بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌‌پنج‌شنبه دوم مرداد

فردا آخرین جمعه از ماه رمضان در ایران 'روز قدس' نام‌گذاری شده است، روزی که به ویژه با اوج‌گیری بحران غزه موجب شده تا اغلب روزنامه‌های چاپ تهران مطالب اصلی خود را به مسائل فلسطینی‌ها اختصاص دهند.

گزارش کیهان از اظهارات رهبر ایران

حق نشر عکس Kayhan

روزنامه کیهان به نقل از تازه‌ترین اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تیتر زده که "تنها علاج رژیم کودک‌کش صهیونیستی نابودی است." آقای خامنه‌ای که گویا عصر دیروز با گروهی از اعضای بسیج دانشجویی و انجمن‌های اسلامی مراکز آموزش عالی دیدار داشته به آنها گفته که براین باور است که کرانه باختری هم مانند غزه مسلح شود.

به گزارش کیهان رهبر ایران همچنین از کسانی که علاقمند به سرنوشت فلسطین خواسته که در این زمینه فعالیت کنند. در عین حال آقای خامنه‌ای به شعار نه غزه نه لبنان که در برخی تجمعات اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ داده شد هم اشاره کرده و گفته که عده‌ای می‌خواستند با این شعار، حقیقت ملت ایران را معکوس نشان دهند.‌

در همین حال محمد صرفی در سرمقاله کیهان نوشته است که فلسطینی‌ها از سال ۱۹۴۸ خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و آواره‌اند. میانسال‌هایشان پیر شدند و پیرهایشان مردند و کلید نمادی شد از بازگشت به خانه. اما چند سالی است که جوان‌هایشان فهمیده‌اند برای بازگشت به خانه به جای کلید باید اسلحه به دست بگیرند.

فردا فلسطین تنها نمی‌ماند

حق نشر عکس Etemaad

در حالیکه فراخوان عمومی از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس بر پیشانی اغلب روزنامه‌ها نقش بسته است، روزنامه اعتماد هم از جمله در یادداشتی با عنوان "بدترین وجه اوضاع غزه" نوشته است؛ تصاویری که از غزه مخابره می‌شود انسان را نسبت به توان خود در برخورد با آنچه می‌گذرد ناامید می‌کند. با وجود این می‌توانیم از خود بپرسیم که بدترین وجه قضایایی که امروز در فلسطین و غزه می‌گذرد، کدام است که باید در برابرش اقدامی انجام داد؟

به نظر این روزنامه افراط‌گرایی در منطقه خاورمیانه ریشه در بحران فلسطین و رفتار اسرائیلی‌ها در صلح جهانی و شکل‌گیری دموکراسی منطقه‌ای دارد. تحقیری که ملت‌های منطقه به واسطه این بحران تحمل می‌کنند، برخی از آنها را به سوی گرایش‌های افراطی سوق می‌دهد.

و سرانجام به اعتقاد روزنامه اعتماد، معیارهای دوگانه آمریکایی‌ها، بیشترین نقش تخریبی را در شکل‌گیری گرایش‌های سیاسی در منطقه دارد. این وجه ماجرا بدترین بخش از بحران فلسطین و غزه است.

مذاکرات به سود دو طرف است

حق نشر عکس Armaan

مهدی محتشمی، دیپلمات پیشین ایران در روزنامه آرمان نوشته است؛ گروه پنج بعلاوه یک به طور روشن در توافق مقدماتی به معامله بهتری دست یافتند و ایران تعدیل محدود تحریم‌ها را به عنوان امتیاز دریافت کرد که شامل دسترسی به بخشی از اموال بلوکه شده خود بود. این الگو در دوران تمدید مذاکرات نیز دنبال خواهد شد. ایران در این مدت باید ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را اکسید کرده و در مقابل دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا آزاد خواهد شد که بخش کوچکی از ۱۰۰ میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران در خارج از کشور را شامل می‌شود.

به اعتقاد نویسنده این مقاله در همین حال اصلی‌ترین تحریم‌ها یعنی تحریم نفتی و بانکی به قوت خود باقی است و رئیس جمهوری ایران برای عمل به وعده‌های خود در زمینه بهبود وضعیت معیشتی مردم به لغواین تحریم‌ها نیاز دارد.

