عراقچی: اگر تا آذر به توافق جامع نرسیم، شانس ادامه مذاکرات بسیار اندک می شود

حق نشر عکس bb

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی گفته است که اگر ایران تا ماه آذر به توافق جامع با گروه ۱+۵ نرسد، شانس ادامه مذاکرات بسیار اندک می شود اما در عین حال درباره رسیدن به توافق نهایی، ابراز خوشبینی کرده است.

آقای عراقچی به هفته نامه تجارت فردا، چاپ تهران گفته است "در مذاکرات به پیشرفت هایی رسیدیم چرا که به رفع نگرانی ها نزدیک شده ایم اما تاکید می کنم که این امر به معنی توافق نیست."

مذاکره کننده ارشد ایران گفته که "پیش از تمدید مهلت مذاکرات تصور می کردیم می توانیم طی شش ماه به توافق دست پیدا کنیم اما دامنه توافق به اندازه ای زیاد بود که نتوانستیم به این مدت برسیم."

ایران و گروه ۱+۵، اوایل تابستان سال جاری پس از ۶ دور مذاکرات جامع که از زمستان سال گذشته آغاز شده بود، تصمیم به تمدید مهلت توافق شش ماهه ژنو گرفتند.

بر این اساس اجرای این توافق برای مدت ۴ ماه دیگر یعنی تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) تمدید شد.

طی این مدت ایران کماکان در برخی از فعالیت های اتمی خود وقفه ایجاد خواهد کرد و در برابر ضمن توقف تصویب تحریم های جدید و تعلیق برخی از تحریم های پیشین، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار دیگر از دارایی های مسدود شده ایران هم آزاد خواهد شد.

آقای عراقچی درباره احتمالاتی که در صورت نرسیدن به توافق جامع وجود دارد، گفته که ممکن است ایران و گروه ۱+۵ تصمیم بگیرند مذاکرات را پس از آذر، بدون اجرای توافق ژنو ادامه دهند.

او گفته در صورت نرسیدن به توافق جامع، "نمی گویم تحریم ها ادامه پیدا نمی کند اما قطعا به شکل سابق هم نخواهد بود."

آقای عراقچی درباره توافق ژنو و مذاکرات اتمی ایران طی ۱۰ ماه گذشته گفت که "بخش اعظم دعوا به نفع ایران حل و فصل شده" که منظور پذیرش حق غنی سازی اورانیوم در ایران است.

قرار است در توافق جامع ایران و گروه ۱+۵، پرونده اتمی به شکل نهایی حل و فصل شود و ضمن رفع نگرانی ها درباره مقاصد و برنامه های ایران، همه تحریم ها علیه این کشور لغو و امکان همکاری های تجاری و بازرگانی با غرب افزایش یابد.