مهلت مذاکرات هسته‌ای 'تمدید می‌شود'

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز از تاریخ دقیق مهلت نهایی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای خبری رسما منتشر نشده است

بنابر گزارش‌ها، به نظر می‌رسد ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده‌اند برای رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای تهران، به مذاکرات خود ادامه دهند و مهلت شش ماهه که در جریان توافق ژنو تعیین شده بود و روز ۲۹ تیر ماه جاری پایان می‌یافت را تمدید می‌کنند.

امیر پایور، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به وین می‌گوید با توجه به کناره گیری کاترین اشتون از سمتش در ماه اکتبر، تمدید مذاکرات هسته اى احتمالا حداکثر سه ماهه خواهد بود.

اما خبرگزاری دانشجویان ایران روز پنجشنبه (۲۶ تیر-۱۷ ژوئیه) گزارش کرده که از تمدید ۴ ماهه این مذاکرات مطلع شده است.

خبرگزاری دولتی ایران هم به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده خبر داده مهلت "مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ برای چند ماه تمدید می‌شود."

همزمان خبرگزاری ایتار-تاس روسیه هم به نقل از یک دیپلمات در وین خبر داده است که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی ادامه می‌یابد و طرفین توافق کرده‌اند که حداکثر تا روز ۲۴ نوامبر امسال در مورد توافق بر سر چگونگی حل بحران هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری کنند.

هنوز خبری رسمی از سوی مقامات ارشد ایران و کشورهای ۱+۵ در ارتباط با تمدید و تعیین تاریخ جدید مهلت این گفتگوها منتشر نشده اما در چند روز اخیر و با نزدیک شدن به آخرین روز تعیین شده در توافق ژنو (۲۹ تیر)، زمزمه های جدی از احتمال تمدید زمان این مذاکرات مطرح شده بود.

روز پنجشنبه همچنین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفت اگر مشخص شود طرف‌های مذاکرات هسته‌ای با احترام در برابر ایران عمل می‌کنند، این گفت‌وگوها ادامه می‌یابند و "اگر ضروری باشد"، مهلت آن تمدید می‌شود.

آقای روحانی در جمع خبرنگاران گفت: "اگر برای ما روشن شود که طرف مقابل ما در برابر حقوق ملت و نظرات ملت در چارچوب و موازین بین‌المللی احترام خود را می‌گذارد، ما هم به مذاکره ادامه می‌دهیم و خواهیم داد."

دیروز هم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، از روند مذاکرات هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران و پای‌بندی تهران به تعهداتش ابراز رضایت کرده و گفته بود واشنگتن در حال بررسی لزوم تمدید مهلت این مذاکرات است.

رئیس‌جمهوری آمریکا که روز چهارشنبه (۲۵ تیر) در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می‌گفت، بر "شکاف‌های قابل‌توجه بین ایران و جامعه جهانی" تاکید کرد و در عین حال گفت: "در چند روز آینده همچنان به رای‌زنی با کنگره ادامه می‌دهیم و مذاکره‌کنندگان ما هم به گفت‌وگو با ایران و هم‌پیمانان ما ادامه می‌دهند تا در یابیم که آیا تمدید این مذاکرات ضرورت دارد یا نه."

مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ از روز یازدهم تیر ماه در وین، پایتخت اتریش، در جریان بوده است. تدوین متن توافقنامه جامع هسته‌ای محور اصلی این گفت‌وگوهاست. طرفین در آذر سال گذشته در ژنو توافق کردند که تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن پیش‌نویس این توافقنامه را نهایی کنند.

طبق توافقنامه ژنو فرصت مذاکره‌کنندگان برای نهایی کردن این متن، برای شش ماه دیگر قابل تمدید است.

مطالب مرتبط