وزارت آموزش و پرورش ایران: دانش آموزان افغان امسال شهریه نمی‌دهند

حق نشر عکس PANA

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که در سال جدید تحصیلی از دانش آموزان اتباع خارجی مقیم ایران، شهریه بابت ثبت نام در مدارس دریافت نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) خلیل الله بابالو، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل با صدور بخشنامه ای ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که با توجه به نامه دفتر ریاست جمهوری در مورد شهریه دانش آموزان اتباع خارجی و ضرورت بررسی بیشتر آن، "فعلا از دریافت هر گونه وجهی از دانش آموزان اتباع خارجی بابت ثبت نام در مدارس خودداری شود ."

بر اساس این بخشنامه، ادارات کل امور اتباع و مهاجرین، تنها مرجع صدور برگه آموزشی هستند و شرکت دانش آموزان اتباع خارجی در مسابقات رسمی ورزشی و فرهنگی منوط به نظر و تصویب کار گروه استانی است.

گزارش ها حاکی است که حدود ۸۰ درصد دانش آموزان خارجی در ایران، مهاجران افغان هستند.

در سالهای اخیر محدودیت هایی در باره تحصیل اتباع خارجی و فرزندان آنها در مدارس وضع شده بود و اتباع خارجی از جمله افغان ها و عراقی ها نمی توانستند در مدارس تحصیل کنند.

البته دولت ایران در مواردی نیز شرایطی را برای ادامه تحصیل فرزندان اتباع افغانی در نظر گرفته بود که بر اساس آن خانواده های افغان با پرداخت مبالغی مجاز به استفاده از امکانات مدارس ایران بودند.

گزارش ها نشان می دهد که این محدودیت مشکلاتی را برای خانواده های مهاجران افغان فراهم کرده بود و اغلب افغان های مقیم ایران قادر به تامین مبالغ تعیین شده نیستند.

مطالب مرتبط