معاون استاندار تهران از خنثی شدن عملیات انتحاری در روز قدس خبر داد

حق نشر عکس ISNA
Image caption راهپیمایی روز قدس در تهران با حضور مقام‌های بلندپایه دولتی برگزار می‌شود

معاون سیاسی و امنیتی استاندار تهران از خنثی شدن تلاش برای انجام عملیات انتحاری در تهران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، صفرعلی براتلو، روز یکشنبه ۱۹ مرداد گفت: "در روز قدس برای عملیات انتحاری تیمی فرستاده بودند ولی سربازان امام زمان توانستند آنها را بزنند و خنثی کنند."

'سربازان امام زمان' عنوانی است که در ایران از سوی مقام‌های حکومتی برای اشاره به کارکنان وزارت اطلاعات به کار برده می‌شود.

بنا بر گزارش ایسنا آقای براتلو درباره این که چه کسانی برای عملیات انتحاری در تهران برنامه‌ریزی کرده بودند توضیحی نداده اما در همین سخنان گفته است که "امروز همه و بویژه جوانان متوجه شده‌اند که امثال داعش به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند و به همین دلیل روز قدس امسال پرشورتر از سال‌های قبل برگزار شد."

روز قدس آخرین جمعه ماه رمضان است که هر سال در این روز تظاهراتی در حمایت از فلسطینی‌ها و مخالفت با اسرائیل برگزار می‌شود. در تهران معمولا مقام‌های بلندپایه دولتی هم در این راهپیمایی شرکت‌ می‌کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار تهران 'هدف نهایی' وقایع منطقه در سوریه، عراق، لبنان و اراضی فلسطینی را ایران دانسته و گفته است: "اگر ما کوتاهی کنیم دیگر قابل جبران نیست."

به جز بمب‌گذاری در آرامگاه آیت‌الله خمینی در خرداد سال ۱۳۸۸ که به گفته بعضی رسانه‌ها و مقام‌های ایرانی انتحاری بود، در سی سال اخیر عملیات انتحاری دیگری در تهران انجام نشده است.

در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ سه حمله انتحاری در استان سیستان و بلوچستان ایران رخ داد. هدف دو حمله در تیر و آذر سال ۸۹ مساجد شیعیان بود که ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت.

در سال ۸۷ هم یک خودروی انتحاری به مراسم صبحگاه مشترک نیروی انتظامی در سراوان حمله کرد که چهار نفر را کشت. این حمله اولین عملیات انتحاری در ایران پس از درگیری‌های گروه‌های سیاسی در چند سال اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

مطالب مرتبط