دهیم."

وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس هیات مذاکره‌کننده ۱+۵ در جمع خبرنگاران حاضر شده بود. او با سایمون گس، نماینده بریتانیا در گروه ۱+۵ هم دیدار داشت.

ایرنا گزارش داده است که آقای ظریف در دیدار با خانم اشتون، آخرین وضعیت و تحولات مذاکرات در ۱۵ روز گذشته را بررسی کرده است.

آقای ظریف با این توضیح که طبق توافقنامه ژنو مهلت مذاکرات ایران و ۱+۵ می‌تواند تا روز ۲۴ نوامبر (سوم آذر) تمدید شود، گفت: "نمی‌خواهیم مذاکراتی را تمدید کنیم که دوباره ۱۰ روز مانده به پایان مهلت برگردیم و در شرایط تنگنای زمانی مذاکره کنیم."

آقای ظریف گفت: "می‌خواهیم از الان تا پایان، زمانبندی مذاکرات تا آذر ماه را طراحی کنیم که برای رسیدن به توافق نهایی مورد استفاده قرار بگیرد."

فرصت مذاکره‌کنندگان ایران و ۱+۵ برای نهایی کردن متن توافقنامه روز یکشنبه، ۲۹ تیر (سه روز دیگر) به پایان می‌رسد، هرچند نمایندگان رسانه‌های خبری در وین به نقل از دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات گزارش کرده‌اند که احتمالا مهلت آنها تمدید می‌شود.

یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که تمدید توافق ژنو به "مذاکرات و اقدامات جزئی و جدید" نیاز ندارد و با رضایت دو طرف برای ادامه مذاکرات، انجام‌شدنی است.

مطالب مرتبط