بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران ‫-۲۹ تیر

روزنامه های امروز تهران در صدر اخبار خود از تمدید مهلت مذاکرات هسته ای وین خبر داده، با ابراز شادمانی از پیروزی های تیم ملی والیبال ایران در مسابقات نیمه نهایی لیگ جهانی ابراز شادمانی کرده و باخت این تیم به تیم آمریکا مانع از تحسین والیبالیست های ایرانی نشده است‫.

بخشی از صفحات این روزنامه ها به ابراز تاسف از جنگ در غزه و کشته شدن کودکان و مردم غیرنظامی آن شهر اختصاص دارد‫.

حق نشر عکس Iran Newspaper July20
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

در حالی که بیشتر روزنامه های امروز تهران عملیات اسراییل را در بمباران غزه محکوم کرده اند کیهان در سرمقاله خود حماس را برنده این بازی دانسته و خواستار خودداری فلسطینی ها از شرکت در مذاکرات آشتی شده است‫.

کیهان در سرمقاله خود بی خبر از سفر خالد مشعل رییس دفتر سیاسی حماس به قاهره نوشته در پرونده غزه هیچ طرف خارجی نمی‌تواند به طور جدی و قاطع نقش‌آفرینی کند نه دولت مصر به دلیل آنکه از اعتماد طرف فلسطینی برخوردار نیست و نه طرف‌های دیگر عربی و نه طرف‌های منطقه‌ای غیرعرب و نه طرف‌های غربی بنابراین در چنین فضایی همه چشم‌ها به میزان مقاومت غزه و به خصوص سازمان‌های شبه نظامی آن دوخته شده است.

نویسنده پرسیده: آیا مقاومت می‌تواند شرایط خود را بر طرف صهیونیستی تحمیل کند؟ و خود جواب داده این بار اسرائیل نمی‌تواند چشم به راه یک طرح منطقه‌ای ولو با حمایت همه طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای همراه باشد، بماند چرا که چنین طرحی وجود دارد و طرف‌ها هم از آن حمایت جدی می‌کنند ولی در عمل امکان تحقق ندارد پس آنچه می‌ماند حل و فصل در درون غزه و از طریق اثرگذاری بر جمع‌بندی‌های دو طرف فلسطینی و صهیونیستی است.

کیهان ادعا کرده که: حماس و جهاد اسلامی می‌توانند با حوصله به موشک‌پرانی‌های خود ادامه دهند و این میزان از خسارات و تلفات انسانی که بنا به ملاحظاتی از جنگ‌های قبلی بسیار کمتر است، پذیرا باشند. اما اسراییل نمی‌تواند حملات موشکی به شهرهای خود را برای مدت طولانی تحمل کند چرا که با موج اعتراضات شهروندان خود مواجه می‌شود.

شمارش معکوس در مذاکرات وین

محمد حسین هاشمی در مقاله ای در فرهیختگان نوشته: شاید آنها که به دنبال نتیجه گرفتن در این دور از مذاکرات ایران با کشورهای پنج به اضافه یک بودند، از اینکه چه اختلافاتی بین طرفین وجود دارد، خبر نداشتند. اختلافاتی که یکی از آنها میزان غنی‌سازی است. موضوعی که عراقچی آن را مهم‌ترین موضوع مورد اختلاف دانسته و گفته: در توافق نهایی اختلافاتی که داریم مهم‌ترین آن موضوع غنی‌سازی است که درخصوص میزان و ظرفیت آن اختلاف نظر وجود دارد و در این‌باره ایده‌های مختلفی مطرح شده است. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که برنامه غنی‌سازی ما یک چشم‌انداز صنعتی شدن دارد و باید حفظ شود.

