قاتل ستار بهشتی به سه سال زندان محکوم شد

دادگاه جزایی تهران یک مامور پلیس متهم قتل ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در زندان درگذشت، را به سه سال حبس تعزیری، دو سال اقامت اجباری در برازجان و ۷۴ ضربه شلاق به اتهام توهین و فحاشی محکوم کرده است.

گیتی پور فاضل وکیل خانواده ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در بازداشت کشته شد، امروز پنج شنبه ۱۶ مردادماه با نامتناسب خواندن مجازات در نظر گرفته شده برای قاتل این پرونده گفت: "در حالیکه در این کشور برای روزنامه‌نگاران مجازات شش سال حبس در نظر گرفته می‌شود، صدور حکم سه سال حبس برای یک قاتل جای تعجب دارد."

به گفته خانم پورفاضل، دادنامه صادر شده از سوی شعبه ۱۴ تجدیدنظر استان تهران در این باره به مادر ستار بهشتی ابلاغ شده است.

ستار بهشتی، ٣٢ ساله، در آبان‌ماه سال ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا، مسئول کشف و پیگیری جرایم سایبری، بازداشت و به دلیل فعالیت در شبکه اجتماعی، به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شد. او در جریان بازداشت کشته شد و در گورستان رباط کریم، محل زندگی اش به خاک سپرده شد.

اعضای خانواده ستار بهشتی، گفته بودند هنگام دفن جسد وی آثار کبودی را در بخش هایی از بدن او مشاهده کردند و علامحسین محسنی اژه ای در اولین اظهار نظر خود وجود ضربه و کبودی بر بدن او را تایید کرد.

در پی اعلام کیفرخواست با اتهام قتل شبه عمد برای یکی از مأموران پلیس فتا، اولیای دم ستار بهشتی به این موضوع اعتراض کردند و پرونده برای اظهارنظر به دادگاه عمومی ارجاع شد و این مرجع در نهایت نظر دادستانی مبنی بر شبه‌عمد بودن قتل ستار بهشتی را تأیید کرد.

مرگ او از طرف مخالفان حکومت، به آنچه پس از ناآرامی‌های متعاقب انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٨٨ در کهریزک اتفاق افتاده بود تشبیه شد. در آن زمان، در بازداشتگاه کهریزک دست کم سه نفر جان باختند.

گروهی از زندانیان سیاسی بند ٣٥٠ زندان اوین، که ستار بهشتی پیش از مرگش یک روز در آنجا نگهداری شده بود، گواهی داده‌اند که بر بدن او آثار شکنجه دیده اند و او پیش از انتقال دوباره به بازداشتگاه پلیس، به هم‌بندی‌های خود گفته است: "اینها می‌خواهند مرا بکشند".

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران هم خواهان بررسی علت مرگ ستار بهشتی در دوران بازداشت شده بودند.

مطالب مرتبط