روزنامه‌نگار ایرانی خطاب به روحانی: به کوچکترین اشتباهی کارمان را از ما نگیرید

حق نشر عکس MRHT
Image caption آقای روحانی گفت نباید هرکس که نقدی کرد، متهم به وابستگی به بیگانه شود.

گروهی از روزنامه‌نگاران، مدیران مسئول روزنامه ها و خبرگزاری ها با حسن روحانی دیدار کرده و در آن با گلایه از شرایط نامطلوب روزنامه نگاری در ایران، از وی خواسته اند که از توقیف نشریات جلوگیری کند.

محمد قوچانی سردبیر نشریه مهرنامه با توصیف شرایط نامطلوب روزنامه نگاری در سالهای اخیر گفته است که "در آن سال‌های سخت با یک تماس تلفنی آن مدعی العموم معزول کارمان را از دست می‌دادیم و همچون حلزون‌های خانه به دوش کوچ می‌کردیم و چون کرگدن‌های پوست کلفت خم به ابرو نمی‌آوردیم و کارمان را از سر می‌گرفتیم. ما مامور به حرفه بودیم و آنها نیز مامور به وظیفه؛ کار ما روزنامه نویسی بود و کار آنها روزنامه ننویسی. هر دو به تکلیف عمل می‌کردیم."

آقای قوچانی افزوده "اما ما ماندیم و آنها رفتند و ما روزنامه نگار ماندیم و آنها مدعی العموم و رییس جمهور و وزیر ارشاد و اطلاعات نماندند. ما حتی مهاجرت هم نکردیم که برگردیم هر چند هجرت از راه‌های حفظ حیات و ایمان است. اما ما برای حفظ همان ایمان، وحدت و امید ماندیم و نرفتیم. از روزنامه به هفته نامه و از هفته نامه به ماهنامه و از ماهنامه به فصلنامه و از فصلنامه به سالنامه و از سالنامه به خانه رفتیم اما آن قدر ماندیم تا شما آمدید، آن قدر ماندیم تا آنها رفتند."

این روزنامه نگار با انتقاد از گروهی که بخشی از روزنامه نگاران را "غیرخودی می خوانند" خطاب به آقای روحانی گفته "به کوچکترین انتقاد یا اشتباهی حق‌مان نه عشق‌مان و کارمان را از ما نگیرید. ما از کوچ خسته شده‌ایم. یکجا نشینی حق ما است. چرا به کوچک‌ترین اشتباهی یک رسانه را، یک نهاد مدنی را به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم می‌کنند؟ آیا گناه یک روزنامه‌نگار ولو خطاکار، از گناه یک دولتمرد مختلس یا قاضی ناعادل یا درجه‌دار خاطی که به اموال عمومی، عدالت اجتماعی یا اعتماد ملی خیانت می‌کند بیشتر است؟ آیا به بهانه رسیدگی به اتهام این افراد، نهاد دولت یا دادگستری یا نیروهای مسلح را معلق می‌کنند؟"

در این دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه، گروهی از مدیران نهادهای دولتی، وزارتخانه ها و مدیران رادیو و تلویزیون و مدیران مسئول روزنامه ها و خبرگزاری ها نیز حضور داشتند.

در این نشست عباس درویش توانگر از روزنامه نگاران اصولگرا و معاون خبرگزاری تسنیم به رسمیت شناخته شدن "سخت و زیان آور بودن روزنامه نگاری" را از دغدغه های روزنامه نگاران دانست و گفت که "برخی شعبات تامین اجتماعی درک درستی از سخت و زیان آوربودن شغل و حرفه خبرنگارنا ندارند."

آقای درویش توانگر از رئیس جمهور خواست که از "دولت‌مردان بخواهد که سعه‌ی صدرشان را در برابر انتقادات بالا ببرند و به صرف چند انتقاد معمولی عرصه را به رسانه‌ها تنگ نکنند و رسانه‌ها از پوشش اخبار دولت محروم نشوند. "

حق نشر عکس MEHR
Image caption محمد قوچانی: در آن سال‌های سخت با یک تماس تلفنی آن مدعی العموم معزول کارمان را از دست می‌دادیم و همچون حلزون‌های خانه به دوش کوچ می‌کردیم و چون کرگدن‌های پوست کلفت خم به ابرو نمی‌آوردیم و کارمان را از سر می‌گرفتیم. ما مامور به حرفه بودیم و آنها نیز مامور به وظیفه؛ کار ما روزنامه نویسی بود و کار آنها روزنامه ننویسی. هر دو به تکلیف عمل می‌کردیم.

در این نشست علی معلم سردبیر و مدیر مسئول ماهنامه دنیای تصویر به انتقاد از شرایط روزنامه نگاری پرداخت و گفت که "متاسفانه در کشور امنیت ملی با امنیت اشخاص، گروه‌ها و جناح‌ها اشتباه گرفته می‌شود. "

آقای معلم گفت که دولت باید تلاش کند برخی قوانین مربوط به مطبوعات را که "عقب مانده، متحجرانه و ناعادلانه" را اصلاح کند.

سردبیر دنیای تصویر با انتقاد از برخی دخالت ها و ناهماهنگی ها گفت که هر نهادی خود را نگران فرهنگ و هنر می‌داند و به خود اجازه می‌دهد در هر حوزه‌ای با سلیقه‌ی خود وارد شود. "

در این نشست محمد علی وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار با انتقاد از "عدم تعادل بین رسانه‌های بخش خصوصی با رسانه‌های دولتی، شبه دولتی و حاکمیتی" گفته که "این عدم تعادل در طول سال‌ها باعث شده که منابع به چاه ویل رسانه‌های دولتی برده شود و سهم رسانه‌های غیر دولتی در این عرصه ترحمی بوده است."

آقای وکیلی با اشاره به ناامنی در فضای رسانه ای گفته که "بخشی از رسانه‌ها در گذر از خطوط قرمز از آنچنان ضریب امنیتی برخوردار هستند که نه به جایی پاسخگو هستند و نه جایی یارای سوال خواستن از آنها را دارد. اما رسانه‌های غیر دولتی و مستقل در انجام وظایف حداقلی خود دچار احساس عدم امنیت هستند."

مدیر مسئول روزنامه ابتکار با انتقاد از این که رسانه‌ها به بهانه‌ی کوچکترین خطا توقیف می‌شوند از دولت خواست که با تدوین نظام نامه‌هایی برای شفافیت در حوزه‌ی فعالیت رسانه و روزنامه نگاری، فعالیت‌های رسانه‌ای به صنف های رسانه‌ای واگذار شود و به جای "این همه زره، شمشیر و شلاق" بخشی از وظایف نظارتی رسانه ها به صنوف سپرده شود.

بعد از سخنان تعدادی از روزنامه نگاران و مدیران رسانه ها آقای روحانی گفت که "دولت نیازمند به حمایت همه رسانه‌ها و اصحاب رسانه است نه برای خود به عنوان دولت یازدهم بلکه برای اهدافی که آن اهداف، اهداف ملی است."

آقای روحانی گفت که "آنچه را که می‌نویسیم و تیتر می‌زنیم و ترویج می‌دهیم دقت کنیم که خواست ملت باشد."

آقای روحانی گفت که "نباید این فضا بر سپهر رسانه‌ای ما حاکم باشد که هرکس به نفع حکومت، اسلام و انقلاب سخن گفت متهم شود که به حکومت وابسته است یا آدم دولت شده است و هرکس که نقدی را با صدای بلند برای اصلاح مسیر حرکت بیان کرد، متهم به وابستگی به بیگانه شود."