مولوی عبدالحمید برای خروج از ایران با محدودیت مواجه شد

حق نشر عکس Abdolhamid.net
Image caption مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان

بر اساس گزارش‌ها مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت در شهر زاهدان - مرکز استان سیستان و بلوچستان - برای خروج از ایران با محدودیت مواجه شده است.

آقای اسماعیل‌زهی دیروز می‌خواست برای شرکت در کنفرانسی اسلامی به ترکیه برود ولی به توصیه ماموران امنیتی از این سفر منصرف شد.

پیش‌تر هم از خروج این روحانی بلندپایه سنی از ایران جلوگیری شده بود.

عبدالستار دو شوکی، مدیر مرکز مطالعات بلوچستان، مستقر در لندن، به بی‌بی سی فارسی گفت این محدودیت سفر امام جمعه اهل سنت زاهدان از طریق علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها به او منتقل شده است.

وب سایت خبری «کمپین فعالان بلوچ» نیز به نقل از یک مقام مطلع نوشته است: مولانا عبدالحمید پس از اعلام ممانعت از سفر وی از سوی ارگان‌های امنیتی، طی تماسی با علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها خواستار رفع این محدودیت شده اما در پاسخ شنید که 'سازمان‌های امنیتی موافق با شرکت شما در این کنفرانس نیستند و اگر به فرودگاه بروید، شما را بر می‌گردانند و پاسپورت شما را هم ضبط خواهند کرد'.

کنفرانس 'عالمان اسلامی، ابتکار عمل برای صلح، میانه روی و عقل سلیم' با هدف پایان دادن به خونریزی و هرج و مرج در منطقه و با دعوت از علمای اسلامی از کشورهای مختلف اسلامی، مانند عراق، مصر، سوریه، عربستان و ایران از روز پنجشنبه در استانبول آغاز شده است.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که سخنران افتتاحیه این کنفرانس بود با انتقاد از سکوت و بی‌عملی مسلمانان برای پایان دادن به خشونت‌ها در منطقه، از جمله سوریه و مناطق فلسطینی و عراق گفت مسلمانان باید اختلافات فرقه‌ای را کنار بگذارند.

آقای اردوغان گفت انتقاد کردن از غرب آسان است اما همه فراموش کرده‌اند که جهان اسلام در برابر کشته شدن مسلمانان در منطقه ساکت نشسته است.

مطالب مرتبط