مهلت مذاکرات هسته‌ای تمدید شد

حق نشر عکس REUTERS
Image caption تاریخ جدید برای حصول یک توافق نهایی میان دو طرف بیست و چهارم نوامبر آینده تعیین شده است

ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند مذاکرات خود بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های غرب علیه این کشور را برای چهار ماه دیگر ادامه دهند.

همزمان آمریکا اعلام کرده حدود سه میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های ایران را به عنوان بخشی از توافق نامه ژنو آزاد می‌کند و در برابر ایران باید به رقیق کردن اورانیوم ۲۰ درصدی خود بپردازد.

یک مقام آمریکایی در وین به خبرنگاران گفته دور بعدی مذاکرات قرار است از ماه آینده (اوت) برگزار شود.

همچنین امیرپایور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین، می‌گوید یک مقام ارشد آمریکایی در مورد چگونگی آزادسازی دارایی‌های ایران گفته است: "آمریکا قبلا هرچه در توان داشته به کار گرفته تا مطمئن شود بانک‌ها می‌دانند می‌توانند این مبالغ را منتقل کنند و این که دارایی‌ها به مقصدی که ایران انتخاب می‌کند می‌رسد."

مقامات آمریکایی حاضر در وین همچنین به خبرنگاران گفته اند که به اعتقاد آنها در مدت زمان تمدید شده برای ادامه مذاکرات کنگره آمریکا نباید تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کند.

این در حالی است که تنها دقایقی بعد از اعلام رسمی تمدید مذاکرات هسته‌ای برخی از نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به آن واکنش نشان داده و خواستار تشدید تحریم ها علیه ایران شده‌اند.

مارک کرک از سناتورهای جمهوریخواه کنگره آمریکا در حساب توییتر خود نوشته: "زمان بیشتر برای مذاکرات؛ زمان بیشتر به ایران برای ساخت بمب".

در برابر دیانا فاینستانین، سناتور دموکرات کنگره هم در توییتر نوشته: "من قویا با تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای موافقم."

روز جمعه (۲۷ تیر - ۱۸ ژوئیه) کاترین اشتون، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سرگروهی این مذاکرات را برعهده دارد طی بیانیه ای مشترک با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت: "هنوز اختلافات عمیقی میان دو طرف وجود دارد و برای همین هم به زمان و تلاش بیشتر نیاز است."

همزمان جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم گفته کشورش تحریم‌های فعلی علیه ایران را در مدت تمدید شده برای مذاکرات همچنان اعمال خواهد کرد.

ایران همواره ادعا کرده که برنامه هسته‌ای این کشور با مقاصد صلح‌آمیز طرح ریزی شده و این کشور به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. به همین علت، تهران خواستار لغو تمامی تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه این کشور است اما غرب تعلیق یا لغو این تحریم‌ها را منوط به اطمینان حاصل کردن از غیرنظامی بودن برنامه هسته ای ایران کرده است. غرب خواستار توقف غنی سازی در سطوح بالا و توقف کار برخی از تاسیسات هسته‎‌ای ایران است.

مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ از روز یازدهم تیر ماه در وین، پایتخت اتریش، در جریان بوده است. تدوین متن توافقنامه جامع هسته‌ای محور اصلی این گفت‌وگوها بود.

طرفین در آذر سال گذشته در ژنو توافق کرده بودند تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن پیش‌نویس این توافقنامه را نهایی کنند.

طبق توافقنامه ژنو فرصت مذاکره‌کنندگان برای نهایی کردن این متن، برای شش ماه دیگر قابل تمدید بود.