بسیج حقوقدانان: اگر خبرنگاران آمریکایی جاسوس باشند به اشد مجازات برسند

جیسون رضاییان حق نشر عکس Reuters
Image caption جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در ایران، به همراه همسرش یگانه صالحی در تهران دستگیر شده است

"سازمان بسیج حقوقدانان" از صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران خواست که اگر خبرنگاران آمریکایی دستگیر شده در ایران جاسوس باشند به "اشد مجازات محکوم" شوند. این سازمان تاکید کرده که مجازات جاسوس، "قتل" است.

خبرگزاری تسنیم دوشنبه ۱۳ مرداد (۴ اوت) بیانیه این تشکل را منتشر کرده که با استناد به منابع شیعه تاکید دارد که جاسوسان "کافر حربی" و "واجب القتل" هستند. نویسندگان بیانیه، افزوده اند که طبق قوانین ایران هم مجازات "همکاری با دول بیگانه علیه جمهوری اسلامی" اعدام است.

اشاره این بیانیه، به جیسون رضاییان و همسرش یگانه صالحی، دو ایرانی - آمریکایی دستگیر شده در تهران است.

آقای رضائیان ۳۸ سال دارد و از حدود دو سال پیش به عنوان خبرنگار واشنگتن‌پست در تهران فعالیت می کرده است. یگانه صالحی، خبرنگار روزنامه "نشنال" مستقر در امارات متحده عربی است.

به همراه این دو نفر، دو تبعه دیگر آمریکا که به عنوان عکاس-خبرنگار در ایران فعالیت می‌کردند هم بازداشت شدند که یکی از آن دارای تابعیت ایرانی - آمریکایی است. یکی از این دو نفر، بعد از چند روز آزاد شد.

در انتهای بیانیه بسیج حقوقدانان، از رئیس قوه قضاییه خواسته شده تا "جهت ایجاد امنیت روانی و اطلاعاتی در سطح کشور و جلوگیری از دست‌اندازی بیشتر دول استعمارگر غربی دستور به رسیدگی دقیق به پرونده را بدهد".

بیانیه می افزاید که "در صورت قطعی بودن جاسوسی این افراد که به تایید دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی قطعی نیز می‌‌رسد" باید به "اشد مجازات" محکوم شوند.

غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری تهران ده روز پیش گفته بود که پرونده دستگیر شدگان "در مرحله تحقیقات مقدماتی است" و این افراد در معرض "بررسی‌های فنی و بازجویی" قرار دارند.

مطالب مرتبط