مهلت مذاکره ایران و ۱+۵ 'چهار ماه دیگر' تمدید می‌شود

حق نشر عکس IAEA
Image caption مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده‌اند

گفت‌وگوهای ایران و نمایندگان ۱+۵ در وین همچنان ادامه دارد، ولی گزارش شده است که دو طرف بر سر تمدید مهلت مذاکرات به توافق رسیده‌اند و در حال بحث درباره شرایط تمدید هستند.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی در وین می‌گوید که انتظار می‌رفت مذاکرات طرفین تا ظهر روز جمعه، ۲۷ تیر، به پایان برسد، ولی گفت‌وگوها به درازا کشیده است.

به گزارش خبرنگار ما، گفته می‌شود که احتمالا دو طرف توافق کرده‌اند مهلت مذاکرات را برای یک دوره چهار ماهه، تا سالگرد توافقنامه ژنو در آذر ماه، تمدید کنند و هم‌اکنون بحث بر سر چگونگی و جزئیات تمدید مهلت است.

خبرنگار ما به نقل از یک دیپلمات ایرانی حاضر در محل مذاکرات گفت که دو طرف تا بعد از نیمه‌شب پنجشنبه در حال مذاکره بوده‌اند و پس از آن، نمایندگان گروه ۱+۵ برای تصمیم‌گیری درباره تمدید فرصت مذاکرات جلسه داشتند و قرار بود نتیجه را به طرف ایرانی اعلام کنند.

در شانزدهمین روز مذاکرات هسته‌ای در وین، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌الملی انرژی اتمی هم با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ از روز یازدهم تیر ماه در وین، پایتخت اتریش، در جریان بوده و تدوین متن توافقنامه جامع هسته‌ای محور اصلی این گفت‌وگوهاست. طرفین در آذر سال گذشته در ژنو توافق کردند که تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن پیش‌نویس این توافقنامه را نهایی کنند.

شرایط تمدید

به گزارش کسری ناجی، ظاهرا شرایطی که گروه ۱+۵ برای تمدید مهلت مذکرات در نظر دارند، با انتظارات ایران منطبق نبوده است. از جمله گفته می‌شود که طرف ایرانی خواهان آزاد شدن بخش دیگری از دارایی‌های مسدودشده خود در حساب‌های بین‌المللی است.

پس از توافق ژنو در آذر سال گذشته، گروه ۱+۵ پذیرفت که معادل چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از مطالبات ایران را در هشت قسط به ایران پرداخت کند.

مطالب مرتبط