برخلاف انتظار

حق نشر عکس Shargh

علی‌محمد نمازی، نایب رئیس مجمع نمایندگان ادوار مجلس در مقاله‌ای که روزنامه شرق آن را چاپ کرده نوشته است، چون قانون فعالیت احزاب و قانون جرم سیاسی در زمان اجرا ارتباط تنگاتنگی با قوه مجریه و قضاییه دارد، منطق حکم می‌کند که تصویب قوانین مذکور در قالب لایحه توسط قوه قضاییه تهیه و پس از نهایی‌شدن در دولت به مجلس ارائه شود.

به نوشته این مقاله با توجه به این که شرایط کشور عادی است و اجرای کامل قانون اساسی باید سرلوحه کار همگان باشد، ضرورتی برای ارائه طرح‌های مذکور توسط مجلس نبوده و دولت تدبیر و امید متعهد به دفاع از حقوق شهروندی است و لوایح مربوطه را باید به مجلس ارائه کند.

آقای نمازی برای آن که خاطره بدی از مجلس نهم در اذهان مردم باقی نماند، پیشنهاد کرده که اولا نمایندگان مجلس طرح‌های فوق را از دستور کار مجلس خارج کنند. ثانیا اگر بر تصمیم خود پافشاری می‌کنند با دعوت از حقوقدانان و کارشناسان نسبت به اصلاح مصوبات خود در جهت تامین حقوق عامه مردم اقدام کنند.

وظیفه فراموش شده وزارت ارشاد

حق نشر عکس Jahan Sanat

علی سرزعیم در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که هرگاه سخن از فرهنگ و مدیریت فرهنگی به میان می‌آید همه اذهان بلافاصله متوجه موضوع ممیزی و شدت و ضعف آن می‌شود. می‌توان گفت که دغدغه ممیزی اگرچه دغدغه صحیح و اصولی است اما نباید تنها یا حتی مهم‌ترین مساله سیاست‌گذاری فرهنگی قلمداد شود.

به اعتقاد نویسنده این مقاله وظیفه اصلی وزارت ارشاد به عنوان یک نهاد حاکمیتی در عرصه فرهنگ، مقوله صیانت از حقوق مالکیت معنوی هنرمندان و اهالی فرهنگ است. دیروز بازهم در رسانه‌ها نامه جمعی از سینماگران خطاب به مردم مبنی بر عدم خرید سی دی فیلم‌های تکثیر شده منتشر شد.

این قبیل نامه‌نگاری‌ها به این دلیل صورت می‌گیرد که نهاد متولی به درستی وظیفه خود را در این زمینه انجام نمی‌دهد و هنرمندان از سرناچاری به توده مردم متوسل می‌شوند.

مسیر اخلال در بازار پول

حق نشر عکس Donya Eghtesaad

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته که براساس یک پژوهش رسمی بانک مرکزی "تعاونی‌های اعتبار بدون مجوز" بزرگ‌ترین اخلالگران بازار پول ایران در سال‌های اخیر معرفی شده‌اند. تعاونی‌ه‌ای اعتبار شرکت‌هایی هستند که می‌توانند مطابق قانون برخی خدمات اعتباری را صرفا برای اعضای خود انجام دهند و در مناطقی مثل کشورهای آمریکای شمالی فعالیت قانونمند این موسسات نقش مهمی در جریان اقتصاد ایفا می‌کند.

با این حال این گزارش حاکیست که در سال‌های گذشته خلاء قانونی و شرایط کشور موجب توسعه بی‌ضابطه و غیرقانونی این موسسات شد که به دلیل تضعیف نقش بانک مرکزی در کنترل نقدینگی و تزریق ریسک به اقتصاد به دلیل ورشکستگی احتمالی این موسسات، بازار پول کشور با مخاطرات بسیاری مواجه شد.

در این گزارش از جمله آمده که به رغم اقدامات اخیر برای ساماندهی این موسسات هنوز بیش از ۳۰۰۰ موسسه غیرمجاز وجود دارد که هنوز گام‌های لازم برای انتظام‌بخشی بازار غیرمتشکل پولی ایران برداشته نشده است.

مطالب مرتبط