بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران - ۳۱ تیر

روزنامه‌های امروز تهران همچنان ماجرای غزه و کشتار غیرنظامیان را در صدر اخبار خود منعکس کرده و در مقالاتی به دفاع از فلسطینی‌ها ادامه داده‌اند.

گفتگو از فایده تمدید گفتگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک، بخش دیگری از مطالب روزنامه‌های امروز را تشکیل می‌دهد که در عین حال به مسایل اقتصادی و توقف رشد نرخ بی‌کاری هم توجه بسیار نشان داده‌اند.

غزه غرق در شجاعت

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

حسن رویوران در مقاله‌ای در آرمان درباره حمله نظامی نیروهای اسراییل به غزه که سومین حمله در ۶ سال گذشته است نوشته: در هر جنگ اسراییل اعلام کرده ۷۰ -۸۰ درصد از مقاومت را از بین برده است، درحالی که اگر واقعا چنین بود نیاز به جنگ بعدی وجود نداشت. در حمله‌ این بار حتی یک نفر از سران سیاسی و نظامی مقاومت هدف قرار نگرفته و تنها زنان و کودکان بی‌دفاعی کشته شده‌اند که تصاویر تلویزیونی نیز گویای حقیقت است.

نویسنده ادعا کرده: از پنجشنبه پیش که اسراییل حمله زمینی را آغاز کرد بیشترین پیشرفتشان حدود ۳۰۰ متر بوده و این رقم نشان از وحشت‌زدگی آن ارتش از رویارویی با مردم فلسطین دارد و این وحشت‌زدگی بدان علت است که تیپ گولانی که مسئولیت حمله را بر عهده داشت در همین ۳۰۰ متر پیشروی هم نیروهای مقاومت توانستند ستاد اسراییل را به آتش ببندند و فرمانده این گروه را مجروح سازند و جانشین وی را به هلاکت برسانند.

نویسنده مقاله آرمان نتیجه گرفته: در یک طرف مردم از جان گذشته هستند که از مرز مرگ گذشته‌اند و با استفاده از حداقل امکانات توانستند خود را به پادگان اشکول و شهرک‌های یهودی برسانند و با شبکه‌های تونلی که ایجاد کرده‌اند در برابر دشمن به خوبی ایستادگی کنند. در حالی که کارآمدی گنبد آهنین که اسرائیل مدعی بود ۳۰ درصد موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرده بود به ۱۵ درصد تقلیل پیدا کرده است.

ضرورت پیگیری مذاکرات هسته‌ای‌

امیر مدنی در مقاله‌ای در شرق نوشته: با وجود مذاکرات فشرده چندین‌ماهه و برخی‌ پیشرفت‌ها، دستیابی‌ به توافقی پایدار و جامع تا تاریخ تعیین‌شده ممکن نشد. اگرچه به دلیل اراده و خواست سیاسی، مذاکرات تا آذر سال جاری تمدید شده، اما طولانی‌شدن مذاکرات و استمرار اختلافات نمی‌تواند باعث نگرانی نباشد.

به نوشته این مقاله: به دلیل شکننده بودن تعادل امنیتی در منطقه‌ای‌، میزان اختلافات باید میزان تعهد به ادامه مذاکرات را افزایش داده و اراده سیاسی دستیابی‌ به توافق را استوارتر کند. از دیگرسو، باوجود نقش بسیار مهم اروپا، چین و روسیه در پیشگیری از برخورد و تعدیل مواضع با ابزار دیپلماسی در سال‌های سخت تقابل، باور عمومی کارشناسان سیاسی و برداشت همگانی آن است که محور مذاکرات برپایه روابط دوجانبه ایران و آمریکا قرار دارد؛ روابطی که در صورت بهبود می‌تواند کمکی‌ شایان به بهبود شرایط اقتصادی جهانی‌ کرده و امنیت را در منطقه آشوب‌زده و مهم خاورمیانه تامین کند.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون آروین، شرق

مقاله شرق از قول آگاهان نوشته: تغییر موضع دولت آمریکا از «مخالفت با غنی‌سازی اورانیوم» به «مخالفت با ساخت بمب» گام مهمی به‌شمار می‌رود. دولت ایران نیز با پذیرش کنترل‌ و شفافیت بیشتر رسما اعلام کرده است که قصد ساخت بمب را ندارد. بنابراین اختلاف در میزان غنی‌سازی است. احتمالا ایران راهی‌ چون آلمان و ژاپن برگزیده است که مبتنی‌ بر دستیابی‌ به دانش هسته‌ای در تمام سطوح آن با اعلام چندباره نداشتن قصد سیاسی ساخت بمب هسته‌ای است.

