انصراف علی مطهری از نامزدی عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات

علی مطهری حق نشر عکس Isna
Image caption آقای مطهری یکی از دلایل انصراف خود را "باز گذاشتن دست کمیسیون فرهنگی برای معرفی سایر افراد" عنوان کرده است

علی مطهری نماینده مردم تهران با توزیع نامه ای در میان نمایندگان مجلس، از نامزدی برای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات انصرف داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، آقای مطهری یکشنبه ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) دلایل انصراف خود را "باز گذاشتن دست کمیسیون فرهنگی برای معرفی سایر افراد" و مرتفع کردن "شبهه تأثیر نسبت خانوادگی خود با رئیس مجلس" در انتخاب نماینده قوه مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات عنوان کرده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس نهم، پیشتهر اعلام کرده بود که فرایند انتخاب نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات، برای بررسی "ابهام"های موجود در این زمینه به تاخیر می افتد.

اقدام آقای لاریجانی باعث شد نمایندگان اتهام "سیاسی‌کاری" و "فامیل بازی" به او بزنند، چرا که آقای مطهری، یکی از نامزدهای عضویت در هیات نظارت، برادر زن آقای لاریجانی است.

پنج نفر از نمایندگان مجلس برای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات نامزده شده بودند که این کمیسیون از بین آنها، حمید رسایی و سید محمود نبویان دو تن از اعضای جبهه پایداری را برای رای گیری در جلسه علنی مجلس پیشنهاد کرد.

آقای مطهری با اشاره به همسو بودن دو نماینده پیشنهادی، از کمیسیون فرهنگی خواست که کاندیداهای واجد رتبه های بعدی این هیات یعنی جواد هروی و حسن کامران نیز به صحن علنی مجلس معرفی شوند.

این نماینده مجلس پیشنهاد کرد که "یک انتخاب واقعی میان گرایش های مختلف سیاسی انجام شود نه انتخاب میان دو فرد مشابه از یک گرایش، به طوری که مجلس در مقابل یک عمل انجام شده و در نوعی اجبار قرار گیرد."

مطابق ماده ۲۱۸ آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، کمیسیون فرهنگی باید حداقل دو نفر را به عنوان نامزد نمایندگی مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات معرفی کند.

سخنگوی هیات‌ رئیسه مجلس دو هفته پیش، از تهیه "طرح استفساریه‌ای" در مورد نحوه انتخاب ناظران مجلس در این هیات خبر داد. وی گفت که در صورت تصویب این طرح، این ناظران منحصرا در کمیسیون فرهنگی انتخاب نمی شوند و نمایندگان دیگر هم خواهند توانست در این فرایند مشارکت کنند.

نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات، یکی از هفت عضو این هیات است که مسئولیت رسیدگی به درخواست صدور پروانه نشریات را بر عهده دارد.

این هیات همچنین می‌تواند در صورت رعایت نکردن قانون مطبوعات، انتشار نشریات را به طور موقت متوقف کند و پرونده آنها را به قوه قضاییه بفرستد.

آقای مطهری پیش از این نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات بوده است.

مطالب مرتبط