دستور رئیس قوه قضاییه برای تحقیق در مورد آتش سوزی زندان شهرکرد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، با صدور حکمی به ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، خواستار تحقیق فوری این سازمان در مورد واقعه آتنش سوزی در زندان شهرکرد شد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، همزمان علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان های کشور، اعلام کرده که "آتش سوزی زندان شهرکرد عمدی بوده و عامل آن شناسایی شده است".

امروز سه شنبه، ۱۴ مرداد (۵ اوت)، مقامات استان چهارمحال و بختیاری در ایران تایید کردند که در جریان آتش‌سوزی که بعد از ظهر روز گذشته در زندان شهر کرد، مرکز استان روی داد، یازده زندانی جان دادند.

خبرگزاری دانشجویان ایران -ایسنا - به نقل از مدیرکل پزشکی قانونی استان گفته که اجساد قربانیان این آتش‌سوزی برای تعیین هویت و صدور جواز دفن به پزشکی قانونی ارجاع شده است و خانواده‌های آنان می‌توانند برای تحویل اجساد مراجعه کنند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - هم به نقل رئیس دادگستری استان گزارش کرده که این یازده نفر در اثر خفگی ناشی از آتش‌سوزی کشته شدند و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

این مقام محلی گفته است که آتش‌سوزی در این زندان سابقه ندارد و افزوده: "اکنون جو زندان آرام است و هیچ مشکلی وجود ندارد."

در مورد علت وقوع آتش‌سوزی بعد از ظهر روز گذشته تاکنون گزارش رسمی منتشر نشده اما برخی منابع خبری داخل ایران، این واقعه را با اعتراض زندانیان مرتبط دانسته‌اند.

از جمله سایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، نوشته است که زندانیان زندان شهر کرد طی روزهای گذشته در اعتراض به شرایط زندان دست به اعتصاب زدند و رئیس زندان تعدادی از اعتصاب کنندگان را تنبیه کرد. این اقدام به واکنش زندانیان دیگر منجر شد که به نشانه اعتراض، تشک و لباس‌های زندان را جمع آوری کردند و آتش زدند که ظاهرا به گسترش حریق و تلفات ناشی از آن منجر شد.

این سایت شمار قربانیان را هم دوازده نفر گزارش کرده است.

این گزارش‌ها توسط منابع رسمی تایید نشده است.