مشاور رئیس جمهور تنوع اقلیت‌های قومی و مذهبی ایران را فرصت توصیف کرد

علی یونسی با حسن روحانی حق نشر عکس g
Image caption علی یونسی، دستیار رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت های مذهبی است

علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا، تنوع قومی و مذهبی در ایران را فرصت خوانده و گفته این موضوع تهدیدی برای کشور نیست.

آقای یونسی گفته است "برای پیوند همه تنوعات قومی و مذهبی و دینی و فرقه‌ای راهی جز بهره‌گیری از مشترکات تاریخی و فرهنگی و مذهبی وجود ندارد."

دستیار ویژه رئیس‌جمهور گفته امروزه از مناسبات قومی دیگر اثری نمانده و مهمترین آثار فرهنگ قومی در ایران "زبان و خرده فرهنگ محلی و قومی" است که با حفظ "تعلقات و علایق قومی عملا به تنوعات فرهنگی تبدیل شده‎اند" و "هرگز برای کشور تهدید نیستند."

آقای یونسی گفته "ما مدعی هستیم که تنوع فرهنگی و زبانی و قومی در ایران تهدید نیست، بلکه فرصت است و با مدیریت درست و با داشتن اهداف ملی و استراتژیک همه تنوعات فرهنگی و قومی و زبانی در خدمت فرهنگ و هویت ملی قرار خواهد گرفت."

دستیار ویژه رئیس جمهور ایران درباره اقلیت های مذهبی هم اظهار نظر کرده است. او گفته "درباره اقلیت های دینی مانند مسیحی‌ها و یهودی‌ها و زرتشتی‌ها و صابئین کمترین مشکل وجود دارد؛ البته مشکلات قانونی هست که حل آن زمان‌بر است و نیازمند تصویب قانون است."

آقای یونسی گفته "در مقایسه با اکثر کشورها، اقلیت‌های دینی در ایران از شرایط بهتری برخوردارند. هم مردم به آنها حساسیتی ندارند هم آنها خود را نسبت به مردم تطبیق داده‌اند و حاکمیت هم نسبتاً خوب عمل کرده است."

دستیار حسن روحانی همچنین معتقد است که اهل سنت ایران "با فرهنگ ایرانی عجین شده و خود را تابع جمهوری اسلامی و مطیع ولایت فقیه و قانون اساسی می‌داند."

حق نشر عکس Fars
Image caption علی یونسی می‌گوید به دلیل برخی اظهاراتش از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه مورد سوال قرار گرفته و محمد یزدی از دست او عصبانی شده است

آقای یونسی در این مصاحبه گفته "ضرورت های امنیت ملی اقتضا می‌کند که همه روش‌ها و سیاست‌های شیعه‌ستیزی و سنی‌ستیزی را حذف کنیم."

او در ادامه گفته راه مقابله با "افراطیون مذهبی مانند القاعده، داعش و سلفی‌های تکفیری و وهابیون" جذب اهل سنت است.

آقای یونسی گفته "طرح ارزش ها و آداب و رسوم مشترک همه ایرانیان مثل زبان و ادبیات فارسی، نوروز و تاریخ مشترک و مفاخر ملی و افسانه های الهام بخش و افتخار آمیز مانند کوروش، کاوه، داریوش، رستم جهت حفظ مشترکات و پیوند همه اقوام و اقلیت های قومی و مذهبی و دینی است. هر جا که نفوذ فرهنگ عید نوروز است، آنجا ایران است."

مشاور رئیس جمهور ایران گفته است "باید تاکید کنم که کوروش خوشنام‌ترین فاتح و جهان‎گشا ست؛ دوستان و دشمنانش او را ستوده‌اند و وی را واجد فضایل ارزشمند انسانی معرفی کرده‌اند و حتی بزرگانی چون علامه طباطبائی و آیت‌الله مکارم شیرازی در تفاسیرشان المیزان و نمونه، قویا احتمال داده اند که منظور قرآن مجید از ذوالقرنین همان کوروش هخامنشی است."

آقای یونسی چندی پیش هم گفته بود "پرچم سه‌رنگ ایران سابقه بسیار قدیمی دارد. این یک نماد ملی است. عده‌ای خیال می‌کردند نماد شیر و خورشید در میان پرچم ایران یک نماد سلطنتی است اما اینگونه نیست."

این سخنان مشاور رئیس‌جمهور مورد اعتراض برخی روحانیان قرار گرفت. آقای یونسی در مصاحبه اخیرش گفته که به دلیل این اظهارات از طرف ۱۲ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مورد سوال و اعتراض قرار گرفته و محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از دست او عصبانی شده است.

با وجود این مشاور رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید در آینده در مورد مسائلی مثل شیر و خورشید سخن خواهد گفت و تاکید کرده "نه سکوت و نه عقب نشینی کرده‌ام، به اقتضای شرایط زمانی تصمیم می‌گیرم و سخن می‌گویم."

مطالب مرتبط