بخشنامه جدید دولت ایران برای کاهش استفاده از کارگران خارجی

اسحاق جهانگیری حق نشر عکس TASNIM
Image caption اسحاق جهانگیری هدف از صدور بخشنامه اخیر را "صیانت از نیروی کار داخلی، افزایش میزان اشتغال، کمک به حل معضل بیکاری و ساماندهی اتباع بیگانه" دانسته است

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ایران با تاکید بر ممنوعیت اشتغال اتباع بیگانه به جز در موارد خاص، از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا اسامی دستگاه‌های دولتی و غیردولتی متخلف را به مراجع رسمی اعلام کند.

خبرگزاری های ایران دوشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوییه) گزارش داده اند که آقای جهانگیری با صدور بخشنامه ای "همه دستگاه‌های اجرایی دولتی و عمومی غیر‌دولتی و شرکت‌ها و پیمانکاران مرتبط با آنها" را موظف کرده که کارگران مورد نیاز خود را از نیروی کار ایرانی تامین کنند.

بخشنامه دولت ایران در عین حال تاکید دارد که "در صورت الزام به کارگیری نیروی کار خارجی" باید "تنها از نیروی کار دارای کارت موقت کار که توسط ادارات زیر مجموعه وزارت کار صادر می شود استفاده و از به کارگیری کارگران غیر مجاز تحت هر شرایطی خودداری شود".

خبرگزاری مهر، تصویر بخشنامه آقای جهانگیری در این زمینه را منتشر کرده که تاریخ ۲۳ تیر را دارد و خطاب به "کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات، شرکت های دولتی و استانداری ها" صادر شده است. هدف از صدور این بخشنامه، "صیانت از نیروی کار داخلی، افزایش میزان اشتغال، کمک به حل معضل بیکاری و ساماندهی اتباع بیگانه" ذکر شده است.

همین خبرگزاری، به نقل از حسن طائی معاون توسعه اشتغال وزارت کار نوشته است که هم اکنون حدود ۲ میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان به طور قانونی ۱۰ درصد بازار کار ایران را در اختیار دارند اما آنچه اشتغال کارگران خارجی را به "معضلی" در بازار کار ایران تبدیل کرده، مساله اشتغال اتباع خارجی فاقد پروانه کار است.

معاون وزیر کار با ذکر اینکه "طبق مقررات بین المللی دولت ایران مکلف است برای اتباع بیگانه در چارچوب قوانین روادید کار صادر کند" گفته است: "مطابق مصوبه شورای عالی امنیت ملی اتباع بیگانه تنها در محدوده‌های جغرافیایی خاص می‌توانند مشاغلی را که از قبل توسط وزارت کار نیازسنجی شده‌اند، اختیار کنند."

آقای طائی بر لزوم "ساماندهی بازار کار اتباع بیگانه" تاکید کرده و افزوده است: "باید کارگران خارجی که برای مشاغل آنها به هر دلیلی کارگر ایرانی جایگزین وجود ندارد شناسایی و برای آنها پروانه اشتغال در‌‌ همان شغل مورد نیاز صادر شود."

وی در عین حال، در پاسخ به برخی انتقادات در مورد سهم بسیار بالای کارگران تبعه افغانستان در صنعت ساخت و ساز ایران، گفته که علت این موضوع تنها دستمزد پایین تر چنین کارگرانی نیست.

وی با تاکید بر بهره وری بالاتر کارگرانی که از افغانستان می آیند در مقایسه با همتایان ایرانیشان، کارگران کره‌ای و افغان را "کاردوست‌ترین کارگران جهان" دانسته است.