به نوشته این مقاله: در چشم‌انداز نهایی باید بتوانیم ۱۹۰ هزار سو تولید کنیم. این نیاز امروز نیست ولی چشم‌انداز غنی‌سازی چشم‌انداز صنعتی است نه چشم‌انداز کوچک تحقیقاتی و سمبلیک و این چشم‌انداز باید در هر راه‌حلی حفظ شود. با این حال اختلافات دیگری هم هست که رآکتور آب سنگین اراک یکی از آن‌هاست.

به این ترتیب مقاله فرهیختگان معتقد است: هر چه هست، حالا شمارش معکوس برای نتیجه دادن مذاکرات در دوره‌ای که خیلی‌ها به آن دل بسته‌اند، آغاز شد. چه آنهایی که در داخل، روی کار آمدن حسن روحانی را بهانه‌ای برای این اتفاق دانستند و چه آن‌هایی که در آمریکا، صبر کردند تا ببینند آیا سیاست دیپلماتیک اوباما درباره ایران، نتیجه می‌دهد یا نه. حالا، مردم ایران از روحانی می‌خواهند کاری کند تا کاسه‌ تحریم را که از نظر او، ترک برداشته، بشکند.

جاويد قربان اوغلي در همین روزنامه به یاد آورده که سال گذشــته ويليام برنز در پيشنهادي جسورانه خواســتار ايجاد كانالي مستقيم و بي واسطه گفتوگو با تهران شد. برنز از دولتمردان كاخ سفيد خواسته بود براي به ثمر رسيدن مذاكرات،طرح هاي بسيارعميق وسخاوتمندانه را روي ميز قرار داده وقدرت عمل را از اسرائيل در پرونده هسته اي ايران بگيرند. بدون هيچگونه پيشداوري بايد اذعان كرد كه حداقل دو مورد از اين پيشنهاد تحقق يافته است.

نویسنده توضیح داده كه: مذاکرات وين ٦ تحتالشعاع مذاكرات دو جانبه ايران و امريكا قرار گرفت و جان كري سه روز از برنامه كاري خود را به اقامت در وين و مذاكره با ظريف اختصاص داد. در كنار اين مسأله، مواضع اصولي واشنگتن در قبال تحركات اســرائيل براي تأثيرگــذاري بر مذاكرات ١+٥ و تأكيــد مكرر بر راهبرد »ديپلماسي و مذاكره« براي برون رفت از چالش هسته اي ايران، تل آويو بار ديگر سناريوهاي موازي و جايگزين براي قراردادن واشنگتن در كنار خود را به اجرا گذاشت كه جنگ اخير غزه را ميتوان در اين چارچوب تحليل كرد.

به نظر این کارشناس: در ســوي ديگر اين معادله، ايران نميتواند چشــم خود را بر تحولات ســريعي كه در پيرامون خود ميگذرد، ببندد. حصول توافق نهايي با قدرتهاي جهاني در پرونده هسته اي، ظرفيتهاي عظيمي از كشور را در عرصه ديپلماسي و سخت افزاري آزاد خواهد كرد. ایران براي مديريت هوشمند و البته توانمند تحولاتي كه ميتواند بر امنيت ملي تأثير بگذارد نيازمند گذر هرچه ســريعتر از تونل وحشت هسته اي است.

حق نشر عکس Shargh Newspaper July20
Image caption کارتون مهدی منتظریان، شرق

حمید رضا آصفی نیز در سرمقاله ایران یادآور شده که توقف تحريم ها و لغو برخي از آنها وآزاد ســازي بخشــي از دارايي ايران، توفيقی بود اما آنچه از اين دستاوردها مهمتر است، تغيير فضاي افكار عمومي جهان نسبت به ايران و نمايش اين موضوع كه جمهوري اسلامي ايران كشوري پاسخگو و مسئولانه و با شفافيت در پي احقاق حقوق هسته اي خود اســت. بدون ترديد از ميان بردن اجماع كشورهاي غربي عليه ايران، كار بزرگي است كه در اين مدت به دست آمد.

به نظر این مقاله: ايران و ١+٥ پس از نزديك به ٨ ماه مذاكره در مســيري قرار گرفته اند كه از حساســيتهاي يكديگر آگاهي پيدا كرده اند. رسيدن به فهم مشترك و اتخاذ روشهاي مورد توافق طرفين، كليدي ترين موضوع در ٤ ماه باقي مانده است. نکته ويژه و مؤثر بر مذاکرات پيشرو آن اســت که دولت اوباما به يك توافق بلندمدت نيازمنداست.

به نوشته ایران: ميتوان انتظار داشــت كــه در پايان ٤ ماه آينده مواضع و ديدگاه طرفين بيش از گذشته به يكديگر نزديك شود. اگرچه مسير ٤ ماه آتي، سختتر از ٦ ماه گذشته نباشد، آسانتر هم نخواهد بود، زيرا اسراییل، تندروهاي داخل امريكا، به همراه بداخلاقيهاي كنگره كه از اين پس شدت هم خواهد يافــت، به جد درصدد تخريب اين مذاكرات برخواهند آمد.

استیضاح چرا؟

منصور فرزامی در سرمقاله مردم سالاری نوشته: آيا بيش از پنج ميليون ايراني دانشور و مدير اقتصادي و نخبه ايراني را که اغلب آنان نه با نظام عنادي دارند و نه با اصول‌، انتقادي‌، فقط به سليقه يک بام و دو هواي خود از ايران نرمانده‌ايم‌؟ آيا در شيفتگي اين خيل عظيم به ايران عزيز و مدنيت ايراني ترديد داريم‌؟ آيا شيفتگي اينان را در هر مسابقه‌اي که در خارج از کشور و زيرلواي نام و پرچم ايران برگزار مي‌شود از «سيماي» رسانه ملي خود نمي‌بينيم‌؟ آيا مي‌دانيم که فقط در سال ۲۰۰۶ ميلادي‌، پولي که گردشگران ايراني در «دوبي» خرج کرده‌اند بيش از ۲۰۰ ميليارد دلار تخمين زده شده است‌؟

نویسنده با این مقدمه از نمایندگانی که به استیضاح وزیر علوم اصرار دارند پرسیده آيا فرار مغزها از کشور به تدبير مسوولان آن روز وزارت علوم‌، به سود ما بوده است يا به نفع جهان غرب زورگو‌؟ آيا هدف آن نبوده است که آن فارغ‌التحصيلان بورسيه‌هاي سه هزار گانه خارج از ضوابط‌، برکرسي دانشجويان عرق ريخته عمر به راه علم صرف کرده بنشينند‌؟ براستي که اگر ملت و دولت يازدهم‌، تسامح کنند‌، چه صدمه هایی بر علم وارد خواهد شد‌. آيا فساد علمي‌پر ضايعه‌تر و مخرب‌تر از فساد اقتصادي نخواهد بود‌؟

مردم سالاری معتقد است که همه مي‌دانند که دانشگاه جاي علم و بحث و درس و کتاب است و بايسته بينش سياسي و معرفت اجتماعي محسوب مي‌شود نه جاي هيجانات کاذب و اعمال هيجاني و غوغاگري‌، آنچنان که هزينه‌هاي سنگين بر جامعه تحميل کند . دانشجوياني که بينش سياسي نداشته باشند به مردمي مي‌مانند که در گردونه سياست بين‌المللي‌، تفکر قبيله‌اي گريبانگير آنهاست اما اينکه غوغاگري و هيجان زدگي جاي معرفت ديني و علمي را بگيرد‌، خواسته هيچ عقل سليمی نیست.

