ایران: قسط اول دارایی‌های بلوکه شده ما آزاد شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای عراقچی می‌گوید سررسید قسط نخست دارایی‌های بلوکه شده ایران روز دهم مرداد بوده است

عباس عراقچی، معاون امورحقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران می‌گوید پس از موافقت گروه ۱+۵ و ایران بر سر تمدید زمان توافق ژنو، نخستین قسط دارایی‌های بلوکه شده این کشور به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار آزاد شده است.

طبق توافق ایران و کشورهای ۱+۵ برای تمدید مذاکرات، تهران از یک سو به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدودشده‌اش می‌رسد و از سوی دیگر باید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی‌اش را از بین ببرد.

ایران در شش ماه گذشته نیمی از اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی را که داشت، رقیق و نیم دیگر را به اکسید تبدیل کرده است.

آقای عراقچی روز شنبه (یازدهم مرداد - دوم اوت) گفته بنا بر توافق طرفین قرار است این مبلغ از درآمدهای نفتی ایران طی شش قسط که سررسید هرکدام هر دو هفته یک‌بار مشخص شده به بانک مرکزی ایران پرداخت شود. تاریخ نخستین قسط به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار روز اول ماه اوت (دهم مرداد) تعیین شده بوده است.

در پی تمدید زمان توافق ژنو، تهران متعهد شده است در پایان چهارماه مذاکره، ۲۵ کیلوگرم از اورانیوم ۲۰ درصدی باقی‌مانده خود را اکسید کرده باشد. ۲۵ کیلوگرم از این مواد تا پایان ۴ ماه آینده به سوخت تبدیل می‌شود.

آمریکا می‌گوید تبدیل این اکسیدها به سوخت، روند بازگرداندن آن را برای استفاده احتمالی در ساخت تسلیحات هسته‌ای بسیار دشوار و طولانی‌تر می‌کند.

طبق اعلام دولت آمریکا، ایران همچنین متعهد شده است همه اورانیوم غنی‌شده درصد پایین، یعنی دو درصد و پایین‌تر، که برآورد می‌شود حجم آن دست‌کم به سه تن می‌رسد، به اورانیوم طبیعی برگرداند.

پیش‌تر وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده بود که ایران در شش ماه نخست تعیین شده برای اجرای مواد توافق ژنو به وعده‌هایش پای‌بند بوده و این برای رسیدن به یک چاره دیپلماتیک درباره پرونده هسته‌ای ایران، امیدوارکننده است.

مطالب مرتبط