بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه ۳۰ تیر

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های خود همچنان از کنار واکنش ها به سقوط هواپیمای مسافری بر فراز شرق اوکراین بی اعتنا گذشته و تیترها و مقالات خود را به کشته شدن غیرنظامیان در غزه اختصاص داده اند. مقالاتی درباره تعویق مذاکرات هسته ای و استقبال از آن در روزنامه ها دیده می شود که در عین حال از نارضایتی بینندگان مسابقات والیبال از سانسور و محدودیت های پخش صدا و سیما خبر داده اند‫.

حق نشر عکس k
Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

انتظارات از ماراتن موفق هسته‌ای

علی خرم در مقاله ای در اعتماد نوشته است: هنگامی که در نیمه‌های مذاکرات وین ۶ ، موضع رسمی ایران در مورد چشم‌انداز تعداد سانتریفیوژها مطرح شد و وزیر خارجه به این موضع و تمام خطوط قرمز پرونده هسته‌یی مجددا اعلام پایبندی کرد و کمربندها را در توافقات پیش‌رو در وین ۶ محکم‌تر کرد. در همان ایام رسانه‌های خارجی بعضا اظهارنظر کردند که موضع ایران سخت‌تر شده و ممکن است توافقات وین ۶ را تحت‌الشعاع قرار دهد. این پیش‌بینی ظاهرا محقق شد .

این دیپلومات سابق اظهار نظر کرده که اگر مذاکره‌کنندگان ایرانی به منافع و امنیت ملی کشور و خطوط قرمز نظام در مورد پرونده هسته‌یی متعهد نبودند با مقداری انعطاف‌پذیری می‌توانستند در وین ۶ به توافقات لازم دست یابند و برنامه‌ جامع هسته‌یی ایران نگارش شود. اما این طبیعت مذاکره بین‌المللی و چند جانبه است که ممکن است بارهای متعدد اجلاس‌ها و نشست‌ها در نقطه‌یی متوقف و در جایی دیگر شروع به کار کند.

مقاله اعتماد در نهایت اظهار نظر کرده که تمدید مذاکرات که بهترین گزینه در موقعیت فوق بود در شرایطی اعلام شد که طبق برنامه موقت تفاهم ژنو، بخش دیگری از وجوه ایران در بانک‌های خارجی آزاد شده و ایران هم قرار شد آنچه را که قبلا در مورد اکسیداورانیوم پذیرفته بود، ادامه دهد. بدین‌ترتیب در چهار ماه تمدید مذاکرات گشایش‌هایی برای اقتصاد ایران کماکان به وجود می‌آید ضمن اینکه هیچ تغییری در فعالیت هسته‌یی کشور رخ نمی‌دهد.

ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات نوشته: بیانیه مشترک ایران و کشورهای پنج به اضافه یک دو محور داشت که بر اساس آن آشکار شد که دو طرف در این مدت نشان دادند که اراده برای حل اختلاف نظرها را دارند و می‌خواهند تا به توافق نهایی دست پیدا کنند. زمان ۴ ماهه با ادامه مذاکره در سطوح کارشناسایی از هفته آینده آغاز می‌شود و دستور کار کارشناسان شروع مجدد از نقطه صفر نیست بلکه بهره‌گیری از پروسه توافق در مواردی است که انجام گرفته است و گام به گام می‌تواند پیش برود.

نویسنده اظهار نظر کرده که: در داخل و خارج کشور دو گونه نگاه از آغاز درباره مذاکره ایران و غرب سربرآورد. گروهی ضمن تأیید مذاکره با حفظ احقاق حقوق از آن به دست‌یابی به نتیجه بُرد ـ بُرد یاد کردند و حل اختلاف‌ها در مورد پرونده انرژی هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی سازنده را مفید می‌خواندند. گروهی نیز معتقدند که تضاد ایران و غرب (آمریکا) ریشه در باورها و تفکر دارد و جز به حذف یکی در برابر دیگری امکان‌ پایان‌پذیری ندارد. مذاکره بدون کمترین اشتراک در «قول و فعل» پایانی جز شکست نخواهد داشت.

روزنامه اطلاعات نوشته با صدور اطلاعیه مشترک و تمدید ۴ ماهه مذاکره، به قول نویسنده‌ای اکنون در ایران آنهایی که تمام امید خود را به حل و فصل مناقشات و امضایی در پی آن دوخته بودند، تا حدی احساس نا امیدی می‌کنند، و آنهایی که منافع خود را در پوشش شعارها به استیصال دولت و بی‌نتیجه ماندن مذاکرات می‌دیدند از این حالت تعلیق خشنودند که از این ستون به آن ستون فرج است و شاید در این فاصله حوادث دیگری رخ دهد.

حق نشر عکس k
Image caption کارتون ساسان خادم، شرق

تهدید کردهای استقلال طلب

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تایید سخنان تازه جلال طالبانی رییس جمهور عراق درباره غیرمعقول بودن جدایی کرد ها از عراق، سخنان مسعود بازرانی رییس اقلیم کردستان عراق را احساسای خوانده تجزیه عراق هم در داخل کردستان و هم در میان همسایگان عراق مخالفان بسیار دارد که به قول باعث می شود کردها خفه شوند .

در دنباله این مقاله آمده در نقشه امثال مسعود بازرانی ادعاهای ارضی مضحکی هم نسبت به اراضی همسایگان از جمله ایران هست که اگر ادامه یابد جدایی طلبان سرنوشتی بالاتر از خفگی خواهند داشت. در این حالت قدرت های غربی هم با تحزیه عراق موافق نیستند.

روزنامه جمهوری اسلامی کردهای هوادار استقلال را همدست های اسراییل و کسانی خوانده که خواهان ناآرامی و جنگ و جدال در منطقه هستند تا بتوانند نان خود را در آن تنور داغ بپزند. سلاح بفروشند، قیمومت کنند، ثروت‌های منطقه را چپاول کنند.

چرا وزیر علوم نماند

شهروند در ابتدای مقاله ای نوشته: ۳ هزار نفر در دولت قبل خارج از ضوابط و احتمالا به صرف روابط سیاسی وارد مقطع دکترا شده و فاجعه‌بارتر بورسیه شده‌اند، آیا علاوه بر تخطی از معیارهای اصلی ارتقا در حوزه علم، نگرش عمومی به فضای علمی و دانشگاه تخریب نشده است؟ آیا با بذل و بخشش بی‌سابقه عناوین دکتر و مهندس در دولت قبل از طریق افزایش بی‌حد و حصر ظرفیت آموزش عالی بدون ارتقای کیفیت آموزش متناسب با آن، حیثیت فعالیت علمی لکه‌دار نشده است؟

به نظر نویسنده این مقاله:بر هم زدن قواعد حوزه علم که مشتمل بر نظارت دقیق جامعه علمی بر آموزش و تحقیق و ردصلاحیت افراد ناکارآمد و جلوگیری از انتشار مقالات و تحقیقات ضعیف است، کاری جز تیشه زدن به ریشه علم و دانش نیست. نتیجه کاهش سطح کیفی آموزش در دانشگاه‌ها و بی‌معنی شدن سختگیری علمی در تولید مقالات علمی را با قدم زدن در حوالی میدان انقلاب تهران می‌توان مشاهده کرد؛ جایی که پایان‌نامه، مقاله علمی ISI و تحقیقات علمی علنی به فروش می‌رسند.

مقاله شهروند با اشاره به اقدام قابل تقدیر وزارت علوم در تهیه لایحه‌ای برای ممنوع کردن فروش پایان‌نامه و مقاله و مقابله با این پدیده زشت آن را خدمت مهم دیگری دانسته و نوشته این‌که وزارت علوم با شهامت در برابر اقدامات غیرقانونی و نقض قواعد جامعه علمی در دولت قبل و به ابتذال کشیدن علم و تحقیق ایستاده است. فردی که می‌توانست با مماشات در قبال اقدامات غیرقانونی قبلی، بی‌دردسر دوران وزارت خود را طی کند اما ترجیح داده است تا ساحت علمی و آموزشی کشور را به سمت اقتدار قواعد جامعه علمی و نه رانت سیاسی و تبلیغات غیرواقعی سوق دهد.

