باد، خطر را از بیخ گوش اصفهانی‌ها برد

دود در اصفهان حق نشر عکس Mehr
Image caption دود سیاهی که آسمان اصفهان را پوشاند و بوی ناخوشایندی که در پی آن منتشر شد، مردم شهر را نگران کرد

دود سیاهی که شب گذشته آسمان اصفهان را پوشاند و بوی ناخوشایندی که به دنبال آن فضای شهر را گرفت، برخاسته از سوختن ماده خطرناک قطران در نزدیکی کارخانه ذوب‌آهن بود. مسئولان می‌گویند که باد گازهای سمی و خطرناک را از اصفهان دور کرده است.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های ایران، عصر روز دوشنبه یکی از حوضچه‌هایی که ضایعات قطران برای نابود کردن در آن انبار می شود، در ۵ کیلومتری شمال کارخانه ذوب آهن اصفهان آتش گرفت.

این آتش سوزی بنا به گفته محمدرضا کجباف، مدیر روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان در ساعت ۸ شب شروع شده و بعد از دو ساعت مهار شده است.

خبرگزاری ایرنا از قول این مسئول ذوب‌آهن می‌نویسد: "انباشته شدن ترکیبات قطران در یکی از حوضچه‎ها و گرما منجر به خودسوزی آنها و در نتیجه آتش سوزی حوضچه شد."

در اظهارات منتشر شده مشخص نمی‌شود که حرارت در اطراف حوضچه‌ها چقدر بوده که توانسته خود بخود آتش بگیرد و آیا این خطر قبلا پیش‌بینی شده بود یا نه.

آتش‌نشانان ذوب‌آهن، فولاد مبارکه و پالایشگاه اصفهان برای اطفای حریق وارد عمل شدند.

گفته شده که وزش باد ذرات و غبار مواد ناشی از آتش را که در هوای اطراف منطقه پراکنده بود، دور و خطر بزرگی را از سر شهروندان استان و شهر اصفهان رفع کرده است.

این ذرات بنا به گفته مهرداد فرهادیان، رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان می‌توانند حاوی "مواد شیمیایی و خطرناک بسیاری" باشند که در ترکیبات قطران وجود دارد.

آقای فرهادیان گفته: "این ترکیبات شامل هیدروکربن های چند حلقه‌ای آروماتیک (PAH) مانند نفتالین، آنتراسن و فنانترن است که سمی و سرطان‌زا هستند".

حق نشر عکس aeoi.org.ir
Image caption اصفهان سالهاست مشکلات گوناگون زیست‌محیطی دارد

رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان در ادامه گفته که به نسبت میزان گستردگی آتش‌سوزی و حجم تاسیسات، تنها در آینده می توان نسبت به میزان آلودگی اظهارنظر قطعی کرد.

خبرگزاری مهر می‌نویسد که دود شب گذشته در آسمان اصفهان موجب نگرانی مردم شهر شد و عدم پاسخ‌گویی مسئولان بازار شایعه را داغ کرد.

شب گذشته در فضای مجازی به مردم اصفهان توصیه شده بود که کولرها را روشن نکنند و از خانه ها بیرون نیایند.

خبرگزاری مهر می‌نویسد که پیگیری خبرنگاران برای اطلاع‌رسانی بی‌نتیجه مانده بود چون مسئول مربوطه در آن ساعت در جلسه بود.

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در مورد آلودگی احتمالی ناشی از این آتش سوزی گفته: "براساس پایش‌های زیست‌محیطی صورت‌گرفته در این منطقه هیچگونه آلودگی هوا در اثر این آتش سوزی اعلام نشده است."

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان که در سال ۱۳۴۴ با کمک اتحاد شوروی بنیانگذاری شد در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب اصفهان در نزدیکی زرین‌شهر قرار دارد.

استان اصفهان مدتهاست از مشکلات زیست‌محیطی، آلودگی شدید هوا و کمبود آب رنج می‌برد.

شیوع بیماری هایی مانند ام.اس و سرطان در سال های اخیر در استان اصفهان افزایش یافته است. عده ای می گویند که این بیماری ها ریشه زیست‌محیطی دارند.

مطالب مرتبط