گزارش تازه آژانس 'پایبندی ایران به توافق ژنو' را تأیید می‌کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی حق نشر عکس Reuters
Image caption توسعه بازرسی‌های آژانس از جمله مواد توافق ژنو بود

خبرگزاری رویترز می‌گوید که آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از برنامه اتمی ایران، تأیید کرده که این کشور در عمل به توافقنامه ژنو، ذخایر گاز اورانیوم با غنای بالای خود را رقیق یا به اکسید تبدیل کرده است.

رویترز گزارش داده است که امروز یکشنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) و همزمان با به پایان رسیدن مهلت توافق اولیه ایران و قدرت‌های جهانی، نسخه ای از گزارش ماهانه آژانس را به دست آورده که نشان می دهد که ایران باقی مانده گاز هگزافلورید اورانیم ۲۰ درصد غنی شده خود را هم به پودر اکسید اورانیوم تبدیل کرده است.

آژانس در گزارش ماه ژوئن خود نوشته بود که هنوز حدود ۴ کیلوگرم از ذخیره این گاز در ایران باقی است.

ایران و قدرت های جهانی روز جمعه توافق کردند که مهلت شش ماهه مذاکرات جامع هسته ای را تمدید کنند.

گزارش ها حاکی است که این مهلت به مدت چهار ماه و نیم تمدید شده است.

به گزارش رویترز، گزارش تازه آژانس همچنین حکایت از آن دارد که ایران فرایند تبدیل بخشی از اورانیوم ۳.۵ درصد غنی شده خود به اکسید را نیز آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش، ۱۵۰۰ کیلوگرم از گاز اورانیوم (۳.۵ درصد) ایران، مطابق توافق با قدرت های جهانی وارد این فرایند شده است.

مطابق توافق ژنو، ایران موافقت کرده بود که غنی سازی اورانیوم بیش از ۵ درصد را متوقف و سایر فعالیت های غنی سازی خود را محدود کند.

قدرت های جهانی هم قبول کرده بودند که در برابر این اقدامات و چند اقدام "اعتمادساز" دیگر توسط ایران، بخشی از تحریم ها علیه این کشور را بردارند و مبالغی از دارایی های مسدود شده آن را آزاد کنند.

هدف توافق ژنو این بود که فرصتی شش ماهه برای مذاکرات جامع با ایران فراهم کند، به این امید که اختلافات بر سر برنامه اتمی این کشور پایان یابد.

اما با نزدیک شدن به مهلت تعیین شده در توافق مذکور، روشن شد که این هدف در این مهلت به دست نخواهد آمد و نیازمند مذاکرات بیشتر است.

ایران در آخرین روزهای مهلت فوق، این پیشنهاد را مطرح کرد که فعالیت های غنی سازی خود را برای چند سال محدود کند، به شرط آنکه پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از آن به حالت عادی باز گردد.

گفته می شود که ظرفیت غنی سازی اورانیوم توسط ایران از جمله اختلافات اصلی میان دو طرف است.