'یک نفتکش غیر ایرانی با بیمه بریتانیایی برای اولین بار بعد از توافق ژنو وارد ایران شد'

حق نشر عکس shana
Image caption به گفته مقام های ایرانی تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، آسیب های جدی به حمل و نقل دریایی ایران زده است

یک نفتکش غیرایرانی برای اولین بار از زمان توافق موقت اتمی ژنو و کاهش برخی از تحریم علیه ایران "تحت پوشش بیمه یک شرکت بریتانیایی در بنادر ایران پهلو گرفته است."

به گزارش رسانه های ایران به نقل از وب سایت خبری پلاتز که تحولات مربوط به حوزه نفت و گاز و پتروشیمی را گزارش می کند، نفتکش الکساندرا - ١ متعلق به شرکت کشتیرانی ترانسلند بالک تحت پوشش بیمه بریتانیایی، سوم مرداد (برابر با ٢۵ ژوئیه) وارد بندر عسلویه شده و چهار روز بعد برای بارگیری محموله میعانات گازی در بندر خارک پهلو گرفته است.

عسلویه و خارک از بنادر جنوبی ایران هستند.

شرکتی که این نفتکش را بیمه کرده است پیش از این مطابق تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران اجازه ارائه خدمات بیمه‌ای را به کشتی های حامل نفت ایران نداشته اما یکی از مدیران این شرکت به سایت پلاتز گفته است که همه خدمات بیمه‌ای این شرکت تحت قوانین بین‌المللی است و ناقض تحریم ها محسوب نمی شود.

مقام های رسمی ایران پیش از این گفته بودند که تحریم ها هزینه حمل کالا از اروپا به ایران را بین ۴۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن افزایش داده و علاوه بر آن کالایی که پیش از تحریم، ظرف سه هفته وارد ایران می‌شد، بعد از تصویب تحریم ها گاه تا سه‌ماه طول می‌ کشد.

بر اساس گزارش ها سالانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار کانتینر وارد بنادر می‌شود که بیش از ۷۰ درصد آن از طریق شرکت های خارجی و باقی آن توسط شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی انجام می شده است.

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هم در سال های اخیر مشمول تحریم های اروپا و آمریکا علیه ایران قرار گرفته است اما اخیرا دادگاه اروپا تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و ۱۷ شرکت وابسته را لغو کرد.

یک عضو اتاق بازرگانی ایران گفته چون شرکت خدماتی که در بنادر ایران فعالیت می کند و تقریبا انحصار ارائه خدمات بندری را در جنوب ایران در اختیار دارد، تحریم شده، شرکت های خارجی به این دلیل نمی توانند با آن کار کنند و عملا لغو این تحریم مشکل چندانی را حل نکرده است.