سرمقاله مردم‌سالاری به بررسی شرایط سیاست خارجی ایران پرداخته و نوشته در زمان جورج بوش پسر دکترین مداخله‌جویی نومحافظه‌کاران از آنچنان قدرتی برخوردار بود که تقریبا رویکرد سیاست خارجی آمریکا در رابطه با ایران را تحت سلطه خویش قرار داد. اما این تنها یک نیمه از معادله آمریکا و غرب در رابطه با ایران بود، نیمه دیگر آن را سیاست خارجی لجام گسیخته، ساختارهای موازی دستگاه دیپلماسی و فرمول مذاکره برای مذاکره تیم هسته‌ای ایران تشکیل می‌داد.

به نوشته این مقاله: بی‌توجهی به رویکردهای معمول و عرفی مذاکره در عرصه بین‌المللی، عدم تخصص‌گرایی و برنامه‌محوری در رابطه با بازیگران بین‌المللی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را به وضعیت خود انزوا سازی در عرصه جهانی کشانده بود. اما اینک با تغییر دولت در ایران و انسجام ساختارهای تصمیم‌گیر در کشور، مهمترین مساله‌ای که در فراروی مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب به ویژه آمریکایی‌ها قرار گرفته است آن است که از پس آوار دکترین‌های شکست خورده آمریکا همچون جنگ‌گرایی و محورسازی‌های شرارت بوش و دکترین صلح دموکراتیک کالین پاول که یکی پس از دیگری در خاورمیانه دستخوش چالش‌های سنگین عدم سازواری و انطباق با نظام‌های سیاسی همچون مصر، عراق و افغانستان می‌گردد آیا می‌توان انتظار تغییر استراتژیک را از طرف مقابل داشت.

سرمقاله مردم‌سالاری مذاکرات وین ۶ را نقطه آغاز دکترین صلح پلورالیستی دیپلماتیک اوباما در خاورمیانه نامیده و افزوده: با بحران‌های امنیتی در منطقه خاورمیانه و ظهور جریان‌های ضددموکراتیک و نگرش‌های افراطی به نظر می‌رسد مذاکرات وین در نقطه جوش یک انتخاب تاریخی است. به طوری که وزیر امورخارجه ایران نیز بدان اشاره می‌نماید که امروز ریل و سوزن‌بان آماده یک تغییر است و این تغییر مستلزم یک تصمیم سیاسی تاریخی است.

نفکیک جنسیتی به چه منظور؟

فریده غیرت در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: بحث تفكیك جنسیتی به صورتهای مختلف در چند سال اخیر مطرح بوده و آثار آن تا حدودی در برخی دانشگاه‌ها و ادارات دیده شده. در دانشگاه‌ها دختران از حضور در بعضی رشته‌های تحصیلی محروم شدند. و می‌توان پرسید نتیجه عملی تفكیك جنسیتی اعمال شده در سال‌های اخیر چه شد، غیر از این که جامعه به ویژه در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی از توانایی و استعداد زنان محروم ماند.

این حقوقدان با اشاره به این که ما هم زمانی دانشجو بودیم. دختر و پسر در كنار هم درس میخواندیم و برخلاف پندار برخی از افراد در این مصاحبت‌ها هیچ ذهنیت منفی در میان نبود. حفظ موازین اخلاقی بر همه واجب و برای قوام جامعه ضروری است. اما كافی است مسئولان آمارهای موجود را بررسی كنند، آمارهایی كه نشان می‌دهد كه «محدودیت‌ها» نه تنها از هویت ارزشی جامعه حفاظت نمی‌كند بلكه به نتایج منفی منجر می‌شود.

