قوه قضاییه از تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران حمایت کرد

حق نشر عکس FARS
Image caption محسنی اژه‌ای:کرامت زن این است که اگر ممکن است از مرد جدا باشد.

سخنگوی قوه قضاییه ایران از اقدام شهرداری تهران در زمینه تفکیک جنسیتی در محل کار حمایت کرد و این کار را "به نفع زن‌ها" دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای روز دوشنبه، ۱۳ مرداد از کسانی که از این اقدام شهرداری انتقاد کرده‌اند "به ویژه کسانی که مسئولیت دارند" ابراز تعجب کرد.

جداسازی جنسیتی در شهرداری تهران رسما تایید نشده، اما دفاع محمدباقر قالیباف، شهردار تهران از "جداسازی محل کار کارکنان زن و مرد" در شهرداری واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

چندی پیش تصویری از سندی منتشر شد که ظاهرا یکی از مصوبه‌های شهرداری تهران در اردیبهشت امسال بود.

در این سند که به نظر می‌آید معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری آن را ابلاغ کرده، مدیران ارشد و میانی موظف شده‌اند که "صرفا از نیروهای کارمند آقا جهت سمت‌هایی مانند مسئول دفتر، منشی، اپراتور تلفن، تایپیست و مسئول پیگیری" استفاده کنند.

در پی انتشار این سند و سخنان آقای قالبیاف، قائم‌مقام وزیر کار ایران در امور بین‌الملل در نامه‌ای به شهرداری تهران خواهان لغو این بخشنامه شد و آن را "خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی کار" دانست.

شهرداری هم با انتشار جوابیه‌ای به این نامه آن را "هم‌نوایی با رسانه‌های معاند بیگانه چون بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و وادادگی و مرعوب شدن در جنگ رسانه‌ای دشمن" خواند و اعلام کرد که شهرداری تهران "هیچگونه دستورا‌لعمل یا بخشنامه‌ای مبنی بر تفکیک جنسیتی و امثال آن در خصوص نیروی انسانی نداشته و ندارد."

واکنش‌ها تا آنجا پیش رفت که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی این تنش‌ها را "درگیری‌های حیدری و نعمتی" خواند و عده‌ای را مقصر دانست که "تلاش می‌کنند میان دستگاه‌های خدمتگزار و مدیران اختلاف انداخته، آنان را دچار تقسیم‌بندی خودساخته نمایند."

با وجود این واکنش‌ مقام‌های دولت و مجلس و همین طور رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به موضوع تفکیک جنسیتی همچنان ادامه دارد.

پیشتر مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران گفته بود که تفکیک جنسیتی در محل کار می‌تواند به بالا رفتن بازدهی کارکنان منجر شود و به همین دلیل "قابل تایید است."

اکنون سخنگوی قوه قضاییه ایران با دفاع از جداسازی جنسیتی گفته "کرامت زن این است که اگر ممکن است از مرد جدا باشد."

آقای محسنی اژه‌ای از شهرداری تهران تشکر و از انتقادها از تفکیک جنسیتی ابراز تعجب کرده است.

حق نشر عکس PANA
Image caption تصویر سند منتسب به شهرداری تهران که انتشار آن خبرساز شد

مطالب مرتبط