جایزه ۳۰ هزار یورویی حقوق بشر ایران به رئیس بیمارستانی در غزه

حق نشر عکس ISNA
Image caption جایزه ۳۰ هزار یورویی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران به رئیس بیمارستانی در غزه اهدا شد

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران از تخصیص جایزه‌ای سالانه به ارزش ۳۰ هزار یورو برای فعالان حقوق بشر خبر داده است.

این جایزه حقوق بشری امسال برای نخستین بار در حاشیه "مراسم بزرگداشت حقوق بشر اسلامی" به نبیل برغونی، رئیس بیمارستان کودکان النصر در غزه اعطا شده است.

آقای لاریجانی گفته در سال‌های آینده هم این جایزه به کسانی تعلق می‌گیرد که "بیشترین فعالیت حقوق بشری را داشته‌اند".

او در سخنانی در مراسم بزرگداشت حقوق بشر اسلامی در تهران با انتقاد از دیدگاه غرب نسبت به مسئله حقوق بشر از "نیاز به تدوین حقوق بشر اسلامی" سخن گفته است.

آقای لاریجانی با اشاره به وضعیت غزه و انتقاد شدید از اقدامات اسرائیل گفته "حقوق بشر فعلی نتیجه‌اش چیزی است که داریم می‌بینیم".

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه وظیفه دیگر این ستاد را تولید مکانیزم‌هایی برای تحقق حقوق بشر اسلامی عنوان کرده و از برنامه‌ریزی ستاد برای این کار خبر داده است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران هم در این مراسم وضعیت غزه را "یک امتحان بزرگ برای مدعیان حقوق بشر" دانسته و گفته امروز "اعلامیه جهانی حقوق بشر در دست کشورهای آمریکایی و اروپایی به کاغذ پاره تبدیل شده است".

بنابر اعلام سازمان ملل متحد تاکنون بیش از ۱۸۰۰ نفر در حملات اسرائیل به غزه کشته شده‌اند که حدود ۱۳۰۰ نفر از آنها از جمله بیش از ۴۰۰ کودک غیر نظامی بوده‌اند.

مطالب مرتبط