تاکید علاء الدین بروجردی بر بازگشایی سفارت بریتانیا و 'صدور ویزا در تهران'

علاء الدین بروجردی حق نشر عکس d
Image caption به گفته آقای بروجردی مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سطح روابط ایران و بریتانیا از سفیر به کاردار همچنان به قوت خود باقی است ولی این مصوبه مانعی برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران ایجاد نمی کند

علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با خبر دادن از توافق تهران و لندن برای بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران گفت که پس از شروع به کار این سفارتخانه، ضروری است که صدور ویزا در تهران انجام شود.

آقای بروجردی در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان تاکید کرد که مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سطح روابط ایران و بریتانیا از سفیر به کاردار همچنان به قوت خود باقی است ولی این مصوبه، مانعی برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران ایجاد نمی کند.

مجلس ایران در پاییز سال ۱۳۹۰، پس از شدت گرفتن تحریم های بریتانیا علیه ایران بر سر برنامه هسته ای، رای به کاهش روابط از سطح سفیر به کاردار داد و چند روز بعد، گروهی به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند. متعاقب این حمله، بریتانیا سفارت خود در تهران را بست و دیپلمات های ایرانی را از لندن اخراج کرد که به تعطیلی سفارت ایران انجامید.

از آن زمان به بعد، اتباع ایران برای گرفتن ویزای ورود به بریتانیا ناگزیر به مسافرت به برخی کشورهای همسایه ایران هستند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه سابق بریتانیا، در خرداد ماه گذشته از تصمیم کشورش به بازگشایی سفارتخانه این کشور در تهران خبر داد اما گفت که این سفارتخانه در ابتدا تنها قادر است خدمات محدودی ارائه دهد.

وی افزود که فعلا لازم است متقاضیان ایرانی دریافت روادید سفر به بریتانیا همچنان به مراکز دیپلماتیک این کشور در ابوظبی یا استانبول مراجعه کنند.

دولت بریتانیا شرایطی را برای بازگشایی سفارت خود در تهران اعلام کرده که از جمله شامل پرداخت غرامت برای خسارات‌های وارده به ساختمان‌ها و اموال سفارتخانه و عذرخواهی ایران از بریتانیا بوده است.

مجید تخت روانچی، معاون وزارت خارجه ایران، چندی پیش گفت که جمهوری اسلامی گزینه پرداخت خسارت به دولت بریتانیا را "بررسی می‌کند" اما بابت حادثه اشغال سفارت عذرخواهی نمی‌کند.

با اینکه مصوبه مجلس ایران وزارت خارجه را به کاهش سطح روابط مکلف کرده، اما تبصره این مصوبه می گوید که در صورت "تغییر سیاست خصمانه" بریتانیا، وزارت امور خارجه می تواند سطح روابط را ارتقا دهد.

مطالب مرتبط