عراقچی از احتمال برگزاری مذاکره اتمی با ۱+۵ در نیویورک خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اولین نشست وزیر امور خارجه دولت جدید ایران و وزرای خارجه شش قدرت جهانی هم در نیویورک برگزار شده بود

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و از مذاکره‌کنندگان اتمی این کشور از احتمال برگزاری مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک خبر داده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از آقای عراقچی گفته است که این نشست به "احتمال زیاد" برگزار می شود، اما سطح آن هنوز مشخص نیست.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است نیمه سپتامبر (اواخر شهریور) برگزار شود.

اولین نشست ایران و گروه ۱+۵ در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی هم سال گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک انجام شد.

به گفته آقای عراقچی "ممکن است پیش از نشست در سازمان ملل، یک یا دو جلسه به صورت دو جانبه بین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یا در سطح پایین تر یا حتی چند جانبه و کارشناسی برگزار شود."

در دور ششم مذاکرات اتمی میان دو طرف که در شهر وین و به مدت نزدیک به سه هفته برگزار شد، علیرغم ابراز علاقه طرفین، دستیابی به توافق جامع نهایی میسر نشد.

ایران و گروه ۱+۵ در جریان این نشست تصمیم گرفتند که مذاکرات و اجرای توافق شش ماهه ژنو را به مدت چهار ماه تا ۲۴ نوامبر (سوم آذر) تمدید کنند.

در حال حاضر عمده ترین اختلافات بر سر تعداد و ظرفیت سانتریفیوژهای ایران، راکتور آب سنگین اراک و مدت زمان اجرای توافق جامع نهایی است.

قرار است طی توافق جامع، پرونده اتمی ایران به شکل نهایی حل و فصل و تحریم های صورت گرفته علیه این کشور هم لغو شود.