گروهی از وزرای خارجه غیرمتعهدها اوضاع غزه را در تهران بررسی می‌کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناظران بین المللی می گویند که با حملات پی درپی اسرائیل به غزه، این منطقه با یک فاجعه انسانی رو به رو شده است

وزرای خارجه کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها، دوشنبه این هفته (سیزدهم مرداد، چهارم اوت) در تهران، اوضاع بحرانی در غزه را بررسی می کنند.

این نشست به دعوت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برگزار می شود. ایران ریاست دوره ای جنبش غیرمتعهدها را بر عهده دارد.

به غیر از ایران، الجزایر، بنگلادش، کوبا، مصر، هند، سنگال، آفریقای جنوبی، زامبیا، فلسطینی‌‌ها، زیمبابوه، اندونزی و مالزی اعضای کمیته فلسطین جنبش غیر تعهدها هستند.

آقای ظریف هفته گذشته برای تشکیل این نشست از همتایان خود دعوت کرده بود.

دستور کار این نشست یک روزه، "بررسی آخرین وضعیت غزه و یافتن راهکارهای حل بحران و کاهش آلام انسانی" ساکنان غزه عنوان شده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اخیرا از مقاومت غزه دفاع کرده و ضمن انتقاد شدیداللحن از اسرائیل و مخالفت با خلع سلاح حماس، خواستار مسلح شدن مناطق فلسطینی کرانه باختری رود اردن برای مبارزه علیه اسرائیل شد.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) هم در نامه ای خطاب به مردم غزه گفته است که "فلسطین آتشفشانی الهی است که نمی‌توان آن را خاموش کرد، جز با نابود کردن رژیم اشغالگر."

وی تهدید کرد که "در زمان مناسب جام خشم و غضب خود را بر سر صهیونیست‌ها خالی خواهیم کرد."

همزمان با آماده شدن مقام ها در تهران برای برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها، محمدرضا تابش، نماینده مجلس ایران از دولت خواسته تا برای کمک به اوضاع غزه، اعضای این جنبش را دعوت به یک اجلاس اضطراری کند.

آقای تابش به وب سایت خبر آنلاین گفته است که دیپلماسی پارلمانی چندان هم موثر نیست چرا که به گفته او "پارلمان ها در غرب به شکل دیگری نفوذ دارند و در کشورهای منطقه هم که بسیاری از پارلمان ها نمایشی از دموکراسی هستند، حمایت نمی کنند و از پشت هم به آرمان های فلسطین و مقاومت خنجر می زنند."

ایران از شهریور سال ۱۳۹۱ به مدت سه سال ریاست دوره ای جنبش غیر متعهدها را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط