مطهری: خبرنگاران زندانی باید آزاد شوند

حق نشر عکس ISNA

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، خواهان آزادی روزنامه‌نگاران زندانی در ایران شد.

آقای مطهری در برنامه‌ای که 'انجمن روزنامه‌های غیردولتی' به مناسبت روز خبرنگار در ایران برگزار کرد، گفت: "ما خبرنگاری داریم که به خاطر پیگیری مسئله زندان اوین مدتی در بازداشت انفرادی بود، تاکنون نیز خانواده‌اش از وی اطلاعی ندارند و توضیح درستی نیز درباره این شخص داده نشده است."

پیش از این مادر صبا آذرپیک، یکی از روزنامه‌نگاران زندانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت بازپرس پرونده دخترش انتشار گزارش‌های مربوط به وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین را از اتهام‌های او عنوان کرده است.

علی مطهری همچنین گفته است: "باید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مشکلش حل شود و از آنجا که وزارت اطلاعات شکایت خود را پس گرفته قوه قضاییه نباید سخت‌گیری کند و این انجمن باید زودتر باز شود."

خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایرانی مستمرا با محدودیت‌هایی مواجهند و با آنها برخوردهای قضایی و امنیتی انجام می‌گیرد.

صبا آذرپیک، سراج‌الدین میردامادی، ریحانه طباطبایی و مرضیه رسولی از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

'خطرناک‌تر از داعش'

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی نیز در این مراسم از محدودیت‌های اعمال شده بر رسانه‌ها در ایران انتقاد کرد.

آقای مهاجری گفت: "دولت قدرتش کم است اما از همین قدرت کم هم درست استفاده نمی‌کند. ما باید از فضای اعتدال استفاده کنیم زیرا امروز در کشور گروه‌های خطرناکی وجود دارند که برای کشور از داعش و طالبان خطرناکترند."

بهروز بهزادی و مینو بدیعی، از روزنامه‌نگاران باسابقه ایرانی نیز در این مراسم خواهان رفع محدودیت‌ها در فضای رسانه‌ای ایران شدند.

خانم بدیعی گفت: "ما خواهان رفع سانسور و وجود محرم علیخان‌ها که بعضا در جایگاه دبیری و سردبیری و مدیر مسئولی قرار دارند هستیم،‌ خواهانیم که آزادی سیطره کامل در مطبوعات داشته باشد. همچنین خواستار بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران هستیم."

خبرگزاری ایسنا می‌گوید خبرنگاران و مقام‌های دولتی دعوت‌شده به این مراسم استقبال زیادی نکردند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption مسیح مهاجری در سخنان امروز خود ابراز امیدواری کرده که میرحسین موسوی آزاد شود

مطالب مرتبط