مقاله روزنامه دولت تاکید دارد: آن تفكری كه از تفكیك جنسیتی محدودیت زنان جامعه دفاع می‌كند، تنها دامنگیر زنان اجتماع نخواهد شد. بلكه پیامد آن همسران و فرزندان آنها، بلكه تمام اركان جامعه را در بر می‌گیرد. زن در كانون خانواده، مسئول تربیت فرزندان است. با نگاه بسته و محدودیت‌ساز در واقع یك «شهروند منفعل» تربیت می‌شود. زنی كه فكر می‌كند تمام حركات او می‌تواند بر اطراف اثر سوئی داشته باشد، مردی كه فكر می‌كند باید به همه چیز سوظن داشته باشد، در ارتباطات اجتماعی خود دچار مشكل می‌شوند.

سرپناهی برای بی‌پناهی

سمانه نائینی در مقدمه گزارش دیگری درباره زنان بی‌سرپناه و کارتون خواب نوشته‫: حرف از زنان که به میان می‌آید، زمین و زمان پر می‌شود از ادعاهای ریز و درشت اجتماعی که گاهی دلشان می‌خواهد یک زن را بالای داربست فلزی درحال آجر بالا انداخ ببینند و گاهی ترجیح می‌دهند قاضی‌القضات شهرشان یکی از همجنس‌هایشان باشد که خیلی از دردهایشان را می‌فهمد. در این مجال اما نه صحبت از شغل‌های زنانه و مردانه است، نه از لباس‌هایشان و نه حتی از زنانی که به جرم اشتیاق تشویق تیم والیبال سرزمینشان توبیخ می‌‌شوند. اینجا صحبت از تلخی واژه‌ای است به ناکامی بی‌خانمانی و به خانمان‌سوزی اعتیاد وقتی نام زنی را به دوش می‌کشد.

این روزنامه‌نویس با نقل از یک آمار غیررسمی نوشته: بیش از ۹۵ درصد مردان درگیر اعتیاد از طریق یکی از همجنس‌های خود مبتلا شده‌اند، حال آن‌که این آمار درمیان زنان درگیر اعتیاد کاملا معکوس است یعنی بیش از ٩٥‌درصد آنها از طریق مردانی گرفتار اعتیاد شده‌اند که نیتشان استثمار هرچه بیشتر زنانی است که بالطبع هرچه ضعیف‌تر و ناتوان‌تر باشند، قابلیت سوءاستفاده کردن از آنها بیشتر می‌شود.

نکته دیگر نوشته شهروند درباره نگاه جامعه به زن معتاد است، بسیار متفاوت از نگاه جامعه به مردی با همان شرایط. اعتیاد مردان امری است فردی، خانوادگی و درنهایت آسیبی است اجتماعی که می‌تواند بسیاری از مصالح جامعه‌شناسانه را به خطر بیندازد. برای زنان اما اعتیاد و حواشی آن در همان ابتدای امر، معضلی است اخلاقی و زن معتادی که به فراخور اعتیاد و آسیب‌های آن درگیر بسیاری دیگر از معضلات اجتماعی شده است نه‌تنها یک معضل برای جامعه؛ که حتی یک انگ بزرگ اخلاقی است .

افطاری ۲۴ میلیاردی

مردم سالاری ستون طنز خود را با اشاره به روزهای پایانی ماه رمضان به افطاری‌هایی اختصاص داده که از بیت‌المال داده می‌شد. در ماه مبارک امسال افطاری دادن در برج میلاد، توجه خیلی‌ها را که چندین ساعت در صف نانوایی برای خرید نان پشت سر هم مثل صف کلاس اول دبستان ایستاده بودند، جلب کرد.

افطاری با مخلفات با هزینه پیش‌بینی شده ۲۴ میلیاردی که پیش‌فاکتور آن به قول جمع و خرج‌کنندگان حساب‌های تنخواه‌گردان خیلی زود به دست مردم کوچه و بازار رسید تا بدانند پول‌هایی که برای پاکیزگی و نظافت شهر پرداخت می‌کنند می‌رود تا تبدیل به احسان برای بعضی نمایندگان مجلس شود. فقط جای مصرفش تغییر یافته است.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

طنزنویس مردم سالاری نوشته: باز هم گلی به گوشه جمال آن نمایندگانی که پهلوانی کردند و نگذاشتند افطاری 24 میلیاردی تومانی در برج میلاد به میزبانی شهرداری تهران برگزار شود و با کنسل شدن آن، این پول‌ها برای کارهای خدمات شهری بماند و اتوبوس‌ها و واگن‌های مترو از بغل آن به نوایی برسند نه اشخاصی که بعد از صرف افطاری کارشان به اورژانس بیمارستان میلاد بکشد.

اشکال به وزیر ارشاد دارم

اعتماد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله خامنه‌ای حاشیه‌های دیدار شعرا با رهبر انقلاب را منعکس کرده که در بخشی از آن آمده: وقتی آقا وارد حسینیه می‌شوند، جمعیت به صلوات از روی صندلی‌ها بلند می‌شوند. آقا می‌روند بینشان و هر كه سلام می‌كند، جوابش را می‌دهند. به شهرام شكیبا كه می‌رسند، می‌ایستند و صحبتی می‌كنند. از اینكه برنامه تلویزیونی‌اش را می‌بینند و اینكه خوب است و چند نكته را یادآوری می‌كنند. بعد می‌روند می‌نشینند در مركز جلسه.

در بخش پایانی این گزارش از تذكر رهبر جمهوری اسلامی به وزیر ارشاد نیز چند خطی آمده: صحبت‌های آقا كه تمام می‌شود، شعرا صلوات می‌فرستند و باتجربه‌ها بلند می‌شوند برای خداحافظی آخر جلو می‌روند. ازدحام زیاد می‌شود. فیض و برقعی كتاب‌هایشان را می‌دهند به ایشان. آقا از كنار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه با تاخیر هم آمده بود می‌گذرند و می‌گویند: با آقای وزیر حرف زیاد داریم، در عرصه فرهنگ اشكال جدی داریم .

برای ترویج کتابخوانی

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهروند چند راهکار برای ترویج کتاب‌خوانی مطرح کرده.

اول از مدیران زحمتکش و دلسوز صداوسیما بخواهیم چند برنامه در مذمت کتاب و کتابخوانی بسازند. مردم تضمینی به کتاب و کتابخوانی علاقه‌مند می‌شوند. بعد از آنجایی که مردم ١٠‌هزار تومان را برای یک کتاب زیاد می‌دانند و از قیمت کتاب‌ها ناراضی‌اند پیشنهاد می‌کنیم قیمت کتاب را پایین بیاوریم و آن را به‌عنوان بقیه پولِ سیگار در اختیار دکه‌ها قرار دهیم.

نویسنده به عنوان راهکارهای دیگر نوشته: در حال حاضر کتابخانه‌ها تفکیک جنسیتی شده‌اند ولی اگر شهردارانه به این قضیه نگاه کنیم این میزان تفکیک برای گرایش مردم به کتابخوانی کافی نیست و بازهم تمرکز علاقه‌مندان به کتاب را به‌هم می‌زند، لذا کتابخانه‌ها را باید تفکیک جنسیتی‌تر کرد! حالا بعضی‌ها می‌پرسند این تفکیک جنسیتی‌تر یعنی چی؟ مثلا جدا کردن اصغرآقاها از کامیارها!

راهکار آخر طنزنویس شهروند چنین است: شخم زدن نظام آموزشی کشور با بیل مکانیکی و سایر آلات و ادوات کشاورزی. یعنی ابوعلی سینا هم اگر الان وارد دانشگاه‌های ما می‌شد، به جای چهار تا کتاب سودمند، ترجیح می‌داد شب امتحان نگاهی گذرا بیندازد به جزوه دست‌نویس «بنت سینا» که جای خواهری خط خوبی دارد و دورنگ هم می‌نویسد.

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

مطالب مرتبط