موشک بی هویت

بهرام امیراحمدیان در مقاله ای در شرق با عنوان موشک بی هویت پرسیده چرا‌ انگشت اتهام جهان در مورد سقوط هواپیمای مسافربر مالزی جهان به‌سوی جدایی‌طلبان شرق اوکراین نشانه رفته است؟

و در پاسخ یاد آور شده این هواپیما در مسیری غربی- شرقی از روی آسمان قلمرو تحت اشغال جدایی‌طلبان در حال پرواز بود. این منطقه تحت کنترل زمینی و هوایی نیروهای جدایی‌طلبی است که روس‌تبار هستند.

دلیل دیگری که این کارشناس مسایل روسیه برشمرده این است که هم روسیه و هم اوکراین هر دو دارای ارتشی پیشرفته، کارآمد با تجهیزات و امکانات گسترده راداری هستند و هر دو کشور در شرایط اضطرار و هوشیاری کامل برای دفاع از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی خود در حال آماده‌باش هستند.

و بالاخره مقاله شرق تاکید دارد که کارشناسان بر این باورند که اگر این احتمال هم وجود داشته باشد که این موشک زمین به هوا حتی از شرق اوکراین و منطقه نفوذ چریک های هوادار روسیه هم شلیک شده باشد، بدون وجود افسران متخصص به‌کارگیری این نوع سلاح، امکان به‌کارگیری آن از سوی شبه‌نظامیان جدایی‌طلب ممکن نیست.بنابراین احتمال وجود برخی نیروهای نظامی و تجهیزات نظامی از جمله موشک‌انداز روسی که خارج از کنترل نیروهای روسیه به‌کارگرفته شده باشند، وجود دارد.

به همین سبب نمی‌توان روسیه را در این زمینه بدون دسترسی به اسناد و مدارک و نتیجه بازرسی متهم شناخت. اما معمای پرتاب موشک از کدام سو، از کدام موشک‌انداز و از سوی کدام کشور یا جدایی‌طلبان تا روشن‌شدن نتیجه بازرسی بین‌المللی ممکن نیست.

افزایش مبتلایان به سل

حق نشر عکس MardomSalari Newspaper July20
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

صدرا محقق در گزارشی در شرق از قول رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل از ابتلای سالانه ۵۰۰ نفر از اهالی زابل به بیماری «سل» به‌دلیل بروز گردوغبار در این منطقه خبر داده است. پنجشنبه جلسه‌ای که پیرامون مشکلات به‌وجودآمده ناشی از توفان چندروزه در منطقه سیستان در زابل تشکیل شده بود.

به نوشته این گزارش: پیش از این فرماندار زابل نیز در گفت‌وگویی با «شرق» در همین‌باره گفته بود: «بعد از خشک‌شدن تالاب هامون، بیماری «سل» در این منطقه به شکل بسیار زیادی شایع شده، هم‌اکنون منطقه شماره اول کشور به‌لحاظ شیوع بیماری «سل»، زابل است. دلیل آن نیز وقوع ریزگردهای همیشگی از بستر خشک‌شده تالاب است. ریزگردها از کف دریاچه بلند شده و به گوش و حلق و بینی مردم می‌رود، به غیر از بیماری «سل»، بیماری‌های گوش و حلق و بینی هم در سیستان بسیار زیاد داریم.»

گزارش شرق نشان می دهد بر اساس آخرین آمارها رقم ۲۲ درصدهزار مبتلا به «سل» به ثبت رسیده است، بر این اساس اگر جمعیت کشور ۷۵ میلیون‌نفر در نظر گرفته شود کل بیماران مبتلا به «سل» در ایران حدود ۱۷هزارنفر خواهند بود که آمار ارایه‌شده از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل نشان می‌دهد هرسال شش‌درصد این تعداد بیمار فقط در شهرستان کوچک زابل به «سل» مبتلا می‌شوند.

