روحانی: نفت را به یک عده دادند، بردند و خوردند

حق نشر عکس president.ir
Image caption آقای روحانی با طعنه به دولتمردان پیشین در باره دور زدن تحریم ها گفته که نفهمیدیم چه کسی این وسط دور زده شد؟

حسن روحانی رئیس جمهور ایران با اشاره به مشکلات تحریم های نفتی گفته که "نفت‌ها را به یک عده دادند،بردند و خوردند. نفهمیدم چه کسی این وسط دور زده شد، ملت ایران را دور زدند نفت ها را قاپیدند، بردند و خوردند حالا برخی از آنها را گرفته‌ایم که در زندان هستند،"

آقای روحانی که به استان چهار محال و بختیاری سفر کرده در جلسه شورای اداری این استان گفته که "آدرس می‌دادند فلان حساب خارجی ما این قدر میلیارد است. میلیارد که نبود، میلیون و هزار دلار که نبود، یک دلار هم نبود."

ظاهرا اشاره رئیس جمهور ایران به بابک زنجانی است که در روز نهم دی ماه سال گذشته (۳۰ دسامبر ۲۰۱۳) دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او که گفته می‌شد بعد از تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، در فروش نفت و انتقال پول آن با وزارت نفت دولت محمود احمدی نژاد همکاری می کرد، متهم است که بخشی از پول فروش نفت را به وزارت نفت پرداخت نکرده است.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران بدهی بابک زنجانی به این وزارتخانه را بیش از هشت هزار میلیارد تومان (حدود دو و نیم میلیارد دلار) اعلام کرده است. اکنون قوه قضائیه سعی دارد تا اموال آقای زنجانی را به عنوان طلب در اختیار وزارت نفت بگذارد. ارزش اموال و دارایی های آقای زنجانی حدود سه هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

آقای زنجانی پیش از دستگیری گفته بود که به دلیل تحریم‌ها بخشی از ارز حاصل از فروش نفت به وزارت نفت منتقل نشده است، اما غلامحسین اژه‌ای دادستان کل کشور گفته که "تا امروز مشخص نشده او اموالی در خارج از کشور دارد یا نه. هیات‌هایی به کشورهای مالزی و همسایه فرستاده شد تا ادعاهای او را بررسی کنند و دیدند که اموالی در خارج ندارد."

به گفته رئیس جمهور ایران در دولت گذشته "آقا تحریم مهم نیست، تحریم را که ما دور می‌زنیم چیزی نیست . بعد ما دور زدنشان را دیدیم که چگونه بود."

به گفته آقای روحانی "این بازیهایی که برخی در می‌آورند و دروغهایی که می‌گویند که فلان جا رانت شد، برای پوشش آنهاست و برای این است که آن رسوایی‌ها پوشیده شود."

آقای روحانی گفته که "فساد غرق شده سال‎ها پیش را مگر می‎شود با این سرو و صداها محو کرد، آنها باید پاسخگو باشند."

چندی پیش احمد توکلی نماینده تهران در مجلس از یک "رانت ارزی ۶۵۰ میلیون یورویی" در ماه‌های اخیر خبر داده بود و گفته بود که این رانت در اختیار یکی از واردکنندگان نهاده‌های دامی قرار گرفته است.

بحث بر سر این موضوع دامنه گسترده‌ای پیدا کرده است ولی مقامات دولتی می‌گویند که رانتی وجود نداشته است.

آقای روحانی با اشاره به این که عده‌ای دولت را به رانت خواری متهم می‌کنند گفته که "فساد سالهای گذشته را با سر وصدا نمی توان شست."

رئیس جمهور ایران در شرح ماجرای "رانت ارزی ۶۵۰ میلیون یورویی" گفته که "در سال گذشته کالاهای اساسی به گونه‌ای شد که ۸۰ تا ۹۰ کشتی پهلو گرفته بودند و با وجود مشکلات ارزی "دموراژ" پرداخت می‌کردیم و قیمت ارز هم مدام در حال تغییر بود که مشکلات را دو برابر کرده بود."

به گفته وی "یک وزارتخانه هم که شجاعت به خرج داد و به آقایی گفت اگر می توانید کشتی‌ها را با اعتباری که دارید ترخیص کنید و من پول آن را ماه‌ها بعد تحویل می‌دهم، عده‌ای سر و صدا کردند که رانت شده، خوردند و بردند."