مرور روزنامه‌های صبح تهران: ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد

هرچند روزنامه‌ها همچنان تحولات غزه را دنبال می‌کنند اما امروز حجم عمده‌ای از تحلیل‌ها به اولین سالگرد دولت یازدهم اختصاص دارد.

محاسباتی که به هم ریخت

حق نشر عکس kayhan

جعفر بلوری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ امروز موعد آتش‌بس ۷۲ ساعته بین حماس و اسرائیل به پایان می‌رسد. ممکن است جنگ از امروز مجددا آغاز شود، شاید هم طرفین روی آتش‌بس طولانی‌ و حتی دائم به توافق برسند.

به نوشته این مقاله محاسبه اسرائیلی‌ها پیشتر این بود که اگر به غزه حمله کنند، زیر ساخت‌ها را نابود کنند، تونل‌ها را تخریب کنند و در نهایت آتش‌بسی اعلام خواهند کرد اما این بار رفع محاصره غزه یکی از شروط حماس است و این محاسبات اسرائیلی‌ها را به هم ریخته است.

سرمقاله کیهان در پایان مدعی شده که این به هم ریختگی محاسبات، یک دلیل بیرونی هم داشته و آن موضع‌گیری رهبر ایران است که تاکید کرد کرانه باختری هم مسلح شود. به اعتقاد نویسنده کیهان این موضوع برای اسرائیلی‌ها آنقدر ترسناک است که برای آتش‌بس تقلا می‌کنند.

شرط ویزا

حق نشر عکس etemad

روزنامه اعتماد در گزارشی به اظهارات یک نماینده مجلس پرداخته است که گفته در صورت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران، باید صدور ویزا در تهران صورت گیرد.

به نوشته این گزارش، ماجرای بازگشایی سفارت انگلستان در ایران با پیچ و خم‌های بسیاری همراه شده است. یک روز خبر از تعیین کاردار غیرمقیم می‌رسد و روز دیگر برخی چهره‌های داخلی از بازگشت رابطه به سطح سفیر در آینده‌ای نه چندان دور خبر می‌دهند.

در تازه‌ترین دور این نقل و قول‌ها، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از توافق ایران و بریتانیا برای بازگشایی سفارت انگلستان در تهران خبر داده است. البته آقای بروجردی گفته که مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سطح روابط دو کشور از سفیر به کاردار همچنان به قوت خود باقی است اما در صورت بازگشایی سفارت انگلستان ضروری است که صدرو ویزا در تهران صورت بگیرد.

گزارش اعتماد در پایان حاکیست که در حالی آقای بروجردی اظهاراتی از این دست مطرح می‌کند که مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران تاکید کرده که رایزنی‌ها در این خصوص ادامه دارد اما او هنوز خبر جدیدی در این باره ندارد.

مشروعیت‎بخشی هاشمی به تندروها

حق نشر عکس na

وطن امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو در مقاله‌ای به دیدار اخیر اکبر هاشمی‌رفسنجانی با مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان به شدت حمله کرده است.

حسین بابازاده مقدم در این مقاله مدعی شده است که برجسته‌سازی گروه خاصی از اهل سنت در ایران یعنی به رسمیت شناختن مواضع عربستان سعودی در قبال مسائل داخلی ایران در قبال اهل سنت و مناطق مرزی کشور.

در ادامه این مقاله آمده که ظاهرا گذشت زمان و انبوهی از اشتباه‌های گذشته موجب شده تا هاشمی رفسنجانی از این سوی بام افتاده و از نگرانی تمام شدن زمان‌های باقیمانده وادار به انجام واکنش‌ها و اتخاذ تصمیم‌هایی شود که به نظر این روزنامه نه منطبق بر امنیت ملی است و نه منطبق بر ضروریات دفاع از مکتب شیعه است. چراکه به نظر نویسنده این مطلب، حفظ اتحاد شیعه و سنی در کشور معادل با حمایت از یک شخصیت نزدیک به دولت سعودی نیست.

