مخالفت شدید رهبر ایران با آتش‌بس در غزه و خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران پیشتر هم خواستار مسلح کردن فلسطینی‌ها در کرانه باختری رود اردن شده بود

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفته است: "رئیس جمهور آمریکا فتوا صادر کرده که مقاومت باید خلع سلاح شود تا همین مقدار ضربه که در برابر این همه جنایت زده را هم نزند".

او امروز سه شنبه ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه) در خطبه های عید فطر در تهران از همه مسلمانان خواست که بر خلاف خواسته دولت آمریکا، گروه های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی را تسلیح کنند.

رهبر ایران گفت که اسرائیل در غزه "گیر کرده" و از حمله به این منطقه پشیمان است و به همین دلیل آمریکا، اروپا و "همه مجرمان عالم" دست به دست هم داده اند که "آتش بس تحمیلی را به مردم غزه تحمیل کنند".

باراک اوباما، رئیس جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا خواهان آتش بس فوری در غزه شده اند و گفته اند که غیرنظامی شدن منطقه غزه می بایست بخشی از راه حل دراز مدت بحران در این منطقه باشد.

بیش از سه هفته از آغاز حملات اسرائیل به غزه می گذرد و در این مدت بیش از ۱۱۰۰ فلسطینی که اکثر آنها غیرنظامی بودند کشته شده اند.

دولت اسرائیل می گوید که این حملات را در پاسخ به پرتاب بیش از ۲۶۰۰ راکت از غزه به خاک اسرائیل انجام داده و هدفش از این حملات، نابود کردن ذخیره راکتی فلسطینیان و تخریب تونل هایی است که پیکارجویان فلسطینی از آنها برای نفوذ به اسرائیل و حمله به اهدافی در داخل خاک این کشور استفاده می کنند.

ارتش اسرائیل می گوید که ۳۲ تونل را در طول سه هفته گذشته شناسایی و آنها را نابود کرده است، اما هنوز تونل های دیگری وجود دارد.

پیکارجویان فلسطینی دیروز دوشنبه با استفاده از یکی از این تونل ها به خاک اسرائیل نفوذ کردند و در درگیری با سربازان اسرائیلی، پنج تن از آنها را کشتند. به گفته ارتش اسرائیل، یکی از پیکارجویان هم در جریان این حمله کشته شده است.

سپر دفاع هوایی اسرائیل، موسوم به گنبد آهنین، بسیاری از راکت های پرتاب شده توسط فلسطینی ها را رهگیری و در هوا منفجر می کند.

به گفته اسرائیل، در طول سه هفته اخیر ۵۳ سرباز اسرائیلی و سه غیر نظامی در اثر حملات فلسطینیان کشته شده اند.

رهبر ایران در خطبه های عید فطر تهران گفته است که موضوع غزه امروز مهمترین موضوع جهان اسلام و "شاید دنیای انسانیت" است.

او گفت: "سگ هاری و گرگ درنده‌ای به انسان های مظلوم حمله کرده است. بشریت باید به این واکنش نشان دهد".

اظهارات تند آیت الله خامنه ای در رسانه های اسرائیلی بازتابی وسیع داشته است.