مقام وزارت دادگستری ایران: تعرض به برخی از دانش‌آموزان به زور نبوده است

حق نشر عکس Fars
Image caption آقای الوندی دبیر مرجع ملی حقوق کودک است که تحت نظر وزارت دادگستری ایران است

مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی حقوق کودک امروز دوشنبه ۱۴ مردادماه در مورد پرونده آزار جنسی دانش‌آموزان یک دبستان توسط ناظم مدرسه‌ای در تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است: "من اعتقاد دارم که تمامی این موارد به زور نبوده و در برخی موارد گرایشی دو طرفه وجود داشته است."

بی‌بی‌سی فارسی در این مورد با آقای الوندی تماس گرفت، اما این مقام دولتی حاضر به گفتگو نشد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آقای الوندی در توضیح پرونده تعرض ناظم به دانش آموزان مدرسه گفت: "متاسفانه در هر مکانی که به صورت متمرکز از کودکان نگهداری می‌شود، احتمال وقوع چنین اتفاقاتی نیز وجود دارد و این یک مسئله جهانی است. میزان فراگیری این گونه موارد در کشور برای ما مشخص نیست، اما برای پیش گیری از وقوع آزار‌های جنسی موارد مختلفی همچون نظارت‌های درونی در مدراس، کنترل رفت و آمد‌ها و گزینش معلم می‌تواند موثر باشد."

دبیر مرجع ملی حقوق کودک همچنین اضافه کرد: "از نظر علمی نیز برخی اعتقاد دارند این کشش‌ها و گرایش‌ها به صورت دو طرفه در برخی مقاطع سنی وجود دارد. بنابراین باید زمینه این گونه گرایش‌ها از بین برود؛ فضاهای مجازی و ماهواره بر روی کودکان تاثیر می‌گذارند؛ و به نظر می‌آید که کارهای فرهنگی و آموزش می‌تواند موثر‌تر از اقدامات قضایی در این زمینه باشد."

این مقام مسئول در وزارت دادگستری با اشاره به بحث‌های موجود در مورد آموزش مستقیم مسائل جنسی گفت: "گاهی تصور می‌شود که نباید برخی مباحث را برای کودکان باز کنیم؛ در حالی که کودکان امروز تفاوت بسیاری با گذشته دارند و اطلاعات آن‌ها بسیار بیشتر از کودکان زمان گذشته است. بنابراین آموزش‌های خاص در برخی مقاطع می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد."

بیش از یک ماه پیش اتهام آزار جنسی و تجاوز به تعدادی دانش آموز پسر توسط ناظم یک دبستان در غرب تهران در رسانه‌ها منتشر شد.

پزشکی قانونی در همان زمان اعلام کرد که شش دانش آموز این دبستان پسرانه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. این پرونده در نهم تیرماه با شکایت شاکیان تازه وارد مرحله ای تازه شد.

هنوز تعداد دقیق شکایت‌ها دریافت شده در ارتباط با این پرونده مشخص نیست، اما براساس گزارش رسانه‌های ایران، خانواده‌های تعداد دیگری از دانش آموزان نیز از این ناظم به اتهام آزار و اذیت فرزندانشان شکایت کرده‌اند و شکایت‌های آنها در دست بررسی است.

گفته می شود که قربانیان بین ۸ تا ۱۱ ساله هستند.