هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران، اتهامات متقابل دو نماینده را بررسی می‌کند

حق نشر عکس icana
Image caption هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، می‌تواند مجازات‌هایی برای نمایندگان مجلس در نظر بگیرد

عزیز اکبریان، یک عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران گفته است که بررسی پرونده مقداد نجف‌نژاد و احمد توکلی که اخیرا اتهاماتی را متوجه یکدیگر کرده بودند، به این هیئت ارجاع شده و به زودی در این باره تصمیم‌گیری می‌شود.

آقای اکبریان به خبرگزاری فارس گفته است که جلسه ای در این باره برگزار شده و به ۲ نفر از اعضا مأموریت داده شد تا این موضوع را "به طور گسترده" بررسی کنند.

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران، موارد مختلف از تخلفات و یا عدم رعایت شأن نمایندگی مجلس را بررسی می کند و برای دادن تذکر و درنظر گرفتن مجازات هایی مانند جریمه مالی یا محروم کردن نمایندگان از عضویت در هیئت رئیسه یا هیئت های تحقیق و تفحص، اختیار دارد.

درگیری لفظی و اتهام 'زمین خواری'

اوایل تابستان امسال، سایت الف متعلق به احمد توکلی نماینده تهران در مجلس، نوشت که مقداد نجف زاده، دیگر نماینده مجلس از بابلسر در دادگاه به جرم زمین خواری محکوم شده است.

این وبسایت اوایل تیرماه امسال در گزارشی نوشته بود که بر اساس رای دادگاه تجدید نظر استان مازندران که در خرداد سال جاری صادر شده، آقای نجف نژاد، زمینی ۸ هکتاری را که در بلوار ساحلی بابلسر بابت کارهای کتابخانه، زمین بازی و پارک به نام خانه جوان از بنیاد مستضعفان خریداری کرده بود به اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث فروخته و در نتیجه بنیاد برای فسخ قرارداد، حق دارد.

مقداد نجف نژاد در نطقی در مجلس ایران گفت که احمد توکلی "نسبت ناروا" به او داده است.

آقای نجف نژاد گفته بود "ما در این معامله از ابتدا تا انتها با بنیاد مستضعفان مشورت کردیم و از آقای [محسن] رفیق‌دوست [رئیس اسبق بنیاد] که زمین را از ایشان خریده بودیم اجازه گرفتیم و او گفت هیچ اشکالی ندارد و براساس کاربری در آنجا ساخت و ساز انجام دهید. زمانی که آقای [محمد] فروزنده [رئیس سابق بنیاد] آمدند، شکایتی در دادگاه مطرح شد و چند سال دادگاه حکم داد که معامله به دلیل عدم شرط تحقق خانه جوان فسخ شود." بر اساس گزارش ها، آقای مقداد نژاد این زمین را به نام موسسه تفریحی-آموزشی خانه جوان خریداری کرده بوده است.

او در همین نطق احمد توکلی را به زمین خواری در تهران و دماوند متهم کرد و گفت "دست پیش می‌گیرید که پس نیفتید؟ واقعا آدم از آدم‌هایی که شعارشان گوش فلک را کر می‌کند ولی در عمل پایشان می‌لنگد، تعجب می‌کند."

آقای توکلی همان روز در مجلس ایران به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت "آقای نجف‌نژاد تهمت‌هایی زدند که باید در دادگاه و مراجع ذیربط پاسخ دهند، بنده خودم را مبرا می‌دانم و اگر از این تهمت‌ها مبرا نبودم، دست داخل لانه‌های زنبوری مثل این لانه زنبور نمی‌کردم."

بحث میان دو نماینده با دخالت علی لاریجانی رئیس مجلس و ارجاع موضوع به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان متوقف شد.

قرار است این هیئت در نشست آتی خود و پس از دریافت گزارش دو نماینده ای که مسئول بررسی "گسترده" این پرونده شده اند، تصمیم نهایی بگیرد.