رئیس سازمان غذا و داروی ایران: آلودگی پالم پنیر و خامه از شیر بیشتر است

حق نشر عکس DAMNA.IR
Image caption رئیس انجمن صفنی صنایع لبنی استفاده غیرمجاز از روغن نخل را تکذیب کرده است

رئیس سازمان غذا و داروی ایران درباره نگرانی‌های اخیر مطرح شده در زمینه "آلودگی روغن پالم" گفته است آلودگی خامه و پنیر "بسیار بیشتر" از شیر و کره است.

رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو که وابسته به وزارت بهداشت ایران است به خبرگزاری فارس گفته چنانچه روغن پالم در محصولات لبنی دیده شود، جلوی تولید گرفته شده و در برخی موارد پروانه آن محصول لغو می‌شود.

در چند روز گذشته مقام‎‌های بهداشتی ایران درباره استفاده از روغن نخل یا پالم در شیر پرچرب به مردم هشدار داده‌ بودند اما حالا رئیس سازمان غذا و داروی ایران می‌گوید تنها شیر پرچرب آلوده نیست و سایر محصولات مانند خامه و پنیر هم روغن پالم دارند.

آقای دیناروند می‌گوید حدود چهار ماه پیش وزارت بهداشت "گزارش‌های مردمی" درباره استفاده از روغن پالم در برخی محصولات لبنی دریافت کرده است که بعد از آزمایش مشخص شده دو شرکت از این روغن استفاده کرده‌اند.

درباره روغن پالم و مصرف آن در صنایع غذایی اینجا بیشتر بخوانید.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران هم امروز گفته نام شرکت‌هایی که از روغن پالم در شیر استفاده کرده‌اند، به قوه قضاییه داده شده اما وزارت بهداشت قصد ندارد نام آنها را اعلام کند.

وزیر بهداشت ایران در رابطه با وجود روغن پالم "بیش از حد مجاز" در روغن‌های خوراکی و لبنیات گفت: "پالم روغنی است که سال‌‎های سال از کشور مالزی وارد می شود و به دلیل قیمت ارزان و سودآوری بالا، بیش از گذشته وارد شده است."

با وجود هشدارهای وزارت بهداشت، مسئولان صنایع لبنی از استفاده از روغن پالم دفاع کرده‌اند.

رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی گفته "میزان استفاده از این روغن در صنایع لبنی براساس ضوابط تعیین شده از سوی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد و طبق استانداردهای جهانی است."

مطالب مرتبط