حق نشر عکس k
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

شب بینندگان والیبال سخت شد

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته‫: نحوه‌ ممیزی و پخش بازی‌های تیم ملی والیبال از یکسو و بازی نه چندان خوب ملی‌پوشان مقابل تیم آمریکا از سوی دیگر، شب‌ سختی را برای بینندگان مسابقات لیگ جهانی والیبال رقم زد. اگرچه بینندگان تلویزیون با محدودیت‌های رسانه ملی در نشان دادن تصاویر به اصطلاح «منشوری» آشنا هستند اما نحوه ممیزی در پخش بازی‌های تیم ملی والیبال ایران و نشان دادن چندین و چندباره یک تصویردر جریان بازی که به‌نظر می‌رسد بیشتر از تنبلی‌ها ناشی می‌شود تا صرف محدودیت‌ها، عمده‌ موضوع این واکنش‌ها را شامل می‌گردد.

به نوشته این مقاله‫: پیش از این رییس سازمان صداوسیما هم درخصوص حواشی پیش آمده برای مسابقات والیبال اظهارنظر کرده بود که اگر از لحاظ شرعی بخواهیم همه چیزرعایت شود نباید مسابقات را نشان دهیم و اگر این کار صورت بگیرد به زور جوانانمان را به سمت ماهواره سوق می‌دهیم.

جهان صنعت یادآور شده که‫: با این حال، همین حالا هم شبکه‌های اجتماعی پر شده است از فرکانس‌هایی که رد و بدل می‌شود برای دیدن بازی‌ها از طریق شبکه‌های خارجی. البته یک‌سال قبل هم درست در این ایام، تلویزیون ایران تصمیم گرفت مسابقات والیبال ایران را با سانسور کمتری نشان دهد که موج حملات انتقادی و ابراز شگفتی‌ها به سمت صداوسیما روانه شد

علی عالی در گزارشی در اعتماد نوشته ممیزی در صداوسیما شگفت‌انگیز است. روزی تصاویری پخش می‌شود که «تعجب برانگیز» است و روزی هم آنقدر شاهد سانسور هستیم که نشانی از «بازی» دیده نمی‌شود. سوهانی است در دست ناظر پخش روی اعصاب بینندگان. پخش بازی‌ها به این شکل نوعی توهین به شعور بیننده است، توهین به «سیما» هم هست. صداوسیما باید تکلیف این تناقض را روشن کند.

به نوشته این ورزشی نویس: این درست که الزاماتی برای سانسور تصاویر وجود دارد و نهادهای بسیاری فشار می‌آورند که بازی‌ها اصلا پخش نشود، اما صداوسیما باید موضعی قاطع بگیرد. چگونه است بازی‌هایی که از شبکه ورزش پخش می‌شود، کمترین سانسور را دارد، ولی بازی‌هایی که بسیاری از مردم ایران می‌بینند، پر از تصاویر صحنه آهسته و تکرار است؟ قطعا برخورد «سلیقه‌ای» با این موضوع موجب ریزش مخاطب از صداوسیمای ایران خواهد شد.

اعتماد نوشته: عجیب‌تر اینکه همایش‌های بسیاری برگزار می‌شود تا علت هجوم مخاطب به شبکه‌های ماهواره‌یی را تحلیل کنند! راه‌حل ساده است، یا صداوسیمای ایران به‌جایی برسد که حق پخش بازی‌ها را بخرد و تصاویر را آن‌گونه که دوست دارد، فیلمبرداری کند یا اصلا پخش نکند. نتیجه هر چه باشد، اعتماد ها باقی می‌ماند و تکلیف مشخص است. حداقل در یک حوزه «تناقض» نداشته باشید لطفا…

