وزارت اطلاعات ایران 'کارکنان چند شبکه ماهواره‌ای مذهبی' را بازداشت کرد

حق نشر عکس non
Image caption وزارت اطلاعات ایران 'تفرقه‌افکنی' را یکی از دلایل بازداشت کارکنان شبکه‌های مذهبی اعلام کرده است

وزارت اطلاعات ایران از بازداشت شماری از کارکنان شبکه‌های مذهبی ماهواره‌ای در استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و قم خبر داده است.

این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای که امروز یکشنبه ۱۲ مرداد منتشر شده، اعلام کرد که دفتر تولید تعدادی از شبکه‌های ماهواره‌ای که به گفته این نهاد امنیتی "به طور مخفیانه و غیرقانونی" فعالیت می‌کردند "با حکم قضایی" تعطیل شده و کارکنان آن‌ها دستگیر شده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران دلیل بازداشت کارکنان این رسانه‌ها را "ایجاد اختلاف مذهبی، تشدید تفرقه در جهان اسلام و تخریب وجهه تشیع" اعلام کرده است.

به گفته وزارت اطلاعات ایران، مرکز پخش بعضی از این شبکه‌ها در بریتانیا و آمریکاست و "در راستای اهداف برخی سرویس‌های اطلاعاتی خارجی" کار می‌کنند.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران از این شبکه‌ها نامی برده نشده، اما گفته شده از طریق این شبکه‌های ماهواره‌ای "به مقدسات پیروان مذاهب اسلامی و علمای جهان اسلام توهین" شده است.

اعلام "هفته برائت در مقابل هفته وحدت" و "تبلیغ سبک‌های غلط، خرافی و خشن عزاداری" از دلایل بستن این شبکه‌ها عنوان شده است.

پیش‌تر شماری از سایت‌های محافظه‌کار در ایران از این موضوع انتقاد کردند که یکی از شبکه‌های تلویزیونی "تندرو شیعه" در قم، در مقابل هفته‌ای که به مناسبت تولد پیامبر اسلام "هفته وحدت" نامیده می‌شود، هفته‌ای در ماه ربیع الاول را "هفته برائت از دشمنان پیامبر" اعلام کرده است.

بعضی از گروه‌های مذهبی هم با صدور اطلاعیه از مراجع شیعه خواستند با این حرکت مقابله کنند.

مهرماه سال ۱۳۹۰ هم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در واکنش به بعضی اعتراض‌ها درباره "توهین به عایشه، همسر پیامبر" در برخی از شبکه‌های مذهبی، در یک سخنرانی از این موضوع انتقاد کرد و گفت: "[بعضی از کشورهای اسلامی] به یک گوینده به اصطلاح شیعی پول می‌دهند که در تلویزیون، به نام شیعه، ام‌المؤمنین عایشه را متهم کند، قذف کند و اهانت کند."

حدود سه ماه پیش خبرگزاری فارس به نقل از استاندار قم گزارش داد که "حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان خواستار تعطیل چند شبکه تلویزیونی مذهبی شده است" که از ایران برنامه پخش می‌کنند.