دعوت رهبر ایران به مسلح‌کردن کرانه باختری برای مقابله با اسرائیل

حق نشر عکس Official Website
Image caption رهبران ایران در سال‌های گذشته از حماس حمایت کرده‌اند و فتح را 'سازش‌کار' خوانده‌اند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار مقاومت مسلحانه فلسطینی‌ها در مقابل اسرائیل شده. او گفته است مناطق فلسطینی کرانه باختری رود اردن هم باید مانند غزه مسلح شوند و 'کسانی که علاقه‌مند به سرنوشت فلسطین هستند، در این زمینه فعالیت کنند'.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به آن‌چه در ۱۶ روز اخیر در غزه گذشته است، اسرائیل را یک "رژیم وحشی" خواند که تنها علاج این وضعیت، نابودی آن است.

حملات اسرائیل تاکنون ۶۴۹ کشته بر جای گذاشته است که اکثر آنان غیرنظامی بوده‌اند؛ از جمله ١٠٠ کودک و نوجوان فلسطینی.

در سوی دیگر هم ۳۲ سرباز اسرائیلی پس از آغاز عملیات نظامی اسرائیل و سه شهروند اسرائیلی غیرنظامی در حملات راکتی کشته شده‌اند.

آقای خامنه‌ای گفته است که رژیم حاکم در مناطق اسرائیلی و فلسطینی باید در همه‌پرسی انتخاب شود و این، "راه‌کار از بین رفتن رژیم صهیونیستی است".

در روزهای گذشته در ایران اعتراض به حمله اسرائیل به غزه محدود به مقام‌های حکومتی نبوده است و از جمله گروهی از کنش‌گران مدنی و سیاسی و همچنین شماری از زندانیان سیاسی به این حملات اعتراض کرده‌اند.

حق نشر عکس Website Screenshot
Image caption در روزهای گذشته و پس از بالاگرفتن خون‌ریزی‌ها در غزه، تصویر خالد مشعل از رهبران حماس در صدر صفحه توییتر آقای خامنه‌ای گذاشته شده است

رهبران ایران در سال‌های پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، همواره با به‌رسمیت‌شناخته‌شدن دولت اسرائیل مخالفت کرده‌اند.

رهبر ایران شام‌گاه سه‌شنبه اول مرداد / ۲۳ ژوئیه در حضور گروهی از دانشجویان گفت: "از بین رفتن رژیم صهیونیستی به معنی قتل‌عام مردم یهودی آن منطقه نیست. باید رژیم حاکم را رفراندوم و انتخاب مردم معلوم کند. منطق دنیا هم این را می‌فهمد."

پیش از این محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، در آبان ۱۳۷۹ و در اجلاس سران کشورهای اسلامی در دوحه قطر، خواستار آن شده بود که برای تعیین نظام حاکم در این مناطق، در کل مناطق در اختیار اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی همه‌پرسی برگزار شود.

مناطق فلسطینی در کرانه باختری رود اردن در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس است که خواستار ادامه گفت‌وگوها برای رسیدن به صلح با اسرائیل است.

باریکه غزه در اختیار گروه حماس است که از دید آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای دیگر، یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

این گروه رقیب سازمان آزادی‌بخش فلسطین (فتح) است که تشکیلات خودگردان را در کرانه باختری در دست دارد.

ایران در سال‌های گذشته از حماس حمایت کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در همین حال آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های گذشته بارها از سیاست سازمان آزادی‌بخش فلسطین و تشکیلات خودگردان در پی‌گیری روند صلح با اسرائیل انتقاد کرده است و از جمله یاسر عرفات، رهبر پیشین این تشکیلات را "احمق" و "خائن" خوانده بود. بشنوید از سخنرانی ٨ آبان ١٣٧٧ در نمازجمعه تهران >

در ماه‌های گذشته حماس و فتح اعلام کردند که در پی ائتلاف و تشکیل دولت وحدت ملی هستند.

ساعاتی پس از آن دولت اسرائیل اعلام کرد که در اعتراض به این ائتلاف، مذاکرات مورد حمایت آمریکا برای رسیدن به صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را متوقف می‌کند.

حمایت آمریکا از اسرائیل و تاثیر آن در سیاست ایران

آقای خامنه‌ای در سخنان خود از "حمایت وقیحانه آمریکا" از اسرائیل انتقاد کرده و گفته است این رفتار واشنگتن، باید در "شناخت و برخورد" ایرانی‌ها تاثیر بگذارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و‌ بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، به خاورمیانه سفر کرده‌اند و اکنون در اسرائیل به سر می‌برند تا برای برقراری آتش‌بس با مقام‌های اسرائیلی مذاکره کنند.

حق نشر عکس tasninewsagency.com
Image caption نصب این تابلوهای 'ضدآمریکایی' انتقاد مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی را برانگیخت

رهبر ایران با اشاره به منتقدان شعارهای ضد آمریکایی و ضد غربی که آنها را "تعصب‌آمیز و بدون منطق فکری" می‌دانند، از حمایت آمریکا از اسرائیل نتیجه گرفته است که نگاه ضد امریکایی و ضدغربی در ایران، "یک نگاه عقلانی و متکی بر تجربه و محاسبه صحیح" است.

در ماه‌های گذشته با از سر گیری مذاکرات اتمی ایران و کشورهای ۱+۵ و کاهش لحن خصمانه در میان دولت‌مردان ایرانی نسبت به آمریکا، برخی از چهره‌ها و گروه‌های تندرو در ایران از دولت به خاطر "سازش‌کاری" با آمریکا انتقاد کرده‌اند.

از جمله در اوج مذاکراتی که نهایتا در آذرماه سال گذشته به توافق اولیه در ژنو منجر شد، تابلوهایی در تهران "با عنوان "صداقت آمریکایی" نصب شد که انتقاد مقام‌های دولتی و از جمله انتقاد صریح عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره‌کننده ایرانی را برانگیخت.

این تابلوها کمی بعد جمع شد اما تندروها در تهران در این باره از دولت انتقاد کردند.

آقای خامنه‌ای در ماه‌های گذشته همواره به طور علنی از دولت ایران و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای حمایت کرده و در عین حال درباره "هدف دشمن برای ایجاد خطای محاسباتی در مسئولان" هشدار داده است.