قاضی سراج: خاوری برنگردد غیابی محاکمه می‌شود

حق نشر عکس bmi.ir
Image caption نام آقای خاوری، در سایت اینترپل به عنوان یکی از افراد تحت تعقیب جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است

ناصر سراج، قاضی پرونده موسوم به اختلاس ۳ هزار میلیاردی گفته است که محاکمه محمودرضا خاوری، رئیس پیشین بانک ملی و از متهمان اصلی این پرونده، در صورت خودداری او از بازگشت به ایران، به صورت غیابی برگزار می‌شود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از آقای سراج نوشته است که با برخی از نهادهای بین المللی و "همچنین آمریکا و کانادا مذاکره کردیم و آنها برای بازگرداندن او به ایران به ما قول هایی داده اند."

او گفته است که "اگر در آینده به بازگشت وی امیدی نداشته باشیم، قطعا محاکمه را غیابی برگزار می کنیم."

آقای خاوری در مهر ماه ۱۳۹۰ ایران را به قصد بریتانیا ترک کرد و نهایتا به کانادا رفت.

خبر خروج او را اولین بار محمد جهرمی، مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات ایران اعلام کرد که خود در مظان اتهام قرار داشت. او گفت که مدیرعامل مستعفی بانک ملی، به دلیل "گستردگی فساد در بانک ملی" و از ترس دستگیری به کانادا گریخته است.

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته که این قوه، به همراه وزارت امور خارجه و پلیس ایران در حال پیگیری بازگرداندن آقای خاوری است.

نام آقای خاوری، در سایت اینترپل به عنوان یکی از افراد تحت تعقیب جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است.

اینترپل دارای نیروهای عملیاتی مستقل در کشورهای مختلف نیست و دستگیری افرادی که مشخصات آنها به نیروهای پلیس عضو این سازمان اعلام می شود، بستگی به تصمیم آن کشورها دارد.

ناصر سراج قاضی پرونده اختلاس، بهمن ماه سال گذشته گفته بود که "تا پایان سال محاکمه مدیران سابق بانک ملی برگزار خواهد شد."

روند دادرسی و محاکمه متهمان این پرونده که در ایران حضور داشتند به پایان رسیده است و از جمله حکم اعدام مه‌آفرید امیرخسروی از متهمان اصلی، روز سوم خرداد امسال در تهران اجرا شد.