خبرنگار، اسیر برگ تقویم

حق نشر عکس iran

امروز در تقویم ایران، روز خبرنگار نامگذاری شده از همین رو در برخی از روزنامه‌ها به همین مناسبت یادداشت و مطالبی به چاپ رسیده است. از جمله فرامرز سیدآقایی، در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است، اگر اهمیت حرفه خبرنگاری را در زمینه مالی و اقتصادی جست‌وجو کنیم، چندان نمی‌توان در باره آن چیزی نوشت. موسسات خصوصی توان بالایی برای پرداخت دستمزدهایی که حق خبرنگاران باشد، ندارند. در موسسات دولتی هم اوضاع چندان فرقی نمی‌کند با این تفاوت که دستمزدها سر موقع پرداخت می‌شود.

به نوشته این مقاله اگر اهمیت شغل خبرنگار را در موقعیت حرفه‌ای بدانیم ناگفته پیداست که از این بابت هم دست خبرنگاران خالی است. وقتی برای خبرنگاران همه تعیین تکلیف می‌کنند و محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت خبرنگاری، مانع حرکت خبرنگاران بر مدار حرفه‌ای می‌شود و خبرنگاران از جمله حتی از داشتن یک مجمع صنفی محرومند، طبعا نمی‌توان از اهمیت و جایگاه این حرفه سخنی گفت.

نقد واکنش‌ها به یک سالگی دولت

حق نشر عکس sharq

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ ظرف یک هفته گذشته ارزیابی‌های بسیاری از عملکرد دولت آقای روحانی به مناسبت نخستین سالگرد تشکیل آن صورت گرفت.

گروه اول طرفداران دولت بودند که به موفقیت‌های اقتصادی، تنش‌زدایی در سیاست خارجی و از جمله پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای اشاره کردند اما ترجیح دادند تا به مقوله حساس سیاسی و اجتماعی وارد نشوند.

گروه دوم به نظر آقای زیباکلام طرفداران منتقد دولت هستند که نمره بالایی به عملکرد سیاست خارجی و تا حدودی اقتصادی دولت می‌دهند اما در عین حال به عملکرد آن در حوزه سیاسی و اجتماعی نمره ضعیفی داده‌اند.

این استاد دانشگاه در ادامه مخالفان اصولگرای دولت را به دو دسته میانه‌رو و تندرو تقسیم کرده و نوشته که گروه اول اساسا در قبال جشن تولد یک سالگی دولت سکوت کردند گویی آقای روحانی و دولتش در کشور دیگری در مصدر امور بوده‌اند اما مخالفان تندرو که او جبهه پایداری و طرفداران محمود احمدی‌نژاد را در این تقسیم‌بندی جا داده به جز نکوهش و تقبیح، سخن دیگری برای دولت یازدهم نداشته و ندارند.

آماری از یک آواربرداری

حق نشر عکس arman

محسن بهرامی ارض اقدس، یکی از مشاوران اقتصادی دولت در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ در سالگرد آغاز به کار دولت یازدهم لازم است به شرایط استقرار و تشریح وضعیت کشور در زمانی بپردازیم که رئیس دولت، قوه مجریه را از دولت سابق تحویل گرفت.

نویسنده سپس به تشریح آمارهایی از جمله مربوط به رشد منفی اقتصاد ایران در سال‌های گذشته، نقدینگی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی، تورم، بدهی ۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت گذشته به پیمانکاران و تبعات اجرای هدفمندی یارانه‌ها پرداخته و نوشته اقداماتی که تاکنون صورت گرفته به تعبیر آقای رئیس جمهور آواربرداری از اقتصاد مخروبه‌ای بود که تحویل دولت یازدهم شد.

خلاصه آن که به نوشته آقای بهرامی، کارشناسان معتقدند که اقدامات دولت در دو حوزه در حد معجزه بوده، یکی بازگرداندن اعتماد مردم به دولت در جامعه بی‌اعتماد و دوم پیشبرد مذاکرات هسته‌ای که بر مبنای آن ماشین صدور قطعنامه علیه ایران متوقف شد.

مطالب مرتبط