آمریکا: روسیه با خرید نفت ایران تحریم می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption امضای تفاهم نامه پنج ساله میان بیژن نامدار زنگنه و الکساندر نواک، وزرای نفت و انرژی ایران و روسیه

آمریکا به روسیه هشدار داده است در صورت معامله نفتی با ایران با تحریم‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد درصورتی که تهران و مسکو طرح معامله نفت در برابر غذا را عملی کنند آمریکا تمام نهادهایی که در چنین برنامه‌ای دست داشته باشند را تحریم خواهد کرد.

این هشدار در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر امضای قرارداد تجاری نفتی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار میان تهران و مسکو مطرح شده است.

'مسکو پس گرفت، تهران تکذیب کرد'

روز سه شنبه وزارت انرژی روسیه خبرداد با همتای ایرانی خود تفاهم نامه همکاری در این صنعت انرژی امضاء کرده‌اند.

بر اساس بیانیه وزارت انرژی روسیه در این قرار داد ۵ ساله مسکو به تهران برای فروش نفت کمک می‌کند و همکاری در 'صنعت نفت و گاز، ساختن نیروگاه، شبکه‌های برق، و تامین ماشین آلات، مواد مصرفی و اقلام کشاورزی' را گسترش می‌دهد.

یک روز بعد از انتشار این بیانیه، دولت روسیه با انتشار بیانیه تازه‌ای، اطلاعیه قبلی وزارت انرژی را پس گرفت و به نقل از الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در بیانیه مشابهی اعلام کرد مسکو در عین کمک به فروش نفت ایران بخشی از آن را نیز خود می‌خرد اما 'میزان خرید بسته به تقاضای بازار خواهد داشت'.

به گفته آقای نواک اجرای این توافق شرایط را برای ورود کالا‌ها و خدمات روسیه از جمله در صنایع معدن، خودروسازی، کشتی سازی و داروسازی آماده خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه

این در حالی است که علی ماجدی، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت ایران امضای قراردادی نفتی با روسیه را تکذیب کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، روز چهارشنبه به نقل از آقای ماجدی گفت چنین خبری صحت و واقعیت ندارد.

ایرنا همچنین گزارش کرد بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که برای دیدار با وزیر انرژی روسیه به این کشور سفر کرده بود صحبتی در مورد توافق نفتی نکرده است.

مشخص نیست پس گرفتن بیانیه نخست روسیه و تغییر جزیی آن، در کنار تکذیب کل توافق توسط مقامات ایران تحت فشار آمریکا بوده و یا دلیل دیگری داشته است.

'نفت در برابر همه چیز'

وزیر انرژی روسیه از علاقه ایران به وارد کردن پمپ و تجیهزات برق، لوله‌های فولادی، ماشین آلات نساجی، چوب، گندم، غلات، دانه‌های روغنی و گوشت در برابر نفت خبر داده است.

آقای نواک افزوده که تهران همینطور مایل است از همکاری مسکو در ساخت ژنراتورهای برق و توسعه ذخائر ذغال سنگ بهره‌مند شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه هشت ماه پیش گزارش داده بود که ایران و روسیه در حال گفتگو بر سر یک برنامه نفت در برابر غذا به مبلغ ۱. ۵ میلیارد دلار در ماه هستند.

این خبرگزاری گفته بود روسیه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه یعنی معادل یک سوم صادرات نفت ایران را در ازاری کالا‌ها و تجهیزات روسی خواهد خرید.

با این همه روزنامه سیاسی اقتصادی کومرسانت روسیه، روز چهارشنبه نوشت آخرین ارقام مورد مذاکره حدود ۲. ۵ الی ۳ میلیون تن در سال (۵۰ الی ۶۰ هزار بشکه در روز) یعنی معادل یک دهم پیشنهاد اولیه است.

تحریم‌های غرب

دو سال پیش که غرب تحریم‌های سختی را علیه برنامه اتمی ایران اعمال کرد، صادرات نفت این کشور از ۲. ۵ میلیون بشکه در روز به ۱ الی ۱. ۵ میلیون رسید.

روسیه نیز به دلیل اشغال منطقه کریمه در اوکراین، از ماه ژانویه امسال تحت تحریم شدید غرب قرار گرفته است.

عملی شدن قرارداد نفتی با ویژگی‌های اعلام شده یعنی روسیه با دور زدن تحریم‌های غرب، نفت ایران را به بازار منتقل خواهد کرد و ایران می‌تواند صادرات نفت خود را علیرغم میل تحریم کنندگانش افزایش دهد.

مطالب مرتبط