اتهام 'سیاسی‌کاری' در روند انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات ایران

حق نشر عکس ICANA
Image caption علی لاریجانی از سوی منتقدانش به "فامیل‌بازی و سیاسی‌کاری" متهم شده است

تصمیم رئیس مجلس ایران در به تعویق انداختن انتخاب نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات، انتقاد بعضی نمایندگان را برانگیخته که می‌گویند این اقدام، سیاسی بوده است.

احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس این تصمیم هیئت رئیسه را خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس خوانده و گفته این کمیسیون بر رای خود "محکم خواهد ایستاد."

کمیسیون فرهنگی که وظیفه معرفی نامزدهای قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات را بر عهده دارد، هفته گذشته بعد از رای گیری داخلی، احمد نبویان و حمید رسایی، دو نماینده نزدیک به جبهه پایداری را به عنوان نامزدهای خود به مجلس معرفی کرد.

در این رای‌گیری علی مطهری، نماینده فعلی مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات، بعد از این دو نفر قرار گرفت و نام او به عنوان نامزد پیشنهادی به مجلس ارائه نشد.

قرار بود رای‌گیری برای انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت روز چهارشنبه، اول مرداد در صحن علنی مجلس انجام شود اما انتقاد و اعتراض بعضی نمایندگان باعث شد رئیس مجلس تصمیم به تعویق این رای‌گیری تا بعد از تعطیلات دو هفته‌ای مجلس بگیرد.

نمایندگان منتقد با اشاره به گرایش سیاسی مشابه هر دو نامزد از "بها ندادن به اختلاف سلیقه‌ها" در کمیسیون فرهنگی مجلس انتقاد کردند.

علی مطهری هم در یادداشتی انتقادی در سایت خود نوشت: "کمیسیون فرهنگی نباید از اکثریت خود که اختصاص به جبهه پایداری دارد استفاده نادرست می‌کرد و مجلس را برای انتخاب نماینده قوه مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات در تنگنا قرار می‌داد... بلکه کمیسیون فرهنگی باید لااقل یک گرایش سیاسی دیگر را در این انتخابات شرکت می‌داد و دست مجلس را باز می‌گذاشت تا نماینده واقعی قوه مقننه انتخاب ‌شود."

حق نشر عکس FARS
Image caption علی مطهری، نماینده فعلی مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات تصمیم کمیسیون فرهنگی را "خلاف تدبیر و اخلاق حرفه‌ای" خوانده است

آقای مطهری که تا کنون دو دوره به مدت چهارسال نماینده مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات بوده، اذعان کرده است که کار کمیسیون فرهنگی خلاف قانون نبوده، بلکه "خلاف اخلاق" بوده است.

'سیاسی‌کاری و فامیل‌بازی'

احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با رد انتقادها گفته است که این کمیسیون بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس عمل کرده و بر سر تصمیم خود خواهد ایستاد.

مطابق ماده ۲۱۸ آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، کمیسیون فرهنگی باید حداقل دو نفر را به عنوان نامزد نمایندگی مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات معرفی کند.

آقای سالک این سوال را مطرح کرده که چرا در دوره‌های گذشته که کمیسیون به علی مطهری به عنوان نامزد پیشنهادی رای می‌داد "هیچ اعتراضی نبود، حال چگونه است که آئین‌نامه که در زمان انتخاب وی ایراد و ابهامی نداشته... دچار ایراد و ابهام شده است."

اشاره آقای سالک به دلیلی است که رئیس مجلس ایران روز چهارشنبه گذشته برای به تعویق انداختن رای‌گیری برای انتخاب نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت ارائه کرد.

علی لاریجانی دلیل این تعویق را بررسی "ابهام"های موجود در روند انتخاب کمیسیون فرهنگی عنوان کرده بود، هر چند که توضیح دقیقی درباره این "ابهام" از نظر قانونی داده نشده بود و تاکید موافقان این تصمیم بیشتر روی در نظر گرفتن سلایق مختلف بود.

اقدام آقای لاریجانی باعث شد نمایندگان اتهام "سیاسی‌کاری" و "فامیل بازی" به او بزنند، چرا که آقای مطهری برادر زن آقای لاریجانی است.

مهدی کوچک‌زاده، نماینده مجلس، در یادداشتی اعتراضی نوشت: "برای چندمین بار عده زیادی از نمایندگان احساس کردند که مجلس نه با رای آنان بلکه با اعمال نظر و سلیقه لاریجانی اداره می‌شود و احساس بسیار ناخوشایندی نسبت به ایشان داشتند."

سخنگوی هیئت‌ رئیسه مجلس روز شنبه ۴ مرداد و پیش از آغاز تعطیلی تابستانی مجلس، از تهیه "طرح استفساریه‌ای" در مورد نحوه انتخاب ناظران مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات از سوی تعدادی از نمایندگان خبر داد و گفت که در صورت تصویب این طرح، انتخاب این ناظران تنها با نامزدهای معرفی‌شده از سوی کمیسیون فرهنگی نخواهد بود و نمایندگان دیگر هم خواهند توانست در این انتخابات شرکت کنند.

نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات یکی از هفت عضو این هیئت است که بر اساس قانون مطبوعات، مسئول رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیرمسئول نشریات است.

این هیئت همچنین می‌تواند در صورت رعایت نکردن قانون مطبوعات از سوی یک نشریه، امتیاز آن را لغو یا انتشار آن را به صورت موقت توقیف کند.

این اختیارات باعث شده که گروه‌های سیاسی به دنبال ایفای نقش در این هیئت باشند و تلاش کنند برای داشتن حق رای در تصمیم‌گیری‌های آن در این هیئت نماینده داشته باشند.

مطالب مرتبط