معاون رییس جمهور ایران: قانون ازدواج دختران زیر ۱۵ سال باید اصلاح شود

حق نشر عکس Reuters

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران در مورد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال گفته است: "قانون در برخی موارد اجازه ازدواج به دختران پایین تر از سن قانونی و تکلیف را داده است که باید این قانون اصلاح شود."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، خانم مولاوردی با اشاره به این که در بین دخترانی که زیر ۱۵ سال ازدواج کرده اند تعدادی با سن ۹ سال نیز دیده می شوند گفت: "وزارت دادگستری توضیحات خود را در خصوص این ازدواج ها به ما اعلام کرده است که بزودی این توضیحات را رسانه ای خواهیم کرد."

به گفته معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، این ازدواج ها به صورت غیرقانونی انجام نشده است بلکه به صورت قانونی به ثبت رسیده است.

تازه ترین آمار رسمی در ایران نشان می دهد که در سال گذشته، بیش از پنج درصد زنانی که در ۹ ماهه نخست سال ١٣٩٢ (فروردین تا آذر ۱۳۹۲) ازدواج کرده‌اند، کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند. یعنی بر اساس آمار رسمی، ازدواج نزدیک به ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال طی این مدت به ثبت رسیده است.

بنابر قانون مصوب سال ۱۳۸۱ حداقل سن قانونی ازدواج در ایران برای پسران ۱۵ سال تمام و برای دختران ۱۳ سال است با این‌حال قانونگذار، ازدواج دختران و پسران پایین‌تر از سن قانونی را با رعایت سه شرط امکان پذیر کرده است: اجازه ولی، رعایت مصلحت و تشخیص دادگاه صالح.

این در حالی است که در کنوانسیون جهانی حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی- سیاسی، ازدواج زیر سن رشد و بدون رضایت واقعی، ممنوع شده است.