هیئت منصفه مطبوعات ایران مدیر مسئول روزنامه آسمان را مجرم شناخت

حق نشر عکس Aseman
Image caption ششمین و آخرین شماره روزنامه آسمان پنجشنبه اول اسفند ۱۳۹۲ منتشر شد

عباس بزرگمهر، مدیرمسئول روزنامه آسمان توسط هیئت منصفه دادگاه مطبوعات ایران، در "نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، توهین به مقدسات و ترویج مطالب خلاف عفت" مجرم شناخته شد. هیئت منصفه وی را مستحق تخفیف ندانست.

علی اکبر کساییان، دبیر هیئت منصفه دادگاه مطبوعات گفت که امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه پرونده سایت بهار نیوز و خبرگزاری دانشجو نیز در دادگاه مطبوعات بررسی شد و منصور قنوانی، مدیرمسئول سایت بهارنیوز به اتهام افترا و نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر متهم شناخته و با اکثریت آرای هیئت منصفه دادگاه مطبوعات مستحق تخفیف دانسته شد.

اما سازمان بهزیستی، شاکی خبرگزاری دانشجو در ابتدای جلسه اعلام رضایت کرد و پرونده این خبرگزاری مختومه اعلام شد.

پرونده روزنامه آسمان

روزنامه آسمان در سال ۱۳۹۲ با تبدیل دوره انتشار هفته نامه آسمان منتشر شد.

این روزنامه به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی عباس بزرگمهر و سردبیری محمد قوچانی آغاز به کار کرد، اما پس از انتشار تنها شش شماره، با اعلام جرم سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، به اتهام انتشار "مطالب خلاف موازین اسلامی و توهین به مقدسات اسلامی" توقیف شد.

دلیل توقیف انتشار این روزنامه، انتشار مطلبی بود که در آن در اشاره به حوادث سال های اول پس از انقلاب ایران، از لایحه قصاص با صفت "غیر انسانی" یاد شده بود.

محمد قوچانی سردبیر این روزنامه پس از انتشار این گزارش، عذرخواهی کرد. عباس بزرگمهر، مدیر مسئول روزنامه نیز به خبرگزاری تسنیم گفت که این بخش از گزارش حذف شده بود، "اما به دلیل مشکلات فنی چاپ شده است".

سازمان گزارشگران بدون مرز، توقیف روزنامه آسمان را محکوم کرد و خواستار انتشار دوباره آن شده بود.

این نهاد مدافع آزادی بیان در پاریس، توقیف آسمان را سانسور "غیرقابل پذیرش و عیان‌گر جنگ رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران با همنوایی دستگاه قضایی علیه آزادی اطلاع‌رسانی" خواند.

پیش از توقیف آسمان، رسانه‌های محافظه‌کار با برجسته کردن این مطلب مورد اشاره، خواستار برخورد با این روزنامه شده بودند.

مطالب مرتبط