حملات هوایی آمریکا در عراق هواپیماها را به آسمان ایران آورد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بریتیش‌ایرویز پرواز در آسمان عراق را متوقف کرده و خطوط هوایی ترکیه هم گفته پروازهایش به اربیل را معلق می‌کند

با آغاز حملات هوایی آمریکا به مواضع نیروهای 'دولت اسلامی' در عراق بسیاری از پروازهای بین‌المللی مسیر خود را از عراق به آسمان ایران تغییر داده‌اند.

سایت‌های ردگیری پروازهای بین‌المللی نشان می‌دهند پروازهایی که مقصد یا مبداشان کشورهای حاشیه خلیج فارس یا بعضی از کشورهای شرق آسیا است، آسمان ایران را جایگزین مسیر معمولشان در عراق کرده‌اند.

سایت Flightradar24.com جمعه شب نشان داد که پروازهای این مسیرها تقریبا همگی از آسمان غرب ایران عبور کردند.

دانیل بیکر از سایت FlightAware.com هم به خبرگزاری فرانسه گفت که بسیاری از پروازها به سمت شمال عراق و مرز ایران و ترکیه تغییر مسیر دادند.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا روز جمعه، ساعاتی بعد از شروع حملات هوایی آمریکا به نیروهای دولت اسلامی در عراق پرواز بر فراز آسمان این کشور را ممنوع کرد.

خطوط هوایی ترکیه هم بعد از شروع این حملات اعلام کرد که پروازهای خود به اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق را به دلایل امنیتی متوقف می‌کند.

در طی دو هفته گذشته بسیاری از پروازهای بین‌المللی مانند بریتیش‌ایرویز، لوفتانزا و زیرمجموعه‌هایش، امارات و خطوط هوایی هلند و فرانسه به تدریج پروازهای خود بر فراز آسمان عراق را به دلیل ناامنی متوقف کرده‌اند.

پیشروی نیروهای دولت اسلامی در مناطق کردنشین شمال عراق و گرفتار شدن ده‌ها هزار نفر از ساکنان منطقه از جمله کردهای ایزدی، باعث شد آمریکا مجوز حمله هوایی در این مناطق را صادر کند.

پیش از این مسیر پروازی مناطق شمال و شرق عراق با وجود سال‌ها درگیری و تنش در این کشور، به دلایل اقتصادی و هوانوردی، مسیر اصلی عبور پروازهای راه دور میان اروپا و کشورهای خاورمیانه و بخشی از شرق آسیا بوده است.

بعد از سرنگون شدن یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی بر فراز منطقه‌ تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین، نگرانی‌ها از پرواز هواپیماهای تجاری بر فراز مناطق درگیری افزایش یافته و شرکت‌های هوایی بین‌المللی تلاش می‌کنند مسیرهای جایگزینی را برای این مناطق پیدا کنند.

مطالب مرتبط