باند مهرآباد نفس تهران را بسته

سیاست روز در گزارشی نوشته: بخش قابل توجهی از آلود‌گی هوای کلانشهر تهران مربوط به فرود‌گاه مهرآباد‌ است به نحوی که هر هواپیما د‌ر هربار نشست و برخاست برابر ۳ هزار د‌ستگاه خود‌رو آلود‌گی‌ تولید می‌کند‌. و اين آلود‌گي‌هاي زيست محيطي، زند‌گي شهروند‌ان و به ويژه ساكنين اطراف اين محل را تحت تاثير مستقيم خود‌ قرار د‌اد‌ه است.

این روزنامه با اشاره به اجبار مردم به پذیرش این شرایط تاکید کرده: اين مشكلات د‌ر حالي به وجود‌ آمد‌ه است كه براساس طرح تفصیلی شهر تهران فرود‌گاه مهرآباد‌ د‌ر مکان فعلی خود‌ خواهد‌ ماند‌ اما رئيس ستاد‌ محيط زيست شهرد‌اري خبر می دهد که این مصوبه د‌ر هيئت د‌ولت بي پاسخ ماند‌ه است. در همین حال کارشناسان به شهروند‌ان تهرانی توصیه اکید‌ د‌ارند‌ که د‌ر اطراف فرود‌گاه مهرآباد‌ سکونت نکنند‌ چرا که به لحاظ آلود‌گی هوا و همچنین آلود‌گی صوتی با مشکل روبرو می‌شوند‌.

سیاست روز تاکید کرده د‌ر برنامه بلند‌ مد‌ت تهران نیز انتقال فرود‌گاه مهرآباد‌ پیش بینی نشد‌ه است در حالی كه تحقیقات علمی نشان می د‌هد‌ افراد‌ی که د‌ر معرض صد‌ای هواپیما به مقد‌ار زیاد‌ هستند‌ بیشتر د‌ر معرض بیماری قلب و عروق اند‌ و بهره هوشی کود‌کانی که د‌ر محد‌ود‌ه فرود‌گاه مهرآباد‌ زند‌گی می کنند‌ کمتر از سایر کود‌کان شهر است.

یک شغل و صنف تازه

سوشیانس شجاعی‌فرد در ستون طنز شهروند از پیدا شدن شغل تازه ای در تهران نوشته: مبادی ورودی طرح ترافیک چند سالی است مجهز به دوربین ثبت تخلفات شده است. این موتوری‌های زحمتکش، در قبال دوهزار تومن می‌آیند پشت سر ماشین بدون طرح شما تا دوربین‌ها نتوانند پلاک ماشین شما را ثبت کنند! به این قبیل موتوری‌ها می‌گویند ماشین‌پران خطاپوش! حالا اینها هم صنف دارند، اینها هم وضعشان از روزنامه‌نگاران بهتر است و صنف دارند!

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper July20
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

طنزنویس توضیح داده: این صنف یک زیرشاخه هم دارند، بی‌موتورهای ماشین‌پران. این دسته شامل افرادی می‌شود که وسع مالی برای خرید موتور ندارند یا خریدن موتور برای انداختن در این کار را به صرفه نمی‌دانند و معتقدند خواب سرمایه زیاد است و پول موتور را در بازار طلا، دلار، سهام پتروشیمی و... سرمایه‌گذاری کرده‌اند! اینها با پای پیاده پشت ماشین متخلف می‌روند تا پلاکش ثبت نشود. به‌صرفه‌تر هم هست، برای شما ارزان‌تر تمام می‌شود و البته برای سلامتی آن بنده خدا هم خوب است، سرانه ورزش مملکت هم بالا می‌رود!

در انتهای طنز شهروند آمده: حالا شما هی پشت سر آن دولت پاک که رفته است صفحه بگذارید که شغل درست نکرد، بیکاری مردم را رفع نکرد، هی طنز بنویسید و آن دولت رفته که دستش از این دنیای رسانه کوتاه است را اذیت کنید، فکر کردی شهروند از آن روزنامه‌هاست که سیاسی بنویسی چاپ کنند؟! نه برادر من، برو این دام بر مرغ دگر نه!

مطالب مرتبط