سفر ظریف به عمان برای مذاکره درباره مسیر ترانزیت شمال-جنوب از مسیر ایران

حق نشر عکس AP
Image caption این دومین سفر وزیر خارجه ایران به عمان در کمتر از یک سال گذشته است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای شرکت در نشستی چهارجانبه با همتایانش از عمان، ترکمنستان و ازبکستان، عازم مسقط پایتخت عمان شده است.

رسانه های ایران می‌گویند که این نشست به منظور آغاز به کار مسیر ترانزیت شمال-جنوب از مسیر ایران است که آسیای میانه را به خلیج فارس متصل می کند.

تشکیل این خط ترانزیت در سال ۱۳۸۹ به پیشنهاد ایران مورد توافق قرار گرفت و موافقتنامه آن در سال ۱۳۹۰ در عشق آباد پایتخت ترکمنستان به امضا رسید.

ابتدا کشور قطر هم در این توافق حضور داشت اما در گزارش هایی که از نشست وزرای خارجه در عمان منتشر شده، نامی از این کشور برده نشده است.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه وقت ایران در زمان امضای این توافق، درباره اهمیت آن گفته بود که کشورهای منطقه آسیای مرکزی نقشی کلیدی در توسعه اقتصادی منطقه داشته اند و از تولیدکنندگان مهم مواد معدنی، نفت و گاز در منطقه و جهان هستند. وی تاکید کرده بود که حوزه دریای عمان و خلیج فارس ظرفیت های مناسبی برای تسهیل و توسعه حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا دارد.

در آن زمان، همچنین یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، اجرای این توافق را در تسهیل ارتباط آسیای میانه و کشورهای عربی مهم توصیف کرده بود و وزیر امور خارجه ازبکستان هم، از "احیای جاده ابریشم" سخن گفته بود.

گزارش شده که وزیر امور خارجه ایران، در عمان با مقام های این کشور به جز سلطان قابوس، پادشاه، درباره مسائل دوجانبه مذاکره خواهد کرد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، نوشته که سلطان قابوس در حال حاضر در عمان حضور ندارد.