'مدیرکل آژانس خواهان تامین بودجه اضافی به دلیل تمدید توافق ژنو با ایران شد'

حق نشر عکس AFP
Image caption خبرگزاری رویترز می گوید مدیرکل آژانس به اعضای این سازمان نامه نوشته است

خبرگزاری رویترز می‌گوید یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، خواستار تامین بودجه اضافی برای آژانس به دلیل تمدید توافق ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ شده است.

بر اساس این گزارش آقای آمانو در نامه ای به اعضای آژانس، خواستار تامین ۱ میلیون یورو بودجه اضافی (حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) به دلیل تمدید ۴ ماهه توافق ژنو و افزایش هزینه های آژانس در نظارت بیشتر بر برنامه اتمی ایران در این مدت شده است.

بر اساس توافق تازه ایران و گروه ۱+۵ که در ششمین دور مذاکرات اتمی در وین به دست آمد، دو طرف توافق کردند که با توجه با پایان مهلت توافق ژنو و ضرورت ادامه مذاکرات برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی، مهلت مذاکرات را به مدت ۴ ماه تمدید کنند.

قرار است در جریان مذاکرات جامع، دو طرف به راه حلی جامع برای حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران و لغو تحریم ها علیه این کشور دست پیدا کنند.

طی این مدت ایران همچنان به اقدامات پیشین خود در ایجاد وقفه در برخی از برنامه های اتمی و تبدیل ذخایر اورانیوم غنی شده اش ادامه خواهد داد و در برابر آن، گروه ۱+۵ بخشی دیگری از دارایی های مسدود شده ایران را به مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار آزاد خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مرجع نظارت و تایید اقدامات ایران است.

به این ترتیب مبلغ توافق شده برای آزادسازی دارایی های ایران، در هر مرحله پس از تایید اقدامات این کشور از سوی آژانس در اختیار ایران قرار می گیرد.

مطالب مرتبط