حضور خانوادگی در استادیوم ها

مصطفی هاشمی‌طبا در مقاله ای در شرق به افتخارات ورزشکاران ایرانی در صحنه های بین المللی اشاره کرده و نوشته: باوجود آنکه زنان ایرانی هم در ورزش در سطح جهانی و آسیایی می‌درخشند و هم خیل عظیم دانشجوی دختر در دانشگاه‌ها هستند و هم معلمان، مهندسان، پزشکان، پرستاران و بسیاری از مشاغل و فعالیت‌هایمان در دست زنان است، به‌نحوی رفتار می‌ شود که در دنیا این توهم به‌وجود آید که زنان در ایران در محرومیت و تبعیض هستند.

به نظر نویسنده که خود یک چند رییس سازمان تربیت بدنی ایران بود: حضور زنان در ورزشگاه‌ها در کشورهای مختلف آنقدر بدیهی و واضح است که عدم‌توجه به آن در ایران امر غریب‌وعجیبی تلقی می‌شود. در همین کشور زنان همراه با مردان در سینما، تئاتر، مراسم مختلف فرهنگی و اجتماعی، رستوران‌ها و پارک‌ها حضور دارند و هیچ مشکل خاصی هم دیده نمی‌شود. چنان که در سال‌های قبل از انقلاب همواره زنان در ورزشگاه‌ها حضور می‌یافتند و مشکلی خارج از عرف را در ورزشگاه‌ها ندیده‌ نشد.

حق نشر عکس n
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

مقاله شرق بدین جا رسیده که هیجان بازی ها و توجه به آن ها کاملا ذهن را از آنچه به‌اصطلاح مفسده‌آمیز است دور می‌کند و شاهد آن‌هم حضور خانم‌های کادرهای دیپلماتیک کشورمان در کشورهای مختلف است که همواره حضوری فعال در مسابقات تیم‌های ایرانی دارند و اگر خلاف شرع عمل می‌کردند حتما دستوری به آنان در رابطه با عدم حضورشان داده می‌شد.

تولید وطنی و پوست یوز آفریقایی

احسان ابراهیمی ستون طنز شهروند با این نقل قول شروع کرده: «من برای مشاوره نیومدم. » پرسیدم: «پس چرا تشریف آوردید؟» گفت: «وای بیرون خیلی شلوغه. همه به هم فشار میارن، توی ایستگاه‌ها رسما صدای استخون‌هام رو می‌شنوم.» گفتم: «آخ‌آخ‌آخ برای جلوگیری از کوفتگی بدنتون اومدید توی کابین؟» گفت: «نه بابا برای جلوگیری از چروک شدن لباسم اومدم.» هاج و واج نگاهش کردم و گفتم: «با طرح جدیدی که مسئولان دادن ان‌شاءالله این مشکل هم حل می‌شه. »

طنزنویس سپس نوشت: پرسید: «چه طرحی؟» گفتم: «قراره نیمکت‌های پارک‌ها تفکیک جنسیتی بشه. با این طرح پیشرو ظرفیت‌های مالی فراوانی برای مسئولان آزاد می‌شه که از اون طریق می‌تونن لوکومتیو‌های بیشتری بخرن و مشکل فشردگی و کوفتگی توی مترو حل می‌شه.» گفت: «چروکیدگی! این از همه چی مهم‌تره. ولی من سر در نیاوردم تفکیک جنسیتی نیمکت پارک‌ها چه ربطی به خریدن لوکومتیوهای بیشتر داره؟»

ستون طنز شهروند در نهایت نوشته: جواب دادم: «خودمم سر در نیاوردم. ولی میگم حتما یه تدبیر و تفکری پشتش هست دیگه. هر پروژه‌ای یا باعث ارتقای فرهنگی و سیاسی می‌شه یا موجب پولسازی بیشتر. تفکیک نیمکت‌ها رو که هر نوزادی می‌فهمه به فرهنگ ضربه می‌زنه، میگم شاید یه سیاست پولساز پشتش باشه.» کمی فکر کرد و گفت: «اووممم...آره شاید. البته زیاد واردش نشید.»

مطالب مرتبط